Polskie rynki są bardzo malownicze i klimatyczne. Nikt nie odmówi im uroku. Warto zobaczyć każdy z nich, ponieważ o ile niektóre są do siebie podobne, to jednak każdy z nich posiada swój zupełnie niepowtarzalny klimat.

Poniżej prezentuję swój autorski ranking. Według mnie te rynki koniecznie trzeba zobaczyć na żywo.

Rynek, Jarosław
Rynek znajdujący się w Jarosławiu z całą pewnością należy do jednego z najbardziej urokliwych. Starówka urzeka wspaniałymi, odrestaurowanymi kamienicami reprezentującymi styl renesansowy. Bardzo charakterystycznym punktem jest średniowieczna, miejska studnia, która znajduje się przed ratuszem. Na tle niewielkich kamienic ratusz miejski zachwyca swoją solidną bryłą. Wieża na ratuszu odcina się od całości, zwracając uwagę na przepiękny zegar. Odnowiony budynek nie pozostawia złudzeń, że władzom miasta zależy na dobrym wizerunku. Całość prezentuje się naprawdę okazale. Uważam, że warto to miejsce odwiedzić.

Stary Rynek, Płock
Płocki rynek nie pozostaje w tyle. Zabudowa rynku pochodzi głównie z XVIII i XIX wieku. Dawniej w centralnym punkcie miasta znajdował się plac targowy. Był nim właśnie Stary Rynek w Płocku. Miejsce to zachwyca niewątpliwie swoim gotyckim ratuszem, który wyglądem przypomina prawdziwy pałac. W centralnym, najwyższym punkcie budynku znajduje się zegar.
Obecnie targowisko funkcjonuje na Nowym Rynku, natomiast na Starym Rynku zachwycają obecnie alejki i ozdobne pawilony. Nowym sercem Starego Rynku jest fontanna Afrodyta, która została wybudowana w 2000 roku. Znajduje się ona dokładnie przed ratuszem miejskim.

Rynek, Wrocław
Rynek we Wrocławiu to prawdziwe miejsce spotkań. Codziennie, dzięki obecności wielu lokalu handlowo-usługowych, garmażeryjnych oraz pubów, życie tętni tu niemal nieprzerwanie. Rynek we Wrocławiu zachwyca licznymi, kolorowymi kamienicami. Corocznie, począwszy od 2008 roku w miejscu tym odbywa się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Do najbardziej charakterystycznych punktów wrocławskiego rynku z cała pewnością można zaliczyć pomnik Aleksandra Fredry, który został przeniesiony w to miejsce z utraconego Lwowa. W 2000 roku na rynku wybudowano fontannę, którą nazywa się „zdrojem”. Nazwa ta powstała na część ówczesnego prezydenta miasta – Bogdana Zdrojewskiego. Wygląd fontanny wzbudzał spore kontrowersje, jednak ostatecznie wpisała się ona w klimat tego miejsca.

Rynek Staromiejski, Toruń
Rynek Staromiejski to centralny punkt Starego Miasta. Rynek charakteryzuje się tutaj bardzo dużą regularnością, co było typowe dla planów średniowiecznych miast. W centralnym punkcie Rynku Staromiejskiego znajduje się Ratusz Staromiejski, który zachwyca swoim wyglądem. Do jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów znajdujących się w tym miejscu zaliczyć należy również Kamienicę Pod Gwiazdą, która urzeka wspaniałymi zdobieniami na elewacji.

Rynek Starego Miasta, Warszawa
Warszawski rynek to plac u wymiarach 90 na 73 metry. Do XVIII wieku był to najważniejszy plac w tym mieście. Przeprowadzano tu manifesty i wystąpienia polityczne, była to również kolebka handlu. Miejski ratusz został rozebrany w 1817 roku. Każda ze stron rynku posiada swoją oficjalną nazwę. Są to: strona Barssa (wschodnia), strona Kołłątaja (zachodnia), strona Dekerta (północna), strona Zakrzewskiego (południowa). Charakterystycznym obiektem jest tutaj pomnik warszawskiej Syrenki autorstwa Konstantego Hegla – warszawskiego rzeźbiarza i pedagoga.

Czy polskie rynki są zachwycające i godne uwagi? Moim zdaniem, jak najbardziej. Poniżej wymieniłam zaledwie kilka z nich, jednak uważam, że każdy rynek posiada swój osobliwy urok i niepowtarzalny urok. Z tego też względu zachęcam do zobaczenia wszystkich możliwych rynków w polskich miastach.

 

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca