Vintage to styl w modzie i sztuce, który w ostatnich latach uwidocznił się zwłaszcza w zakresie odzieżowym. Jego zwolennicy ubierają się w rzeczy stylizowane na pochodzące z poprzedniej epoki. Materiały, z których są wykonane, powinny odznaczać się wysoką jakością, awangardowym wyglądem i szlachetnością. Poprzez styl vintage wiele osób wyraża swoją osobowość i charakter.
Moda na vintage wtargnęła nie tylko do naszych szaf, ale i mieszkań. Stanowi inspirację do urządzania wyjątkowo oryginalnych, charakterystycznych wnętrz.

Jeśli chcielibyśmy urządzić mieszkanie w stylu vintage, powinniśmy kierować się kilkoma prostymi zasadami. Przede wszystkim pamiętajmy o łączeniu przeciwieństw, które w efekcie sprawią, że wnętrze naszego mieszkania będzie spójne i charakterne. Doskonałym sposobem jest stylizowanie nowych przedmiotów na starsze, pochodzące z poprzednich epok. Równie efektownie wygląda nowocześnie urządzone mieszkanie lub dom, w którym umieścimy klasyczne, staroświeckie meble. Vintage łączy w sobie urok historii z pięknem nowoczesności.



Poniżej zamieszczamy kilka pomysłów, które – mamy nadzieję, zainspirują Państwa do tworzenia swoich własnych, eklektycznych zestawień.
Pamiętajmy przede wszystkim o umiarze i równowadze. Nasze mieszkanie albo dom powinno wyrażać styl poprzez połączenie zaledwie kilku elementów. Niestety często zdarza się, że właściciele nieruchomości przyozdabiają wnętrze zbyt dużą liczbą przeciwstawnych przedmiotów, przez co całe mieszkanie lub dom wydaje się przeładowane, zagracone i pozbawione przestrzeni.

W stylu vintage bardzo ważną rolę gra kolor ścian. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są tapety we wzory retro, odznaczające się jasną kolorystyką. Powinny być ożywione jakimś deseniem, na przykład paskami, kropkami, delikatnymi falami itp.

Jeśli chodzi o meble, to ciekawy efekt można uzyskać zestawiając z pastelowymi ścianami proste, aczkolwiek solidne meble. Najlepiej sprawdzają się te wykonane z drewna i posiadające dość wysokie nóżki, a więc takie, jakie były charakterystyczne dla lat 50.czy 60.

Jeśli zaś chodzi o fotele i sofy, to doskonale sprawdzą się proste meble o stonowane kolorystyce. Podobnie jak ściany, również one mogą posiadać efektowne wzory. Pamiętajmy jednak, aby nie dublować na sofie czy fotelu koloru ze ściany. Decydując się więc na tapetę w paski, dobierzmy do niech sofy i fotele w delikatne groszki. Zastosowanie tego samego deseniu sprawi, że meble zwyczajnie zleją się ze ścianami. Meble do salonu czy sypialni powinny być ponadto proste i klasyczne, stylizowane na starsze.



Urządzając kuchnię możemy zdecydować się na klasyczną biel. Bardzo popularne było niegdyś kładzenie na kuchennej podłodze czarno-białej szachownicy.

Jeśli chodzi o kolory dominujące w stylu vintage, to należą do nich róż, pomarańcz, czerwień, zieleń oraz błękit. Róż dobierany jest zazwyczaj w delikatnych, pudrowych odcieniach, natomiast pozostałe kolory często stanowią silne akcenty barwne.

W stylu vintage chodzi przede wszystkim o zabawę kolorem i wzorem. Mieszkania i domy urządzane w tym stylu, pomimo wspólnych elementów wystroju, zawsze zyskują oryginalny i niepowtarzalny charakter. Projektanci  nie boją się eksperymentować, łącząc ze sobą na pozór nie pasujące do siebie materiały i wzory. To sprawia, że powstają naprawdę barwne i przyciągające uwagę wnętrza.

Vintage z pewnością będzie odpowiadał osobom o silnej i artystyczne osobowości, lubiących łamać standardy i podążać za własnymi inspiracjami.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca