Apartament – czym tak naprawdę jest?

  Pierwszą myślą przychodzącą do głowy jest sprawdzenie znaczenia słowa „apartament”, możemy sprawić to w Słowniku języka Polskiego, który klarownie wskazuje, iż jest to: „luksusowo urządzone, wielopokojowe mieszkanie (…)”. Definicja wskazuje nam od razu dwie kwestie, mianowicie wielopokojowe oraz luksusowo urządzone, zatem jednopokojowe lokum – tzw. kawalerka – nie może mianować się apartamentem, a wykończenie mieszkania meblami standardu ogólnodostępnych marketów budowlanych czy niskobudżetowych sklepów meblowych nie wpisuje się w twierdzenie „luksusowo urządzone”.

  Apartament zobowiązany jest posiadać wydzielone części - dzienną oraz nocną, garderobę, co najmniej 2 łazienki, sporych rozmiarów balkony lub tarasy widokowe. Widok na panoramę miasta jest najbardziej pożądany wśród kupujących i najemców, ponieważ to zwiększa jego prestiż i luksus.

 

fot. WGN Warszawa Wola 
Apartament na sprzedaż - Warszawa

 

 

Cechy charakteryzujące apartament

Zdaniem wielu osób z branży obrotu nieruchomościami jest kilka cech charakterystycznych, które jasno wskazują na to, czy jest to mieszkanie czy już apartament. Są to widoczne na pierwszy rzut oka rzeczy, pierwsze wrażenie, mogą to ocenić nawet osoby nie znające się na nieruchomościach.

Lokalizacja

Pierwszą cechą, której warto się przyjrzeć przy zainteresowaniu zakupem bądź wynajmem lokalu jest lokalizacja, powinna być to renomowana dzielnica miasta, słynąca z pozytywnych opinii, bezpieczna, z bliskim dostępem do centrum rozrywki m. in. kin, teatrów, restauracji. Tereny zielone, takie jak parki, stanowią coraz większe zapotrzebowanie dla mieszkańców, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, dlatego bliskie sąsiedztwo terenów zielonych będzie plusem do odpowiedniej lokalizacji. Wygląd zewnętrzny budynku bardzo duży ma wpływ na odbiór samego apartamentu, ponieważ jego prezencja ma przyciągać wzrok, wywoływać zachwyt, powinien być zaprojektowany przez wysokiej rangi, uznaną firmę architektoniczną lub znanego architekta.
  Estetyka obiektu musi być zachowana, wywoływać pozytywne odczucia przechodzących obok osób, nie ma tam miejsca na przypadkowe pomysły wykończeniowe i amatorstwo w wykonaniu.

Wykończenie

  Cechą niemal najważniejszą apartamentu jest standard jego wykończenia oraz równie ważnych części wspólnych dla wszystkich mieszkańców, takie jak lobby, w którym znajduje się recepcja oraz ochrona, tarasy widokowe, bogato urządzone klatki schodowe i przede wszystkim obecność windy. Użycie wysoko jakościowych materiałów w wykończenie takich jak między innymi kamieni naturalnych, szkła, metalu, naturalnego drewna, a także farby, płytki, bardzo dobry sprzęt AGD czy wysokiej klasy armatura jest koniecznością.

  Najlepiej, aby wnętrze zostało zaprojektowane przez cenionego projektanta, w spójnym dla pomieszczeń stylu z dbałością o detale. Atutem dla apartamentowców jest zaaranżowanie również dodatkowych usług w budynku, takich jak siłownie, sale fitness lub nawet Centrum SPA dla poczucia przynależności do społeczności o wyższym statusie materialnym. Biorąc pod uwagę wspomniany wyższy status materialny, nie można zapominać tego, że mieszkańcami apartamentów będą bardziej zamożni właściciele, co przekłada się na konieczność zwiększenia bezpieczeństwa ich samych oraz ich własności przed kradzieżą, włamaniem lub zniszczeniem mienia. W takim przypadku należy oczekiwać wyższej klasy antywłamaniowej dla rolet zewnętrznych, stolarki okiennej i drzwiowej, monitoringu części wspólnych, ochrony, szlabanów przy wjeździe na parking, bram garażowych otwieranych za pomocą pilota oraz ogrodzonego osiedla wokół budynku.
  Podziemny garaż na auta, zabezpieczony bramą wjazdową to już standard do zakupu nowoczesnego mieszkania, a więc jest nieodłącznym elementem apartamentu, dobrze, aby był również wydzielony parking dla gości.

