Termin „retro” pochodzi od łacińskiego przedrostka, który w znaczeniu dosłownym oznacza „wstecz” albo „w przeszłości”. Tak też również można go opisać we współczesnym designie – to ukłon w stronę przeszłości, nieco nostalgiczny powrót do dawnych czasów, wspaniałej historii, którą dziś pamiętamy dzięki fotografiom.
Wnętrza urządzane w stylu retro przywodzą na myśl głównie lata 60. Pomimo upływu lat w dalszym ciągu retro przyciąga wielu amatorów tego rodzaju stylu.
Swoim historycznym klimatem styl retro doskonale pasuje do mieszkań znajdujących się w kamienicach – z bogato i starannie zdobionych korytarzy przechodzimy do równie okazałych wnętrz. To zdecydowanie podkreśla styl i sprawia, że mieszkanie zdaje się stanowić spójną kompozycję z elewacją budynku i korytarzami. Właściciele mieszkań w nowym budownictwie mogą zaakcentować ukłon w stronę historii na przykład poprzez wyposażenie mieszkania w stylizowany stół lub fotel. Dzięki temu styl retro zaznaczy się jedynie delikatnym, aczkolwiek wyraźnym akcentem, ale nie przytłoczy i nie zdominuje całego wystroju mieszkania.
Styl retro jest nieco romantyczny, nacechowany barokowym przepychem. Jest wręcz stworzony dla osób ceniących sobie bardzo bogaty wystrój, zarówno jeśli chodzi o nietuzinkowe meble, jak i równie niebanalne dodatki.
Należy pamiętać o tym, że styl retro jest bardzo wyrazisty i odbiega od dzisiejszych standardów urządzania mieszkań. Z tego też względu należy uważać, aby nie przeładować wnętrza. Najlepiej sprawdzą się pojedyncze meble (kredens, komoda, ława, komplet krzeseł, lampa stojąca itp.).
Aby podkreślić ciepło tego stylu warto eksperymentować z tkaninami – zdecydowanie najlepiej sprawdzają się grube, mięsiste tkaniny, na przykład o kwiatowym wzorze.
Jak w każdym stylu, również tutaj największy klimat tworzą ozdoby i dodatki. Wysokie, owalne lustra zawieszone na ścianach warto oprawić w masywne, ozdobne ramy. Czasami aby nadać mieszkaniu retro stylu wystarczy zmiana kilku drobnych elementów – kryształowy żyrandol, obita grubym materiałem, miękka kanapa czy drewniany stolik kawowy o stylizowanych, wygiętych nogach zdobionych ornamentami.
Zamiast gołych, białych ścian, warto przemyśleć założenie tapet w ciepłej, kwiatowej kolorystyce.
Na podłogach najlepiej sprawdzi się naturalne drewno. W łazience można pokusić się o ułożenie na przekładkę kontrastujących ze sobą, czarno białych kafli na wysoki połysk.
Na zakończenie warto wspomnieć o palecie kolorów, jaką stosuje się w stylu retro. Otóż nie ma sztywnych wytycznych, ponieważ wszystko zależy od tego, jakimi latach czerpiemy inspirację. Generalnie cechą wspólną jest łączenie ze sobą kilku wyrazistych kolorów, co dodaje wnętrzu mieszkania większej dynamiki. Żółcie można łączyć z brązami i pomarańczami, natomiast błękity z czerwienią i szarością. Popularne jest również łączenie ze sobą intensywnych kolorów z delikatnymi, pastelowymi odcieniami, uzyskując w ten sposób równowagę kolorystyczną.
Styl retro jest idealny dla osób, które nie boją się eksperymentować i lubią niebanalny wygląd mieszkania. Retro przeciwstawia się bowiem obecnej modzie na minimalizm łączony z ubogą, wręcz surową paletą barw. Z całą pewnością przekraczając próg retro mieszkania możemy spodziewać się wielu wrażeń wizualnych – ważne są drobne szczegóły, delikatne akcenty, które nadają całości wyrazistości i indywidualnego stylu i łączą ze sobą na pozór niepasujące elementy.
Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca