Jedną z podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy planowaniu wystroju mieszkania jest umiar, rozumiany jako neutralna baza aranżacji. Nieskomplikowane formy oraz określona paleta materiałów i barw pozwalają stworzyć przestrzeń, którą łatwo zmienić za pomocą dodatków i akcentów dekoracyjnych, takich jak tekstylia, lampy, obrazy, czy – w nieco większej skali – tapety. Odpowiednio dobrana tapeta na jednej ze ścian salonu, kuchni, sypialni czy nawet łazienki to świetny sposób na podkreślenie charakteru wnętrza, wprowadzenie odrobiny szaleństwa, niepowtarzalnego klimatu.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Legnica

Wbrew pozorom, w razie chęci zmiany takiej dekoracji, nie musimy obawiać się wielkiego i drogiego remontu. Według arch. Idy Mikołajskiej nie ma jednego klucza, według którego powinno się dopasowywać tapetę do wnętrza. „Jeśli w danej przestrzeni jest wiele środków wyrazu, lepiej wybrać delikatny wzór. Z kolei w aranżacji sprawiającej nieco nudne wrażenie można pozwolić sobie na coś odważniejszego. Osobiście wolę wzory mniej „fotograficzne”, a bardziej graficzne, rysunkowe” – mówi współwłaścicielka MIKOŁAJSKAstudio.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Apartament na sprzedaż Torre de la Horadada, Alicante

W swoich projektach arch. Ida Mikołajska, często wykorzystuje tapety o oryginalnych wzorach, aby podkreślić styl danego wnętrza. Projektowanie mieszkania pod klucz dla danego inwestora zawsze rozpoczyna się od rozmowy, określenia inspiracji – a te mogą być rozmaite. Tapeta to niekiedy doskonały sposób, aby te inspiracje zwizualizować. Tak było w przypadku projektu niewielkiego mieszkania, którego właściciel był zafascynowany Japonią – jej kulturą, sztuką i wszystkim, co z nią związane. Chciał, żeby było to widać w jego mieszkaniu. Dlatego oprócz drewna, paneli okiennych inspirowanych japońskimi przepierzeniami i charakterystycznego minimalizmu w aranżacji pojawiły się tapety z wizerunkiem gejsz. Niczym wielkie malowidła ozdabiają ścianę przy stole w części dziennej oraz za wezgłowiem łóżka w sypialni. Dzięki nim na pierwszy rzut oka widać, co było inspiracją. Tapety te od razu określają także kontekst, dzięki któremu inne elementy wnętrza, np. lampy czy kolorystyka, nabierają charakteru rodem z kraju Kwitnącej Wiśni.

 

Zdjęcie pochodzi z ofert WGN: Apartament na sprzedaż Gdańsk, Przymorze

Aby bardziej wyeksponować tapetę z wyraźnym wzorem lub kolorem najlepiej zestawić ją ze stonowanymi meblami i teksyliami. Tapety dają wręcz nieograniczone pole naszej wyobraźni. Można pokryć nią całą ścianę lub jedynie część, np. wezgłowie łóżka w sypialni. Obecne zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych jest ogromna paleta kolorów i wzorów: od eleganckich ornamentów, przez geometrię, imitacje różnych materiałów, po misie panda i przeskalowane rośliny. Dlatego wybór odpowiedniej tapety wymaga koncentracji na efekcie, który chcemy osiągnąć, żeby tapeta dopełniła wnętrze a nie wprowadzała chaos. W przypadku małych/ wąskich przestrzeni tapeta poza funkcją dekoracyjną może też pomóc nam optycznie powiększyć wnętrze – skuteczne są w tym fototapety-zdjęcia z perspektywą.

Tapeta z ciekawym wzorem lub mocnym kolorem sprawdzą się w zasadzie w każdym wnętrzu. Należy jednak pamiętać żeby dostosować rodzaj tapety do charakteru i funkcji pomieszczenia. Warto rozważyć wykorzystanie tapet w korytarzach i w przedpokojach, które są swoistą wizytówką. Dodatkowo przy ciągłym wchodzeniu i wychodzeniu z mieszkania domowników i gości łatwiej jest utrzymać w czystości ścianę pokrytą zmywalną tapetą niż pomalowaną farbą. Jest to wręcz doskonałe rozwiązanie dla osób mających zwierzęta.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Gdańsk, Jaśkowa Dolina

Wybierając rodzaj tapety należy sugerować się jej właściwościami a nie tylko wyglądem, każde wnętrze ma inne potrzeby. O ile tapetę flizelinową można często zmieniać – to w przypadku pozostałych warto zastanowić się dłużej co nam pasuje do wnętrza i w czym będziemy się czuli dobrze. Jeśli ktoś obawia się, że wzór szybko się znudzi lepiej podejść do tego rozważnie i zamiast np. fototapety z intensywnym nadrukiem przeskalowanych pomarańczy wybrać coś bardziej neutralnego jak delikatny geometryczny wzór lub imitacja kamienia czy tkaniny.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Jaworzno, PODŁĘŻE