Szeroka dostępność dekoracyjnych gatunków ozdobnych cały rok sprawia, że możemy zagrać pięknymi barwami, cieszącymi cały rok: czerwone liście berberysów, żółte liście trzmieliny, ciemnozielone liście ostrokrzewu, na których jak korale, rozsypują się czerwone kuleczki owoców.

Rośliny kwitnące zimą?

Tak! Do tej grupy należy kilka ciekawych gatunków, przystosowanych do egzystencji w trudnych warunkach klimatycznych. Poniżej kilka wybranych krzewów i bylin, które swymi kwiatami zachwyca nawet w mroźne i śnieżne pory roku.

Ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis)
Ciemiernik jest mało znany w Polsce, choć zyskuje już powoli swoją popularność, poprzez coraz częstszą dostępność w sklepach ogrodniczych. Tym, co wyróżnia tą pięknie kwitnąca roślinę – jest termin kwitnienia – w zależności od odmiany, może kwitnąc już na przełomie grudnia i stycznia, niektóre gatunki kwitną w marcu czy w kwietniu. Zima i śnieg mu niestraszne, pełne i dość sporych rozmiarów kwiaty z delikatnymi płatkami nieśmiało przebijają się przez okrywę śnieżną, a w tym wszystkim towarzyszą im grube, skórzaste, zimozielone liście.

Kalina wonna (Viburnum farreri) i kalina bodnantska (Viburnum x bodnantense)
Kaliny to krzewy, które kwitną na przedwiośniu, do tego intensywnie miodowo pachnąc. Wszystko po to, by zwabić nieliczne jeszcze o tej porze owady zapylające. Kwiaty są biało - jasnoróżowe zebrane w baldaszkowate kiści.
Pełnia kwitnienia przypadać na luty - marzec, ale przy ciepłych zimach mogą rozkwitać już w listopadzie i grudniu. Ważne, by krzew sadzić w miejscach osłoniętych od mroźnych wiatrów, aby móc cieszyć się ich wczesnym kwietniem.

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)
Oczar to niezwykle dekoracyjny krzew, o ciekawych, pazurkowatych w kształcie, pachnących kwiatach i dekoracyjnych jesienią, wybarwiających się na złoto liściach. Jest to krzew mało u nas znany, ale warty swej uwagi, gdyż jest łatwy w uprawie i zakwita o nietypowej porze, bo zimą. W zależności od odmiany, płatki oczaru rozwijają się już w grudniu, a częściej w lutym. Kwiaty są zwykle delikatnie pachnące. Mróz i śnieg im niestraszne.
W zależności odmiany - może mieć kwiaty o żywych, rubinowych i krwistoczerwonych płatkach, poprzez odcienie pomarańczy i miedzi po nasycone lub jasne żółcie.
Kwiaty radzą sobie nawet pod ciężarem śniegu i wytrzymują silne mrozy do - 12 stopni.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)
Zimą, na przełomie stycznia i lutego, budzą się do życia wrzośce. Warto je sadzić w większych grupach - ich żywe, nasycone odcienie różu i fioletu robią niesamowite wrażenie w środku zimy, przebijać się przez warstwę śniegu.

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)
To niewielki, wolno rosnący krzew. Dorasta do ok.1-1,5 średnicy i tej samej wysokości. Jego gałęzie obsypują się całą masą mocno pachnących, białych lub intensywnie różowo-fioletowych kwiatów, które utrzymują się kilka tygodni. Choć zwykle kwitnie w marcu, to – w związku z łagodnymi zimami, coraz częściej zakwita już w grudniu i styczniu.


Rośliny o zimozielony liściach.

Rośliny o zimozielonych liściach są bardziej wrażliwe na niesprzyjające warunki atmosferyczne, takie jak intensywnie wiejące mroźne wiatry, szczególnie tyczy się to krzewów. Warto więc przemyśleć ich miejsce, aby cieszyć się ich zielenią również w zimie – bez potrzeby ich okrywania.

Bluszcz pospolity
To chyba najpopularniejsza i najbardziej znana w naszym kraju liściasta roślina zimozielona. Występuje w wielu odmianach, generalnie najlepiej rośnie w cieniu i półcieniu, ale są odmiany o białych wybarwieniach liści, które również w słońcu poradzą sobie bardzo dobrze. Bluszcz jest roślina pnąca, ale chętnie też płoży się po ziemi, więc można ją wykorzystać jako roślinę zadarniającą.

Bukszpan wiecznie zielony
Bardzo popularny w ogrodach, mało wymagający krzew. Świetnie sprawdzi się zarówno na żywopłot, jak i również w formie kuli czy innych figur geometrycznych. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Występuje również w ciekawych odmianach ozdobnych, jednak takie odmiany mogą przemarzać w zimniejszych rejonach kraju.

