Wydawać by się mogło, że oświetlenie łazienki nie jest zbyt istotne, Zdecydowanie częściej skupiamy swoją uwagę na źródłach światła zlokalizowanych w salonie czy kuchni. Tymczasem łazienka jest równie ważna. Kilka źródeł światła zagwarantuje nam możliwość dostosowania jasności pomieszczenia do pory dnia. Równie istotne jest to, czy nasza łazienka posiada okno, czy też jedynym źródłem oświetlenia jest to generowane sztucznie.

W łazience naszego mieszkania powinny znajdować się dwa podstawowe źródła światła – ogólne i punktowe. To pierwsze służy ogólnemu oświetleniu całego pomieszczenia. Jest ono tym ważniejsze, jeśli w łazience nie ma okna. Światło powinno być mocne, aby dobrze oświetlać każdy zakamarek naszej łazienki. W przypadku łazienek z oknem sprawa jest o tyle prostsza, że łagodne światło dzienne zapewni nam dostateczne oświetlenie do wczesnych godzin popołudniowych. Główne, górne światło nie musi być w tym przypadku aż tak mocne.
najlepiej, aby ogólne źródło światła było zlokalizowane w centralnym punkcie łazienki, dokładnie na środku sufitu. W ten sposób zapewni nam właściwe oświetlenie każdej strony łazienki. Wybór źródła światła zależy od naszych prywatnych preferencji, stylu w jakim chcemy urządzić pomieszczenie oraz zapotrzbowania na moc oświetlenia. Jedni zdecydują się więc na pojedyncze kinkiety, inni postawią na kilka zlokalizowanych blisko siebie i wpuszczonych w sufit halogenów.

W łazience najlepiej sprawdzi się zimne światło, przy czym pamiętajmy, że jego wybór jest naprawdę ważny. Przykładowo – o ile halogeny doskonale sprawdzą się w roli ogólnego, górnego oświetlenia lub oświetlenia punktowego szafek, o tyle nie są wskazane do montowania nad lustrem. Dlaczego? Powodowałyby bowiem powstawanie cieni na twarzy osoby, która aktualnie w owym lustrze by się przeglądała. W takim wypadku zdecydowanie lepiej sprawdzą się kinkiety ze świetlówkami zamontowane po obu stronach lustra, w jego górnych rogach.

W przypadku łazienek bardzo istotną rolę odgrywa również oświetlenie boczne. W zależności od naszych preferencji, możemy wybrać na przykład LED-y lub niewielkie kinkiety. Jak wspomnieliśmy wcześniej – wszystko zależy od stylu, w jakim urządzana jest łazienka oraz naszego gustu. Bardzo istotne jest natomiast rozmieszczenie źródeł światła. Co więcej – warto zainwestować w żarówki o różnej mocy.

Punktowe oświetlenie powinno znajdować się w miejscach, w których często korzystamy. Dla przykładu, warto umieścić niewielkie źródło światła nad szafkami, przy drzwiach, w kabinie prysznicowej albo nad wanną. Dodatkowe światło zapewni nam lepsze doświetlenie tych miejsc i zwiększy poczucie komfortu. Jeśli dodatkowo pokusimy się o zamontowanie świateł o różnej mocy, to w dalszej perspektywie czasu z pewnością na tym zyskamy.
O ile w dzień zapalone światła nam nie przeszkadzają, o tyle w nocy mocne, sztuczne światło bardzo drażni oczy. Jest ono tym bardziej nieprzyjemne, jeśli na przykład udajemy się do łazienki w środku nocy, wyrwani ze snu i ciemnej sypialni. Różnica w natężeniu światła jest wówczas wręcz bolesna dla oka. Jeśli zatem pokusimy się o zamontowanie w odpowiednim punkcie w łazience niewielkiego, łagodnego źródła światła, będziemy mogli spokojnie skorzystać z niego w nocy, aby jedynie lekko oświetlić pomieszczenie.

Pamiętajmy zatem, że to w jaki sposób rozplanujemy i rozmieścimy źródła oświetlenia w łazience, wpłynie nie tylko na estetykę, ale również użyteczność tego pomieszczenia.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca