Tapety czy malowane ściany potrafią dodać wnętrzu mieszkania lub domu klimatu. Niektórzy jednak wolą poeksperymentować z innymi materiałami. Jednym z nich jest kamień dekoracyjny.
Kamienie dekoracyjne odznaczają się wyjątkową trwałością i odpornością. Są przy tym bardzo plastyczne, co umożliwia tworzenie za ich pomocą niezwykłych, nowoczesnych aranżacji. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów dekoracyjnych kamieni. Możemy więc dobrać najbardziej odpowiadającą nam fakturę kamienia oraz jego kolor.
Podczas aranżacji przy użyciu kamienia należy jednak pamiętać, że jest to dość wyrazisty materiał. Nie powinniśmy zatem przesadzać z jego użyciem, aby z pięknego projektu nie powstała marmurowa groteska.
Jeżeli nasze mieszkanie lub dom odznacza się dużym metrażem, możemy puścić nieco wodze fantazji. Na dużych przestrzeniach doskonale sprawdzają się marmury oraz granity. Do wyboru mamy kamienie od jasnych, łagodnych beży, po węglowo czarne. Jeśli chcielibyśmy dodać wnętrzu nieco więcej szyku, możemy pokusić się o kamienie przetykane kolorowymi żyłkami. Największą popularnością cieszą się ciemne kamienie przetykane złotą nitką, oraz kremowe, poprzecinane nitkami w kolorze cappuccino.
Kamieniem możemy ozdobić zarówno podłogi, jak również ściany we wnętrzu naszego domu czy mieszkania. Kamienie te doskonale sprawdzą się nie tylko w przedpokoju czy salonie, ale i w łazience, lub jako obudowa kominka. Ponadto kamienie dekoracyjne umożliwiają tworzenie mozaiki. Najlepiej przy jej tworzeniu użyć dwóch przeciwstawnych kolorów, aby uzyskać wyrazistą kompozycję.
W dużych pomieszczeniach możemy również pozwolić sobie na użycie kamieni o naturalnych fakturach, np. liści, paproci lub innych roślin. Wprowadzą one do wnętrza dodatkowe poczucie naturalności. Należy jednak pamiętać, że najlepiej sprawdzają się one jako niewielkie punkty dekoracyjne. Ich nadmiar przytłoczy nasze pomieszczenie i sprawi, że wyda się ono mniejsze.
Jeśli nasze mieszkanie lub dom jest małe, musimy pamiętać o nieco większej dyscyplinie. Pamiętajmy, że kamień dekoracyjny ma stanowić jedynie element ozdobny. Nie powinien dominować nad pomieszczeniem, tylko stanowić ciekawe tło. Wnętrze naszego mieszkania albo domu powinno być przede wszystkim zrównoważone i estetyczne.
W mniejszych pomieszczeniach świetnie sprawdzają się delikatne kamienie o subtelnej fakturze. Równie ciekawą alternatywą są kompozycje kamienne, za pomocą których można stworzyć wizualny efekt dywanu na podłodze, lub efektownego, kamiennego obrazu na ścianie.
Aby wzmocnić efekt, możemy pokusić się o dodatkowe oświetlenie takiej kamiennej rzeźby lub kamiennego filaru. Jeśli umiejscowimy nad taką rzeźbą, lub kamiennym dywanem odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne, wzmocnimy efekt wizualny. Dodatkowe, ciepłe światło sprawi, że nasze wnętrze nabierze nie tylko elegancji, ale i stanie się znacznie przytulniejsze.
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele odmian kamienia dekoracyjnego. Możemy wybierać spośród gładkich, lśniących, kamiennych płyt, lub zdecydować się na designerskie kamienie odznaczające się najróżniejszymi fakturami. Pamiętajmy jednak, aby kamień dekoracyjny nie zdominował wnętrza naszego domu albo mieszkania. Najlepiej sprawdza się on jako subtelny akcent, delikatny element dekoracyjny, stanowiący tło dla całości.
Specjalista działu Architekt poleca