Kiścień
Kolorowe liście kiścieni zachwycają niezwykłymi i zmiennymi barwami przez cały rok. Początkowo są jasnozielone, pomarańczowe lub purpurowe, by wraz z upływem czasu zmienić się w bordowy, krwistą czerwień. Niektóre odmiany pozostają kolorowo barwne również w zimie.
Kiścień jest umiarkowanie odporny na mróz, ważne więc by dobrze wybrać stanowisko – bez mroźnych wiatrów. W czasie silniejszych mrozów warto go okryć, zwłaszcza młodsze egzemplarze. Jest to krzew wolno rosnący, dorasta do rozmiarów około metra na szerokość i wysokość. Stanowisko w cieniu lub półcieniu, lubi kwaśną, wilgotną i bogatą w próchnicę glebę.

Pieris japoński.
To zimozielony krzew z rodziny wrzosowatych, kuzyn rododendronów, azali i wrzosów. Rośnie wolno, dorasta maksymalnie do 1,5 - 2 m wysokości. Wyróżnia go barwa młodych liści – świeże przyrosty początkowe są czerwone, w miarę rozwoju zielenieją. Niektóre odmiany, np. Carnaval, pod wpływem mrozu, zniemczają barwę liści na lekko różowe. Kwiaty pierisów japońskich, w zależności od odmiany występują w kolorze kremowym, różowym, białym lub czerwony.

 

Kolorowe rośliny o dekoracyjnych walorach.

Kolorowe i dekoracyjne pnie, czy atrakcyjne kwiatostany, w lecie kolorowe i zachwycające, jak kwiaty hortensji, zimą zasuszone, pokryte szronem i romantycznie szumiące na wietrze.

Dereń biały (Cornus alba)
Dereń to rozłożysty, średniej wielkości krzew, dorastający do 2 - 3m wysokości.
o pędach intensywnie czerwonych (odmiany ‘Sibirica’ czy ‘Elegantissima’). Intensywny rubinowo - czerwony kolor pędów utrzymuje na pędach jedno i dwuletnich, dlatego warto krzew regularnie co jakiś czas przycinać, aby zachować dekoracyjność pędów w zimie. Dereń bardzo dobrze znosi cięcia formujące, nie ogołaca się wtedy od dołu.
Czerwień pędów derenia świetnie wyglądają na tle białych pni brzóz.

Dereń rozłogowy (Cornus sericea)
Odmiana derenia o pięknych, żółtych pędach. Szczególnie polecane odmiany to ‘Flaviramea’ i ‘Silver and Gold’. Derenie łatwe w uprawie. Nie mają szczególnych wymagań odnośnie podłoża, są całkowicie mrozoodporne.

Brzoza brodawkowata (Betula pendula) i brzoza pożyteczna (Betula utilis)
Brzozy rosną szybko i mają bardzo dekoracyjny, biały pień. Dodatkowo jesienią delikatne, drobne liście przebarwiają się na złoto. Dla lepszego efektu warto posadzić kilak brzóz niedaleko siebie, tworząc swoisty, brzozowy zagajnik – las białych pni.

 

Trawy ozdobne niemal cały rok.

Swoim niesamowitym urokiem niemal cały rok cieszą trawy ozdobne. Ich dekoracyjne, długie pędy kwiatowe zasychają na zimę i wybijają się ponad niższe byliny. W słomkowej, beżowej barwie, przyprószone śniegiem, szumiące na wietrze, pokryte szronem - potrafią zachwycać w zimie. Szczególnie pięknie wyglądają kwiatostany kwiatostany miskantów, trzęślicy trzcinowatej, czy rozplenicy japońskiej.
Wiosną, po ostatnich przymrozkach ścinamy nisko pozostałości traw i nim odrosną, rozkwitają już inne, kolorowe, wiosenne rośliny.

 

Kolorowe iglaki.

Rośliny iglaste występują w najróżniejszych odcieniach zieleni, ale też niezwykłych barwach srebrzystych i niebieskozielonych. Rośliny te również zmieniają lekko barwę na okres zimowy. Ich zieleń blednie, staje się mniej intensywna, czasem kolor wpada w złociste rudości czy szarości.
Są też rośliny iglaste, które pod wpływem mrozów zmieniają barwę na fioletową, jak np. tuja wrzosowata i cyprysik żywotnikowaty odmiany "Rubicon".


Jak widać, ogród może cieszyć barwami i dekoracyjnością form cały rok. Również zima w ogrodzie też być piękna, a wiosna może zakwitnąć już styczniu. Choć zazwyczaj zimą ogród oglądamy głównie z okna, albo wchodząc do domu przez strefę wejściową, to warto zadbać już na etapie projektu i doboru roślin, aby cieszył on nas swymi urokami przez cały rok.