Pierwszy krok to inwentaryzacja stanu obecnego. Sprawdzamy, jaki jest stan techniczny, czy coś wymaga wyczyszczenia lub pomalowania, przeprowadzamy prace porządkowe. Robimy też pomiary, co ułatwi nam późniejszy dobór wyposażenia.


Wybierz styl dla siebie

Utrzymanie aranżacji w jednej estetyce stwarza wrażenie spójności, przytulności i zwiększa komfort użytkowania przestrzeni. Ważne, aby podobało się użytkownikom i trafiało w ich gusta estetyczne. Jednak przed rozpoczęciem zakupów warto przemyśleć główną paletę barw i stylów – dzięki czemu łatwiej zachować spójny charakter całości.
Lubisz jasne barwy, naturalne tkaniny i drewniane dodatki, czy bardziej stawiasz na proste formy, zdecydowane kolory i nowoczesność? Poniżej niektóre z propozycji, wśród których można szukać inspiracji.

Styl boho / etniczny

Cechuję go duża ilość naturalnych materiałów, tkaniny w kolorach ziemi, biele i beże, brązy. Poduchy i narzuty, zasłony, frędzle i ozdobne wzory. Dobrze sprawdzą się tu duże poduchy do siedzenia na ziemi, dywaniki z trawy morskiej czy raffi - również jako dekoracje ścienne, dodatki z drewna, rattanu, wikliny. Trochę etnicznie, trochę orientalnie, jednak naturalnie i przytulnie. Króluje miękkość tkanin, narzuty i poduchy w każdej ilości.

Styl romantyczny, wiejski, rustykalny

To bielone skrzynki na kwiaty, wiklinowe doniczki. Róże pnące się po ażurowych ściankach. Metalowe, ozdobnie kute krzesła ogrodowe, bielone, przecierane drewno. Ciepłe dodatki, przywodzące na myśl wakacje na wsi.

Styl nowoczesny, modernistyczny

Najlepiej wygląda w połączeniu dwóch kolorów, np. czerni i bieli. Eleganckie dodatki, proste formy, minimalizm. Dla ocieplenia całości i nadania przytulności można powiesić lampki typu cotton balls oraz czarne, proste lampiony na świece. Świetnie sprawdzą się tu betonowe donice i proste, geometryczne formy.

Wstępna ocena sytuacji.

Co wymaga ukrycia, zasłonięcia? Jeśli w strefie relaksu cenimy prywatność i przytulność, najlepiej wybrać od razu miejsce na kącik wypoczynkowy, a następnie sprawdzić, czy satysfakcjonuje nas poziom komfortu podczas przebywania w tym miejscu.
Widok na okna sąsiada lub nieciekawe otocznie? A może stara, metalowa balustrada? Podniszczone powierzchnie ścian, balustrady czy murki można szybko i efektownie udekorować bez malowania, stosując proste i szybkie rozwiązania.

Jakie warunki atmosferyczne panują na balkonie?

Czy balkon jest słoneczny, czy panuje na nim cały czas cień? Będzie to miało wpływ na wybór roślin, oraz dobranie ewentualnego rodzaju osłony przeciwsłonecznej. W upalne lato na południowym balkonie, w prażącym słońcu nie będą się dobrze czuły ani rośliny cieniolubne (np. bluszcz, niektóre odmiany bambusów, hosty), ani ludzie, szukający chwili wytchnienia i relaksu – chyba, że akurat ktoś planuje się opalać.
Jeśli często wieją silne wiatry, co zniechęca nas do korzystania z balkonu, może uda się zastosować rozwiązania chroniące od wiatru. Dobrze sprawdza się ażurowa ścianka z roślinnością. Można też rozważyć zamontowanie ścianki z drewnianego panelu płotu lamelowego, markizę lub specjalny, rozpinany żagiel z płótna.

Kącik wypoczynkowy.

