Zwykle przed zastosowaniem czerni w większej ilości mamy jednak pewien opór, być może jednak niesłusznie. Nawet zastosowana w przewadze kolorystycznej, czerń nie musi dominować, stanowi natomiast doskonałe tło dla innych, jaśniejszych kolorów. Kolejną zaletą jest to, że doskonale komponuje się z jasnym drewnem i bielą. Opierając się na połączeniu tych trzech odcieni, możemy stworzyć naprawdę eleganckie i jednocześnie przytulne wnętrza.

Stosując czerń we wnętrzach, można też zagrać takimi składowymi, jak mat lub połysk, satyna, lub wykorzystać zróżnicowana fakturę materiałów. Co więcej, czerń czerni nie równa. Tak jak rozróżniamy wiele odcieni bieli, jak biel zimna i ciepła, biel złamana, tak czerń ma wiele swoich odsłon. Nawet w malarstwie malarz ma do dyspozycji rożne jej rodzaje, na przykład czerń mineralna, manganowa, grafit, czerń hiszpańską albo szwedzka.
Tak samo my możemy postawić na ścianę w kolorze antracytowej czerni, lukrecji albo czarnej oliwki. Onyks czy heban to również odcienie często spotykane w wystroju wnętrz.

 

 

Właściwy wybór ściany.

Jeśli jednak wybieramy tylko jedną czy dwie ściany, które chcemy pomalować na czarno – to warto postawić na te, które znajdują się naprzeciwko okna lub na ścianie obok tej z oknem. Natomiast malowanie ściany, na której znajduje się okno – podczas gdy pozostałe ściany pozostają jasne - nie jest dobrym pomysłem.

Jednak warto pamiętać, że czerń zastosowana w nadmiarze, w małych czy ciemnych pomieszczeniach, które są słabo oświetlone, może stworzyć wrażenie przytłoczenia. Zestawione obok siebie czarne dodatki, czarne meble na tle czarnej ściany zleją się w jedną, ciemna plamę. Pomalowanie całej ściany na czarno to bardzo dobry pomysł, jednak warto ją ciekawie oświetlić, najlepiej ciepłą barwą i wykorzystać jako tło dla jaśniejszych, bardziej kontrastowych przedmiotów. Wtedy całość będzie wyglądać naprawdę efektownie. Czerń bowiem lubi być tłem, aby wyciągnąć jest walory – należy ją z czymś zestawić – najlepiej właśnie z czymś kontrastowym i rozświetlającym.

Ostanie lata to wielki powrót czerni na salony, tym razem już w naszych mieszkaniach czy domach. Chętnie też jest to barwa stasowana w modernistycznych czy minimalistycznych wnętrzach w przestrzeni użyteczności publicznej. Nowoczesne biura, przestronne wnętrza restauracji, kin czy teatrów. Bardzo chętnie czerń wykorzystują wnętrza apartamentów, urządzonych w tak modnym i lubianym stylu loft.

Czerń we wnętrzach stanowi dobre tło dla jasnych kolorów, podkreślając je i wyciągając ich czystości intensywność.

Klasyczne połączenie czerni z bielą stosujemy już chyba intuicyjnie. Motyw pasków zebry lub biało czarnej szachownicy stosowany był w dekoracji wnętrz już od wieków, zwłaszcza na dworach i w pałacach.
Czerń doskonale się komponuje … ze złotem, zarówno tym w odcieniu starym, jak błyszczącym. Równie dobrze będzie wyglądać jasna miedź, ewentualnie bardziej stonowane i zgaszone połączenie, często wykorzystywane w urządzeniach typu rtv / agd, czyli czarny w połączeniu z stalą chromowaną lub inox.
Dla odważnych i niebojących się kolorów: ciekawie wyglądają wszelkie odcienie żółci, od soczystej po musztardową, a także czerwienie czy fuksje.


Jak i gdzie można zastosować czerń ?

Salon.

