Niejednokrotnie schody są pierwszą rzeczą, jaką widzimy przekraczając próg domu. Niemal każdemu zależy na tym, aby robiły one jak najlepsze wrażenie. Zwiększająca się dostępność różnego rodzaju materiałów budowlanych sprawiła, że światło dzienne mogą ujrzeć naprawdę wyjątkowe projekty.

Kluczowa rola balustrad
Balustrady stanowią bardzo istotny element w projekcie schodów. Dawniej preferowane były masywne, rozbudowane balustrady wykonywane z drewna. Najczęściej nadawano im zaokrąglony na końcach kształt, zaś cała poręcz była urzeźbiona detalami. Podtrzymujące je pochwyty również cechowały się oryginalnymi, a’la secesyjnymi kształtami. Same schody wykonywane były ze szlachetnych materiałów, jak np. marmur. Popularne było obijanie ich długimi, wąskimi dywanami, często w kolorze czerwonym. Zabezpieczały one schody przed zniszczeniem, jak również zapobiegały ewentualnemu poślizgnięciu się przy schodzeniu.
Dzisiaj rola balustrad sprowadza się do minimum. W odważniejszych projektach są one wręcz eliminowane. Najczęściej rezygnuje się z nich, gdy schody wykonywane są z lekkich materiałów, np. szkła.



Nie tylko estetyka
Jak pokazuje wiele nowoczesnych projektów, schody mogą być nie tylko designerskie, ale i funkcjonalne. Puste wnętrza stopni schodów można wykorzystać np. jako schowki na buty, czy drobne przedmioty. Wystarczy przerobić je na swego rodzaju szuflady, które będą wysuwały się na suwnicach. Takie rozwiązanie pozwoli nam zaoszczędzić cenną przestrzeń naszej nieruchomości.

Ściany też są ważne
Poza samymi schodami, istotną rolę pełni ściana z nimi sąsiadująca. W niepamięć odchodzi malowanie ściany na jeden, stonowany kolor. Coraz częściej wybieramy odważne rozwiązania, jak na przykład malowanie na ścianach wzorów współgrających ze schodami, lub oklejanie ścian trójwymiarowymi tapetami. Ciekawym rozwiązaniem jest również stosowanie gry świateł. Możemy zastosować LEDy, które nadadzą całości głębi. Ponadto mamy wówczas możliwość manipulowania ogólnym efektem, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na cieplejszej kolorystyce, możemy zastosować LEDy z ciepłym, białym światłem, lub kolorowe, np. żółte, czerwone, fioletowe. Jeśli natomiast wolimy chłodny, stonowany efekt, to najlepiej sprawdzą się po prostu LEDy o zimnej, białej barwie.



Nowoczesne schody
Schody powinny odzwierciedlać charakter wnętrza domu. Jeśli nasz dom urządzony jest w staroświeckim stylu, to klimatyczne, rzeźbione schody z drewna będą doskonale współgrać z całością. Jeśli natomiast nasz dom odzwierciedla nowoczesny styl, to także schody powinny być zaprojektowane tak, aby dodawać całości smaku i podkręcać preferowany przez nas styl.
Projektów schodów jest tak wiele, jak wiele jest pomysłów ich twórców. Rozróżnić możemy klasyczne schody drewniane, metalowe, ze szkła hartowanego itp. Niskie schody, prowadzące na wyższe piętro, są zazwyczaj proste. Jeśli natomiast chcemy, aby prowadziły one na poddasze, możemy zdecydować się na bardzo efektowne schody kręcone. Częstym zabiegiem jest likwidowanie belki nośnej. Dzięki temu zyskujemy oryginalny efekt wizualny, gdyż stopnie będą widoczne również od spodu schodów.

Schody mogą różnić się wielkością i wysokością stopni, a także materiałami, z których zostaną stworzone. Nie zapominajmy, że wszelkie dostępne elementy można ze sobą łączyć, tworząc oryginalne kompozycje. Można na przykład zestawić ze sobą drewno i metal, lub metal i szkło. Efekt, jaki osiągniemy, zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni. Możemy zatem stworzyć naprawdę niepowtarzalne schody, doskonale komponujące się z wnętrzem naszego domu.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca