Kącik wypoczynkowy.

Miejsce do wypoczynku na balkonie to temat obowiązkowy, aby cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu. Możliwości zaaranżowania takiej przestrzeni jest naprawdę wiele, praktycznie na każdej wielkości balkon znajdziemy odpowiednie zestawy wypoczynkowe. Natomiast jeśli marzy nam się konkretnie relaks na meblu bujanym, mamy kilka opcji do wyboru.
W sprzedaży dostępne są różnej wielkości huśtawki ogrodowe, jednak przy wyborze odpowiedniej na balkon trzeba wziąć pod uwagę, że wymaga ona odpowiedniej przestrzeni z tyłu, za plecami – aby huśtając nie obijała o ścianę.
Dobrym rozwiązaniem na małe balkony jest bujany fotel na stelażu - wiszący na własnej, samonośnej konstrukcji.
Jeśli istnieje możliwość bezpiecznego zakotwienia się w strop nad balkonem czy loggią, podwieszenie bujanego fotela brazylijskiego lub samej ławy huśtawki będzie dobrym pomysłem, oszczędzającym miejsce.
Jeśli koniecznie chcemy się bujać podczas relaksu, a powyższe rozwiązania nie wchodzą w grę – to można jeszcze spróbować zamontować hamak – który może być szybko rozpinany i chowany w razie potrzeby.


Drzewa na balkonie?

Tak! Należy jednak odpowiednio dobrać gatunek i pokrój drzewa do warunków, panujących na balkonie. Ważne, by dobierać gatunki w zależności od ilości słońca na balkonie. Nie wszystkie rośliny lubią ostre promienie słońca, niektóre dobrze rosną tylko w cieniu i półcieniu. Uwagi te dotyczą wyboru wszystkich roślin w uprawie balkonowej, gdyż nierzadko panują tu trudniejsze warunki, niż w przypadku uprawy w gruncie, w naturalnym środowisku.

Przy uprawie drzew w pojemnikach trzeba dobrać odpowiednich rozmiarów donice, najlepiej z systemem z systemem wewnętrznego nawadniania, aby odpowiednio zadbać o system korzeniowy, który w takich warunkach ma ograniczone możliwości rozbudowy. Wybierajmy donice dobrej jakości, mrozoodporne i najlepiej z termoizolacją, również od spodu. Pamiętać należy, że bryła korzeniowa drzewa zwykle narzuca wybór donicy dość sporych rozmiarów, a całość wraz z wilgotną ziemią sporo waży – więc preferowane tu powinny być raczej donice z lekkich materiałów, jak tworzywa sztuczne czy technorattan.

Do uprawy w donicy na balkonie możemy wybrać drzewa i krzewy szczepione na pniu, dzięki czemu z wyglądu przypominają klasyczne, dorosłe drzewo, ale ich wysokość jest ograniczona.
Polecane gatunki, które dobrze zniosą uprawę w donicach i są łatwo dostępne w formie szczepionej na pniu to np. lilak, cyprysik, ostrokrzew czy robinia akacjowa.
Pięknie prezentują się również szczepione odmiany wierzb, np. wierzba o biało – różowo - zielonych liściach odmiany 'Hakuro Nishiki', czy niektóre odmiany brzóz, np. brzoza brodawkowata ‘Youngii’ o zwisającym pokroju.

Natomiast jeśli marzy nam się bardziej egzotyczny klimat – możemy pomyśleć o mrozoodpornych gatunkach bambusów, oraz o palmach i bananowcach. Palmy będziemy musieli zimować w domu, wystawiając na zewnątrz, kiedy dni i noce będą już cieplejsze. Bambusy z gatunków mrozoodpornych, jeśli dobrze zabezpieczymy doniczkę, aby bryła korzeniowa nie przemarzła – mogą pozostać na balkonie cały rok.


Zbiory własnych owoców i warzyw również są możliwe.

Wybierając gatunki owocujące, czy to drzew czy krzewów, pamiętajmy przy tym, że na niektóre plony trzeba będzie poczekać, nie każdy gatunek owocuje w tym samym roku po posadzeniu.

Szybsze efekty zapewnią nam smaczne owoce z krzaczków, takie jak poziomki, maliny i truskawki - warto uprawiać w podwieszanych pojemnikach, dzięki czemu zaoszczędzimy miejsce. Do takiej uprawy szczególnie nadają się odmiany o zwisającym pokroju.

Również zioła i warzywa z powodzeniem można uprawiać na balkonie, najlepiej sprawdzą się w uprawie wertykalne, w specjalnych pojemnikach wieszanych na ścianie, gdyż nie zajmują dużo miejsca, a dają walory dekoracyjne. Pietruszkę i koperek, pomidorki koktajlowe, rzodkiewka, sałata i szczypiorek to tylko kilka propozycji do kompaktowej uprawy balkonowej.
Jeśli marzy nam się jabłko czy czereśnie z własnej uprawy, to rozwiązaniem są miniaturowe drzewa owocowe, jak jabłonie, wiśnie, grusze, śliwy czy brzoskwinie w formie kolumnowej. Na wiosnę obsypią się kwiatami, a latem zbierzemy z nich owoce.

Szczególnie polecamy owocujące pnącza - spełniają one potrójną role – wspinając się po ażurowych ściankach, dają jednocześnie cień, dekoracje oraz owoce. W balkonowych skrzyniach dobrze sprawdzą się winogrona oraz aktinidia, czyli kiwi miniaturowe.

Dla miłośników egzotyki i południowo – europejskich klimatów polecamy miniaturowe drzewka cytrusowe, które również w warunkach polskich mogą dawać smaczne owoce – warunkiem jest tylko odpowiednia pielęgnacja i słoneczne stanowisko – te rośliny kochają nadmiar słońca! Drzewka cytrusowe zimuje w domu, najlepiej w chłodniejszym miejscu, a na zewnątrz wynosimy je, gdy temperatura w ciągu doby nie spada poniżej 15 stopni, czyli zwykle od maja do końca września.

Kwiaty na balkonie

Kwiaty to nieodzowny element większości balkonów. Najczęściej królują tu pelargonie, ale może warto zastanowić się nad uprawą róż w donicach? Róże na balkonie możemy z powodzeniem uprawiać wiele lat. Nie tylko gatunki miniaturowe, ale też pnące, wielkokwiatowe i w formie szczepionej na pniu. Dobór odmiany zależy od wielkości balkonu i jego nasłonecznienia – większość odmian lubi stanowiska słoneczne i pół-słoneczne, żeby dobrze kwitnąć. Obecnie jest duży wybór odmian powtarzających kwitnienie, także można spodziewać się kwiatów przez cały sezon balkonowy.

 

Nietypowe rozwiązania ogrodowe na balkonie.

Czy jest coś jeszcze, co mogłoby urozmaicić czas spędzany w balkonowym ogrodzie?
Może zaprosić motyle? Są rośliny, które przyciągają motyle, pszczoły i inne owady zapylające, a jednocześnie z powodzeniem będą rosnąć w pojemnikach na balkonie. Aby zwabić motyle i cieszyć się upojną wonią kwiatów, warto posadzić np. heliotropy – kwiaty o pięknym, waniliowym zapachu. Podobne doznania zapewni nam lawenda, cynie, kosmosy i werbena. Motyle lubią też niektóre zioła, szczególnie macierzankę, rozmaryn, miętę oraz szałwię.

Mini oczko wodne z fontanną ? To również możliwe, jeśli wygospodarujemy przestrzeń na pojemnik z wodą, w którym można nawet posadzić rośliny, np. lilie wodne w odmianie miniaturowej Aurora. W zależności od możliwości balkonu, może to być duża misa, wazon, drewniana beczka czy emaliowana balia. Gotowe, stojące kaskady wodne w formie rzeźb czy form przestrzennych, oraz miniaturowe fontanny, pływające na powierzchni tafli wodnej, są powszechnie dostępne w sklepach ogrodniczych. Niektóre są zasilane z paneli słonecznych, jeśli więc mamy słoneczny balkon, ale bez dostępu do energii elektrycznej, będzie to idealne rozwiązanie.

 

Jak widać, możliwości wspierających marzenie o ogrodzie w miejscu balkonu jest całkiem sporo i na pewno każdy chętnych znajdzie wśród nich rozwiązanie na miarę swoich potrzeb.
Życzymy więc udanego relaksu i owocnych plonów !