Kanapa czy fotele, obite aksamitną tkaniną, na których dla przełamania koloru, rozrzucone są dekoracyjne poduszki, czy pled w kontrastowym kolorze, lub w miłe dla oka wzory. Doskonale będą się prezentować na czarnym tle kanapy poduchy we wzory etniczne lub w stylu boho, a także wszelkie dekoracyjne, kolorowe desenie, czy geometryczne motywy. Można sobie pozwolić na odrobinę luzu i szaleństwa kolorów, gdyż czerń będzie wszytko spinać w spójną ramę.
To bardzo dobry pomysł, wbrew pozorom taki kącik wypoczynkowy może być zarówno przytulny jak i elegancki i reprezentacyjny. Nie jest to jednak dobry pomysł, jeśli w domu mieszkają z nami zwierzęta z białym futrem.
Dobrze, jeśli kącik wypoczynkowy nie będzie jedynym czarnym elementem we wnętrzu, zwłaszcza gdy reszta jest utrzymana w jasnych barwach. Czerń mebla może się wtedy zlewać w jedną, dużą czarną plamę, przyciągając zbytnią uwagę i nadając nieplanowaną ciężkość kompozycji. Wtedy naprawdę otrzymamy efekt przytłoczenia. Dla równowagi kompozycji dobierzmy jeszcze jakieś inne czarne dodatki, najlepiej na inne powierzchni: to może być czarny dywan na podłodze lub duży obraz, utrzymany w czarnych barwach, być może czarno białe zdjęcie. Dobrze, jeśli granice czarnej kanapy i dywanu lub obrazu nie zlewają się ze sobą – zostawmy pomiędzy nimi trochę wolnej przestrzeni ściany lub podłogi. Wtedy korzystnie zbalansujemy kompozycje i stworzymy ciekawe, nowoczesne i eleganckie wnętrze ze smakiem.

 

Sypialnia

Czarne ściany w sypialni sprzyjają atmosferze wyciszenie i odpoczynku. Ciepła barwa światła lampki nocnej jeszcze dodatkowo podkreśli ten nastrój. Spokojnie można też postawić na ciemną czy czarną pościel, albo wprowadzić ciekawą, wzorzystą tapetę na jedna ze ścian, najlepiej za wezgłowiem łóżka, lub właśnie naprzeciwko niego. Całość czarnej aranżacji doskonale dopełnią rośliny, zaopatrując sypialniane w świeże, zdrowe powietrze. Soczysta zieleń liści będzie pięknie uwydatniona na ciemnym tle.

Łazienka

Ciekawym pomysłem na wystrój łazienki jest aranżacja w odcieniach szarości i czerni, np. poprzez zastosowanie szarych gresów, płyt betonowych lub mozaiki heksagonalnej w odcieniach szarości.
O ile czarna bateria umywalkowa czy deszczownica cieszą się ostatnio większą popularnością, o tyle czarna armatura sanitarna, jak umywalka, wanna lub kabina prysznicowa mogą być już dla niektórych zaskoczeniem.
Ciekawym zestawieniem będą czarne płytki łazienkowe w połączeniu z marmurem, np. w postaci płyt gresowych, imitujących marmur, na których występują czarne i grafitowe żyły. Marmurowy może być też blat pod umywalkę. Całość może pięknie uzupełni baterie i dodatki w kolorze starego złota albo miedzi.
W łazienkach w stylu loft oczywiście obowiązkowe jest ciekawe oświetlenie z czarnymi reflektorkami, oraz szklana ścianka prysznica, oprawiona w kutą, metalową, czarna ramę. Do tego czarna bateria i prysznic, oraz metalowe relingi i haczyki, jako wieszaki na ręczniki – oczywiście wszystko też w kolorze czarnym.

Kuchnia

Jeśli mówimy o kuchni, to być może w wyobraźni od razu pojawia się czarny blat z granitu. Jednak, by zachować funkcjonalność i estetykę, unikajmy w tym przypadku polerowanych czarnych powierzchni, które będą często dotykane. Widać na nich każdy odcisk palca, dotkniecie dłoni, a całość ciężko się czyści i poleruje. Lepiej już zdecydować się na blat matowy, jeśli ma być ciemny. Ta sama zasada unikania czarnych polerowanych powierzchni tyczy się frontów. Jeśli marzą nam się czarne lakierowane fronty na wysoki połysk, to miejmy świadomość, że odciski palców będą częstym utrapieniem.
Natomiast mat czy satyna z fakturą, typu struktura drewna czy kamienia, jak łupek – wygląda już bardzo fajnie i całkiem dobrze sprawdza się kuchni. Śmiało więc możemy zastosować czarny stół, a nawet czarne płytki na ścianę. Ciekawą alternatywą będzie mozaika w różnych odcieniach czerni, być może w połączeniu z szarościami lub starym złotem ? Wtedy będzie można ten akcent powtórzyć, wybierając czarną kuchenkę z mosiężnymi kurkami, oraz mosiężny kran czy lampę do kuchni.


Jak widać, czerń umiejętnie zastowana we wnętrzach nadaję nuty elegancji, tajemniczości i dobrego gustu. Korzystajmy z niej więc odważnie i cieszmy się jej ponadczasowym urokiem.