Metraż apartamentu

  Co do powyższych cech dla apartamentu osoby z kręgu nieruchomości nie mają wątpliwości, to niełatwym zadaniem jest określenie przestronności, czyli metrażu jaki powinien mieć apartament, aby w pełni zasłużyć na jego miano. Dla wielu osób apartament powinien mieć minimum 100 metrów kwadratowych, dla innych już 70 metrów kwadratowych wystarczy, aby uznać wyższy standard i nazwać lokum apartamentem. Biorąc pod uwagę te rozbieżności warto oprócz metrażu zwrócić uwagę na to, ile innych cech się zgadza z domeną apartamentu i wtedy nawet już 70 m2 lokalu będzie odpowiednią wielkością jako apartament. Minimalną wysokość apartamentu zgodnie szacuje się na nie mniej niż 3 metry. Apartament to lokal posiadający zespół cech i ulepszeń, które wyróżniają go na tle innych lokali, pojedyncza cecha apartamentu nie jest w stanie z mieszkania zrobić wysokiej klasy apartament.

Apartament czy jednak mieszkanie?

 

  Pojęcie apartamentu jest bardzo nadużywane na obecnym rynku nieruchomości. Przeglądając publikację ofert mieszkań wiele z nich nie spełnia nawet połowy z wyżej wymienionych norm, a jednak ich właściciele, bez oporów, nazywają je apartamentami, ponieważ generuje to możliwość większego zainteresowania nabywców oraz możliwość podniesienia ceny. Niestety nie ma zakazu używania określenia „apartament”, nie jest to również zdefiniowane w polskim prawie. Nie można przez to domagać się rekompensaty za wprowadzenie w błąd.

  Warto zwrócić znaczną uwagę na rodzaj lokalu, aby nie zapłacić jak za apartament a otrzymać zwykłe mieszkanie. Sprzedający lub wynajmujący nie powinien mieć problemu w argumentacji jakie elementy wpływają na luksus i wyjątkowość danego lokum za które chce uzyskać większą cenę. Obserwując ogłoszenia nie można dać się nabrać na wizualizacje, wyidealizowane zdjęcia, często podkoloryzowane i nieadekwatne do rzeczywistości, a w zamian za marmur na kuchennym blacie możemy otrzymać jego podróbkę. Sygnałem ostrzegawczym przed nieuczciwymi sprzedającymi może być również to, kiedy apartamentowiec z ogłoszenia jest zwykłym blokiem mieszkalnym i nie ma żadnych udogodnień dla mieszkańców.

 

fot. WGN Kwidzyn
Apartament na sprzedaż - Gdańsk

 

 

Jaka jest najlepsza metoda, aby nie zostać oszukanym ani nie przepłacić?

  O pomoc w wyborze najkorzystniejszej dla siebie oferty sprzedaży lub wynajmu apartamentu można zwrócić się do pośredników wynajmu lub sprzedaży zwracając uwagę czy posiadają do tego licencję. Są do osoby, które zajmują się takimi nieruchomościami na co dzień i ich doświadczenie nie pozwoli na popełnienie błędu w odróżnieniu mieszkania od apartamentu, dodatkowo za ich pośrednictwem mogą znaleźć korzystniejszą ofertę zakupu lub wynajmu apartamentu, w lepszej lokalizacji lub w bardziej korzystnej cenie.
  Często przez brak doświadczenia, wiedzy lub po prostu czasu podejmuje się pochopne decyzje, w tym przypadku, kiedy trzeba zainwestować nie małe pieniądze, warto zaufać agencji nieruchomości, pozwolić, aby o specjalista dopasował apartament do naszych potrzeb, dokonał oględzin nieruchomości, przygotował kilka ofert, które będą spełniały wymagania klienta i przedstawił je. Fachowe doradztwo pozwoli na uniknięcie błędów, straty czasu i niepotrzebnej utracie pieniędzy na nieopłacalną nieruchomość.