Na początku powinniśmy przeanalizować funkcje poszczególnych pomieszczeń. W przypadku części z nich zależy nam zazwyczaj na odpowiednim doświetleniu, by były one jasne. Do takich pomieszczeń z naszego mieszkania można zaliczyć salon, kuchnię, jadalnię, a także przedpokój. Bardziej klimatycznego charakteru chcemy zazwyczaj nadać sypialni oraz łazience.
Niezwykle istotny jest również rozmiar danego pokoju. Często od powierzchni zależy końcowy efekt.

Jak oświetlić mały pokój w mieszkaniu?
Odpowiednie i przemyślane rozmieszczenie punktów świetlnych pozwoli nam uzyskać optyczny efekt zwiększenia przestrzeni. W tym celu powinniśmy skierować najbardziej intensywne światło na dłuższe ściany pomieszczenia w naszym mieszkaniu. Głębi i przestrzeni nadadzą natomiast pojedyncze punkty świetlne, np. wysoka, stojąca lampa. Ważne, by miała ona lekką, nie przytłaczającą konstrukcję. Doskonałym rozwiązaniem jest również podświetlenie centralnych punktów w pokoju, jak np. obrazu wiszącego na ścianie.



Barwa światła
Dość kluczową kwestią jest barwa światła. Od niej zależy, jaki klimat zyska oświetlone lampą pomieszczenie. Jeśli zależy nam na doświetleniu pomieszczenia, możemy zdecydować się na źródło ciepłego, białego światła skoncentrowanego w centralnym punkcie pokoju. Dodatkowo efekt można wzmocnić bocznymi światłami, np. LEDami umieszczonymi pod sufitem. Rozświetlą one krawędzie pomieszczenia i sprawią, że będzie znacznie jaśniejsze.
Jeśli natomiast zależy nam na uzyskaniu większego klimatu, a zarazem lekkim świetle, możemy śmiało eksperymentować. Doskonałym rozwiązaniem w przypadku np. sypialni jest ustawienie źródła światła w rogu pomieszczenia. Dzięki temu ta część naszego mieszkania zyska intymniejszy charakter. Dodatkowo możemy wspomóc taką boczną lampę delikatnymi akcentami świetlnymi, np. małą lampką stolikową. Możemy również śmiało wybierać spośród wielu kolorów. Jeśli chodzi o żarówki, to dostępne są przeróżne ich rodzaje. Od barwionych na jeden kolor, na przykład czerwony lub niebieski, po bardziej oryginalne, jak np. odbijające wzór w paski. Efekt końcowy zależy od naszej indywidualnej inwencji.
Ciekawym rozwiązaniem jest montaż czujnika, dzięki któremu można regulować intensywność światła. Dzięki temu możemy zmieniać jego natężenie w zależności od pory dnia i aktualnych preferencji.

Oświetlenie serca domu
Kuchnia od zawsze uważana była za serce domu. To do niej przenosiły się najczęściej przyjacielskie spotkania. W pomieszczeniu tym spędzamy ponadto dużą ilość czasu, przy czym gotując potrzebujemy naprawdę dobrego i odpowiednio dopasowanego oświetlenia.
W kuchni powinniśmy doświetlić przede wszystkim blat roboczy. Możemy zrobić to za pomocą LED-ów lub małych lampek zamontowanych od spodu wiszącej szafki. Ponadto kuchnia powinna być oświetlona w centralnym punkcie, aby doświetlać całe pomieszczenie. Nie zalecane są boczne, stojące lampy, gdyż – zwłaszcza w małych pomieszczeniach – mogą powodować zagrożenie.



Łazienka w mieszkaniu
Łazienka również zasługuje na nieco uwagi, ze względu na swój typowo funkcjonalny charakter. Na czym powinniśmy się skupić? Przede wszystkim w łazience powinno znajdować się oświetlenie gwarantujące dobrą widoczność całego pomieszczenia. Może to być jedna górna lampa, jednak zdecydowanie lepiej sprawdzają się punktowo rozmieszczone LEDy. Mieszkania mają to do siebie, że łazienki nie są zazwyczaj duże – LEDy z łatwością poradzą więc sobie z odpowiednim doświetleniem pomieszczenia. Dodatkowo powinniśmy doświetlić lustro oraz wannę lub kabinę prysznicową.



Każde mieszkanie można ozdobić nie tylko meblami czy dodatkami, ale i światłem. Dobierając je w odpowiedni sposób i kierując promień światła w konkretne miejsca, możemy nadać naszej nieruchomości naprawdę oryginalnego wyglądu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca