Rok 2023 pokazuje, że to właśnie wzór drewna będzie królował w domach i mieszkaniach. Jest to materiał, który kojarzy się z naturą, wolnością, swobodą czy spokojem. Kojarzy się z cichym lasem, góralską, drewnianą chatą pośrodku pasm górskich, sama myśl pozytywnie nastraja i relaksuje. Użycie motywu drewna w pomieszczeniach nadaje przytulnego klimatu, ociepla wnętrze i wprawia w dobry nastrój. Świetnie nadaje się do aranżacji pomieszczeń w wielu stylach, od klasycznego po nowoczesny, użycie go nigdy nie będzie faux-pas.

fot. canva

 

Salon to pomieszczenie, które jest najczęściej odwiedzane przez domowników oraz ich gości, tu mamy wszelką dowolność w zastosowaniu drewna. Zaczynając pod podłogi można ją wyłożyć naturalnymi deskami, parkietem, który po lakierowaniu i pielęgnacji przetrwa wiele lat w dobrym stanie. Najczęściej wybierane są deski o mocnym sęku i słojach, im więcej ich tym lepiej, nadają niepowtarzalnego charakteru wnętrzom. Wzór parkietu można ułożyć w tzw. Jodełkę, która dodatkowo ozdabia pokój. Biorąc pod uwagę tańsze rozwiązania naprzeciw wychodzi nam zakup paneli, które są wysokiej jakości i świetnie oddają wzór drewna. Tu do wyboru jest wiele wzorów i kolorów, które można dopasować do własnego gustu.

Gres lub płytki drewnopodobne stanowią dobrą alternatywę dla naturalnego drewna w pomieszczeniach narażonych na wilgoć czy zniszczenia. Świetnie kreują się na drewno, są odporne na zarysowania i wilgoć, obecną szczególnie w łazienkach oraz kuchni. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba ich dodatkowo pielęgnować. Płytki lub gres znajdą również zastosowanie na tarasach i balkonach, gdyż są odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

fot. canva

 

Drewno sprawdzi się fenomenalnie również na ścianach, wraca do łask dawno już znana boazeria, ale tym razem w stylu angielskim. Pięknie wygląda, a dodatkowo chroni ściany przed zarysowaniami od mebli czy zabrudzeniami zrobionymi przez dzieci lub zwierzęta. Są one łatwe w czyszczeniu, a zarazem nie wymagają specjalnej pielęgnacji.
Nie można zapomnieć o meblach z naturalnego drewna lub z jego dodatkiem. Coraz częściej spotyka się meble wykonane na zamówienie klienta, ponieważ chce mieć unikatowe meble dopasowane do jego wizji i potrzeb. Meble na zamówienie z piękną żywicą epoksydową są wspaniałym pomysłem na urozmaicenie wnętrza i dodania do drewna więcej nowoczesności.

Trendem 2023 są z pewnością naturalne drewna, w ciepłych, klimatycznych kolorach z ciekawymi wzorami. W tym sezonie stanowczo odchodzi się od desek w chłodnych odcieniach bieli i szarości, na rzecz niepowtarzalnych mocnych wzorów i ciepłych barwach drewna.