Styl rustykalny odznacza się ciepłą paletą barw. Dominującymi kolorami są delikatne zielenie, subtelne błękity i róże. Wszystkie pozostałe kolory dopasowywane są w pastelowych odcieniach. Tak lekkie tło pozwala wybić się na pierwszy plan prawdziwemu skarbowi rustykalnych wnętrz – drewnianym meblom.
Jeśli chodzi o wzornictwo, to dominują tutaj wszelkie elementy kojarzone z wzornictwem ludowym. Często stosowane są kolorowe pasy czy krata, lub wyszywane ręcznie obrusy i serwety. W stylu tym nie brakuje roślinności – wnętrza przyozdobione są najczęściej licznymi kwiatami doniczkowymi.

Rustykalne wnętrza charakteryzują zupełnie białe ściany. Coraz częściej maluje się je również w bardzo delikatnych, pastelowych kolorach. Ściany stanowią tu bowiem element tła, nadają również pomieszczeniom wrażenie czystości i świeżości. Dzięki temu mieszkania i domy urządzone w stylu rustykalnym rzeczywiście wyglądają bardzo kobieco. Wnętrza mają sprzyjać relaksowi, zachęcać mieszkańców i gości do odpoczynku.

Jeśli więc chcemy urządzić swoje mieszkanie lub dom w stylu rustykalnym, powinniśmy trzymać się kilku prostych zasad, charakteryzujących ten styl.

Przede wszystkim – meble z drewna. To chyba najbardziej charakterystyczna cecha stylu rustykalnego. Najlepiej, jeśli meble wykonane są z litego drewna. Warto przyozdobić je kolorowymi drobiazgami.

Jeśli chodzi o kuchnię, to tutaj oczywiście również powinny znaleźć się drewniane szafki i półki. Idealnym rozwiązaniem jest zakup kredensu, który jest mocnym, rustykalnym akcentem. Istotny jest również zlew – powinien być biały i wykonany z ceramiki. Doskonałym uzupełnieniem kuchennych sprzętów są inne ceramiczne przedmioty, na przykład stylizowany czajnik lub pojemniki na cukier, kawę, mąkę itp. Jeśli chodzi o zastawę stołową, to doskonale pasować będą kolorowe talerze, przykładowo z wzorem kwiatowym.

W salonie również zainwestujmy w drewniane meble. Jeśli chodzi o sofy i fotele, to powinny być one obite miękkim materiałem, na przykład o wzorze kwiatowym lub w paski. Ważne oczywiście, aby wzory te były delikatne, pastelowe. Cechą charakterystyczną dla rustykalizmu jest żeliwny piec kaflowy. Oczywiście, jeśli nie chcemy aby we wnętrzu naszego mieszkania czy domu znalazł się taki „gadżet”, możemy spokojnie wybrać inną alternatywę, przykładowo kominek. Nie powinien być on przy tym zbyt nowoczesny. Możemy pokusić się o poszukanie kominka ze stylizowanymi drzwiczkami. Dzięki temu zwiększymy klimat i spójność stylu w naszej nieruchomości.

W sypialni naszego mieszkania lub domu doskonale sprawdzi się prosta, drewniana szafa i toaletka. Ważne, aby meble nie były wizualnie ciężkie i nie dominowały nad pomieszczeniem. Możemy także pokusić się o drewniane półeczki, na których poustawiamy kwiaty i ulubione ozdoby. W oknach natomiast możemy zawiesić pastelowe zasłony. Jeśli chcielibyśmy położyć w naszej sypialni (czy jakimkolwiek innym pomieszczeniu) dywan, to warto zdecydować się na taki, który nie będzie przykuwał uwagi. Najlepszym wyborem jest niewielki, jasny dywanik. Powinien być on raczej typu wykładzinowego. Z pewnością miękkie, puchate dywany nie są charakterystyczne dla tego stylu.



Po powyższym opisie widzimy, że styl rustykalny ma swój niepowtarzalny, nieco bajkowy lub może nawet wiejski klimat. Reprezentuje on prostotę i obrazuje piękno mebli stworzonych przy użyciu rąk człowieka, nie fabrycznych maszyn. Z pewnością nie przypadnie on do gustu osobom ceniącym sobie nowoczesność, minimalizm i prostotę. Rustykalne wnętrza sprzyjają relaksowi, wprawiają domowników w sielankowy nastrój.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca