Pop-art czerpie głównie z surrealizmu. Jest to widoczne w oryginalnych, na pozór nie pasujących do siebie zestawieniach, np. postaci z komiksów przenoszonych na płótna, czy klasycznych rzeźb wykonywanych z barwnego plastiku. Styl ten ukształtował się również dzięki naturalizmowi. Artyści często tworzyli dzieła przedstawiające przedmioty codziennego użytku w ich naturalnych proporcjach i kształtach.

Pop Art we wnętrzu mieszkania lub domu
Pop Art posiada zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Krytycy zarzucają mu przede wszystkim kiczowatość i brak stylu. Jak wiadomo, wszystko jest po prostu kwestią indywidualnego gustu. Wiele osób uwielbia Pop Art za jego oryginalność i wprowadzanie do życia radości. Jeśli chcecie urządzić swoje mieszkanie właśnie w tym stylu, poniżej zamieszczamy kilka wskazówek.



Podstawowym materiałem stosowanym w tego typu wnętrzach są wszelkie tworzywa sztuczne, plastik i guma. Często stosowanym zabiegiem jest również malowanie drewna błyszczącym lakierem. Obowiązkowo farba musi mieć krzykliwy, soczysty kolor.
Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie lub dom zyskało Pop-Art’owego charakteru, możemy uzyskać go w prosty i całkiem niedrogi sposób.  Mitem jest, że wnętrza Pop-Art wymagają dużych nakładów finansowych.

Doskonałym rozwiązaniem do domu lub mieszkania jest ozdobienie ścian plakatami lub obrazami z motywem komiksowym. Świetnie sprawdzą się też reprodukcje starych reklam. Ważne, aby były one charakterystyczne dla tego stylu.

Jeśli chcielibyśmy przyozdobić nasze mieszkanie specyficznymi meblami, wybierzmy proste regały. Powinny one być niskie i lakierowane. Możemy również wybrać alternatywną, nieco odważniejszą wersję – dmuchane meble, np. w kształcie dużych, czerwonych ust. Doskonale sprawdzą się także futrzane poduszki, koce czy nawet lampy z futrzanym abażurem.
Często w przypadku mebli wykorzystuje się motywy z reklam lub komiksów, np. narzuty z postacią komiksową lub poduszki z reprodukcją jakiegoś dzieła. Bardzo popularne są również meble wykonane z plexiglasu.

W przypadku dodatków doskonale sprawdzają się gadżety o niebanalnych i odważnych kształtach. Dla Pop Art’u charakterystyczne są wszelkie wzory geometryczne i kuliste formy. Mogą to być karykatury tradycyjnych przedmiotów, lub formy geometryczne w soczystych kolorach, np. czerwieni, różu, żółci, zieleni czy błękitu.



Przy projektowaniu wnętrz naszych mieszkań i domów w tym stylu musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że zyskają one bardzo silny charakter. Czasami pomieszczenia wydają się być przesłodzone, nieco cukierkowe, innym razem ma się wrażenie wejścia do pokoju małego dziecka.

Pop Art z całą pewnością jest stylem doskonałym dla osób o silnych charakterze, indywidualistów i zwolenników kolorów. Wnętrza urządzone w tym stylu są zawsze pełne życia, witalności i swobody. Zachęcają do zabawy i wywołują uśmiech na twarzy. Co najważniejsze, projektując wnętrza w tym stylu możemy stworzyć naprawdę niepowtarzalne pomieszczenia. Mebli, dodatków, kolorów i kształtów jest tak wiele, że w zasadzie nie możliwe jest niecelowe powielanie wyglądu danego pokoju. Mając mieszkanie lub dom w stylu Pop Art z pewnością możemy się spodziewać konkretnej oceny ze strony gości. Będą oni uważali nas za osoby oryginalne, posiadające własny styl i wiedzące, czego chcemy w życiu. Z całą pewnością pogodny charakter wnętrz udzieli się każdemu, kto spędzi w nich dłuższą chwilę.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca