1. Zamknięte okna, zakręcony główny zawór wody i gazu, odłączone od prądu sprzęty domowe – to absolutna konieczność przed każdym wyjazdem. I ma to celu nie tyleochronę przed włamywaczami, co uniknięcie przykrych niespodzianek, jak zalanie wodą czy wywołany spięciem pożar.
2. O planowanym wyjeździe poinformujmy zaufaną osobę, członka rodziny czy też życzliwego sąsiada. Poprośmy, by miał oko na dom i zwracał uwagę czy w okolicy nie pałęta się ktoś nieznajomy.
3. Jednym z najczęstszych sygnałów dla złodzieja jest pełna skrzynka na listy. Kilkudniowa obserwacja wystarczy, by zauważyć, że nie ma nikogo w domu. Poprośmy zatem osobę zaufaną, by odbierała pocztę i wyciągała ze skrzynki wszelką korespondencję. Zostawmy mu klucze na wypadek nieplanowanej awarii.
4. Jeśli trzymasz w domu drogą biżuterię lub sporą kwotę gotówki, przed wyjazdem oddaj wszystko do depozytu bankowego. Nigdy nie zostawiaj cennych przedmiotów bez nadzoru. Nie ma sensu chowanie ich w mieszkaniu, złodzieje dokładnie wiedzą, gdzie mają szukać i znajdą każdą skrytkę.
5. Monitoring to często skuteczny sposób zniechęcający złodziei. A co jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup antywłamawionego systemu? Spróbujmy zatem stworzyć pozory posiadania takiego zabezpieczenia. W każdym markecie budowlanym można kupić kamery-atrapy. To wydatek rzędu kilkunastu złotych a w towarzystwie powieszonej na bramie specjalnej plakietki informującej, że posesja znajduje się pod opieką profesjonalnej firmy ochroniarskiej, zapewni większą wiarygodność.
6. Nigdy nie zostawiaj auta na widoku. Jeżeli nie wyjeżdzasz nim w podróż, schowaj go do dobrze zabezpieczonego garażu, zostaw u znajomych lub na strzeżonym parkingu.
7. Jeżeli jeszcze jej nie posiadasz to właśnie teraz jest dobry moment na zakup. Nagle zapalające się światło lampki z czujnikiem ruchu światła może skutecznie ochłodzić zapędy kręcących się w pobliżu osób. Uchroni to nie tylko przed kradzieżą ale również zniszczeniem pojazdu.
8. Zwróć uwagę na otoczenie, na nieznajome osoby na klatce schodowej lub kręcące się w okolicy domu. Nie pozwól takiej osobie pozostać anonimową, zapytaj, czego / kogo szuka lub czy potrzebuje pomocy. Złodzieje robiący rekonesans nie chcą być rozpoznawalni, dlatego nawiązanie kontaktu z podejrzaną osobą może zniechęcić ją do niecnych zamiarów.
9. Jednym z podstawowym ale często pomijanym zabezpieczeniem przed skutkami kradzieży jest zakup polisy. Tymczasem polisę ubezpieczeniową warto mieć nie tylko na czas wakacji. Najzwyklejsza polisa ubezpieczeniowa może obejmować zarówno wyposażenie wewnątrz domu, jak i sprzęt znajdujący się w piwnicach, na strychach czy w budynkach gospodarczych.
10. Zanim wyjedziesz, poświęć czas na spisanie numerów seryjnych swoich sprzętów lub uwiecznienie ich na zdjęciach np. w telefonie. Nie zajmie ci to dużo czasu a w razie najgorszego dzięki temu policja będzie miała szanse na zidentyfkowanie skradzionych przedmiotów.