To serce balkonu. Powinno być wygodnie, z przyjemnym widokiem, łatwo dostępne, najlepiej osłonięte od wiatru i od deszczu. Pod tą przestrzeń powinno się projektować całą resztę.
Na niewielkie balkony oczywiście polecamy sprytne rozwiązania, takie jak meble wielofunkcyjne czy składane. Skrzynia do przechowywania, służąca jako kanapa, składane krzesła czy blat zawieszony na balustradzie, w razie potrzeby również składany.

Meble na balkon powinny być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.

Świetnie sprawdzą się meble z polirattanu – tworzywa, imitującego rattan. Jeśli jednak cenimy naturalne materiały – możemy wybrać meble rattanowe lub drewniane – jednak wymagają one zadbania – po sezonie warto je zakonserwować, a kiedy padają obfite deszcze, a balkon nie jest zadaszony, warto je przykryć – aby nie padał na nie bezpośrednio deszcz.
Dla fanów majsterkowania polecamy samodzielnie wykonane meble z palet ogrodowych. Satysfakcja z użytkowania gwarantowana.
Dla rodziców, którzy obawiają się, że ich malutkich dzieci, lubiące się po wszystkim wspinać – będą miało dostęp do balustrady – jest bezpieczne rozwiązanie. Zamiast klasycznych krzeseł, czy ławeczki - można zrobić leżankę z dużych poduch, ułożonych bezpośrednio na podłodze - dzięki temu dziecko nie będzie mogło sięgnąć do balustrady. Jest to rozwiązanie znane z marokańskich czy arabskich przestrzeni wypoczynkowych, więc może mogło by stać się inspiracją do znalezienia spójnego stylu aranżacji balkonu. Styl boho czy orientalny świetnie odnajdzie się w takim zestawieniu.

źródło: unsplash.com

Co na podłogę ?

Bywa, że stan nawierzchni na balkonie pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązań jest kilka, w zależności od budżetu. Opcją na lata jest położenie płytek gresowych mrozoodpornych. Są oczywiście szybsze i tańsze alternatywy, jednak trzeba się wtedy liczyć z ich mniejszą trwałością.
Druga propozycja to drewniane lub kompozytowe deski tarasowe do samodzielnego układania, które układamy jak puzzle. Dostępne są gotowe panele podłogowe w standardowych rozmiarach, oraz systemy na wymiar, pod konkretny kształt i wymiary balkonu.
Ostatnio coraz popularniejsze są dekoracyjne dywany i wykładziny zewnętrzne, typu outdoor, układane na balkonie w strefie wypoczynku. Jest to najszybszy i najprostszy sposób, aby ukryć ewentualne mankamenty podłogi na balkonie, a przy okazji uczynić ją bardziej przytulną.
Najlepiej wybrać dywan z tworzywa syntetycznego, np. polipropylenu – jest on szybkoschnący i odporny na wilgoć, słońce, czy zalegający śnieg. Unikajmy dywanów z naturalnych materiałów, chyba, że jest to bambus albo dywan sznurkowy, pozbawiony włosia, którego włókna są odporne na warunki atmosferyczne.

Pomysły na aranżacje ścian i wydzielanie przestrzeni.

Drewniane kratki i trejaże – również panelu płotu lamelowego, czy nawet drzwi ażurowe do szafy – wszystko to możemy wykorzystać jako przegrodę, osłonę przeciwsłoneczną czy ozdobę ścian.
Drewno, przy dobrej i regularnej konserwacji, jest odporne na warunki atmosferyczne.
Taka ażurowa przegroda dobrze znosi wiatr i jednoczenie może być okazją do posadzenia dekoracyjnych pnączy.
Czekając, aż pnącza rozrosną się po podporze, możemy wykorzystać ażurowa przestrzeń do łatwego zawieszenia donic z kwiatami, ziołami i innych dekoracji, typu lampiony ze świecami. Sielski klimat sprzyjający błogiemu relaksowi gwarantowany!

źródło: unsplash.com

Maty trzcinowe.

Sprzedawane na metry, w rolkach, maty trzcinowe dają szybki, efektowny i tani sposób na dekoracje i przykrycie np. balustrady czy nieestetycznych ścian.
Spełniają też funkcje cieniującą i maskująca, częściowo osłaniając przestrzeń przed ciekawskimi spojrzeniami, a także przed wiatrem.
Ich wadą jest nietrwałość, zwykle po jednym sezonie nie wyglądają już dobrze. Sprzedawane są w różnej gęstości, warto kupić maty gęściej tkane. Można też kupić maty bambusowe, które są trwalsze ale i droższe od mat trzcinowych, albo rozważyć zakup maty z tworzywa, imitującego naturalny bambus / trzcinę.

Paleta drewniana jako miejsce do uprawy ziół.

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewnianych palet jako doniczek pod bezpośrednią uprawę ziół czy kwiatów. Paletę taką trzeba odpowiednio przygotować i lekko przerobić - w odpowiednio przygotowane korytka pomiędzy deskami palet sadzimy w dobrym podłożu wybrane rośliny. Paletę możemy powiesić na ścianie, lub wykorzystać jako ściankę ażurową.

 

źródło: unsplash.com

Lustro na balkonie?

Jeśli chcesz zastosować prosty trik, aby optycznie powiększyć balkon, możesz na jednej ścianie powiesić spore lustro, a przed nim ustawić kilka ciekawych roślin, w różnych rozmiarach, tak aby odbijały się w lustrze, lekko je zasłaniając. Stworzy to wrażenie głębi, pełnej bujnej roślinności, także rozjaśni ścianę i otoczenie.

Balkon zbyt słoneczny? Są na to sposoby!

Jeśli twój balkon ma wystawę słoneczną, na pewno przyda się trochę cienia. Oprócz klasycznych rozwiązań, jak markiza czy roleta, można też rozważyć opcje bardziej dekoracyjne.

Firanki lub zasłony z lekkich, przewiewnych materiałów – to dobre rozwiązanie zwłaszcza do loggi, ze względu na łatwość powieszenia. Dekoracyjnie upięte lub luźno puszczone, delikatnie powiewają na wietrze, a nam dają szybką możliwość ich przesuwania, w zależności od potrzeb. Najlepiej wybrać tkaninę lekką, w jasnych, naturalnych odcieniach bieli i beżu, bez wzorów – przez materiał powieszony pod słońce prześwituje to co jest na zewnątrz, wzory na tkaninie mogły by zaburzać ten widok. Kiedy jasna, delikatna zasłona wisi cały dzień, na balkonie dalej jest jasno, ale nie wpadają bezpośrednie promienie słońca.

Drzewa w donicy – to kolejna propozycja na cień, ale nie tylko na słoneczny balkon. Wybrane gatunki drzew całkiem dobrze radzą sobie w uprawie donicowej - szczególnie polecane są drzewa w odmianach karłowych, kolumnowym lub szczepione na pniu.
Świetną propozycją, jednocześnie osłaniającą od wiatru i nadmiaru słońca, jest żywa ściana z bambusów mrozoodpornych. Bambusy stworzą ażurową, zieloną ścianę, której drobne liście i elastyczne łodygi przyjemnie szeleszczą na wietrze, tworząc atmosferę relaksu.

Parasol ogrodowy / plażowy – jako szybka alternatywa, rozkładany w zależności od potrzeb. W sprzedaży dostępne jest wiele modeli i rozwiązań, idealnych na balkon - parasole łamane i parasole montowane do ściany lub do balustrady za pomocą specjalnego uchwytu.

 

To tylko część z pomysłów na metamorfozę balkonu w letni salon z prawdziwego zdarzenia. Inspiracji można tez poszukać, kreując balkon w klimatach ulubionego miejsca wakacyjnych wyjazdów. Orientalny styl boho, albo śródziemnomorski klimat włoskiego południa? Wystarczy odpowiednio zagrać kolorami i dodatkami. Dzięki czemu w sezonie z przyjemnością rozpoczniemy dzień od porannej kawy na balkonie, a wieczorem będziemy cieszyć się kolacją przy świetle świec i lampionów.