Artystyczny misz-masz
Zanim przystąpimy do ostatecznych zakupów często poszukujemy designerskich inspiracji. W tym celu przeglądamy asortyment sklepów internetowych, zdjęcia katalogowe gotowych wnętrz i oczywiście odwiedzamy sklepy stacjonarne. Często pod wpływem impulsu decydujemy się na zakup jakieś rzeczy, po czym staramy się dopasować do niej pozostałe elementy.
Jeszcze inną, dość często spotykaną skłonnością jest fascynacja kilkoma stylami aranżacyjnymi. W takich przypadkach próbujemy stworzyć spójną kompozycję z zupełnie odmiennych przedmiotów.
Pamiętajmy więc o tym, aby zachować umiar. Przede wszystkim powinniśmy zaplanować wcześniej nasze zakupy i skupić się na poszukiwaniu konkretnych mebli i dodatków do naszego mieszkania. Pozwoli nam to uniknąć kupowania zbędnych rzeczy oraz mieszania nie pasujących do siebie styli.



Przede wszystkim – ma być ładnie
Podczas aranżacji wnętrz często to ostateczny wygląd mieszkania, a nie funkcjonalność pomieszczeń, gra pierwsze skrzypce. Skupiamy się na tym, aby wszystko wyglądało estetycznie i schludnie z zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że nasze mieszkanie ma podobać się przede wszystkim nam, a nie gościom, którzy przyjdą w odwiedziny. Nie starajmy się więc  dopasowywać mebli i dodatków tak, aby nasz dom czy mieszkanie wyglądało żywcem jak z kolorowego katalogu.
Skupiając się na jego wyglądzie, bardzo często zapominamy o tym, że przede wszystkim nasze wnętrza mają być funkcjonalne. Katalogowe wnętrza nie odnoszą się do realiów, a przecież gdzieś musimy mieć wygodne miejsce do prasowania, czy przygotowywania posiłków w komfortowy sposób, z łatwym dostępem do np. robota kuchennego. Projektując wnętrze pamiętajmy więc, że adaptujemy miejsce przede wszystkim do wygodnego życia.

Zaburzone proporcje
Źle dobrane proporcje elementów wystroju to dość powszechny problem. Często zdarza się, że nie dopasowujemy mebli pod metraż pomieszczenia, a wręcz przeciwnie. W efekcie powstają ciasne, nie oddychające wnętrza. Najczęściej błąd ten popełniają miłośnicy dużych, masywnych mebli. Niestety, o ile w sklepie prezentują się majestatycznie, o tyle w małym pokoju nabierają komicznego wyglądu. Równie często źle dobieramy proporcje sof i stołów. Często kupujemy zbyt duże sofy, a nawet nowoczesne rogówki. Chcemy, aby zapewniały nam one wygodę i umożliwiały przyjęcie dużej liczby gości, jednak traci na tym całe pomieszczenia. Równie częstym błędem jest dobieranie do za dużej sofy zbyt małego stolika kawowego. W efekcie przyjmując gości nie mamy gdzie poczęstować ich ciastem, gdyż na małym stoliczku mieszczą się jedynie filiżanki z kawą.
Coraz częstszą przypadłością jest także kupowanie zbyt dużego telewizora. Chcemy, aby na wejściu imponował on gościom a nam zapewniał wrażenia niczym z kina. Pamiętajmy jednak, że zbyt duży telewizor pochłonie wręcz całą ścianę naszego salonu. Efektem będzie przytłoczenie całego wnętrza.



Design kosztem wygody
Coraz bardziej popularne jest kupowanie designerskich przedmiotów i nie mówimy tutaj o ozdobnych rzeźbach czy estetycznych lampach. Wracając do przekonania, że ma być ładnie, a nie funkcjonalnie, często decydujemy się na zakup mało praktycznych rzeczy. W jadalniach często spotkać można zapierające dech w piersi swoim wyglądem krzesła. Najczęściej są one wykonane z mało elastycznych i chłodnych materiałów. O ile prezentują się wspaniale, o tyle siedzenie na nich dłużej niż kilka minut może powodować dyskomfort.
To samo tyczy się oświetlenia. Jeśli przy zakupie lampy kierujemy się przede wszystkim jej wyglądem, to w efekcie możemy mieć problem z doświetleniem wnętrza. Obecnie bardzo popularne są boczne, stojące lampy. Nie zastąpią one jednak oświetlenia z centralnego punktu pokoju i w efekcie nasze mieszkanie czy dom może wydawać się ponure i zacienione.

Projektując wnętrze naszej nieruchomości pamiętajmy więc, aby przed wyruszeniem na zakupy dokładnie wszystko rozplanować. Doskonałym sposobem na uniknięcie designerskich wpadek jest narysowanie na kartce projektu naszego wnętrza. To pomoże nam trzymać się założonego celu i zaprojektować estetyczne i nie przeładowane pomysłami wnętrze.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca