Beton architektoniczny, jako element wyposażenia, posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest bardzo wytrzymały, odporny na zarysowania czy uszkodzenia. Ponadto, dzięki swojej niepowtarzalnej fakturze, nadaje wnętrzu mieszkania czy domu oryginalnego charakteru. Jest również naturalny, co stanowi ważną informację dla wielu osób ceniących sobie ekologię.

Beton w mieszkaniu
Przy pomocy betonu możemy przyozdobić wnętrze naszego mieszkania w dowolny sposób. Możliwości są nieograniczone, wszystko zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni. Możemy zdecydować się na pokrycie betonem dużej powierzchni, np. ściany kominkowej, lub ściany w jadalni. Jeśli nie jesteśmy przekonani do tego surowca, lub po prostu chcemy jedynie zaznaczyć nim w mieszkaniu subtelne akcenty, możemy stworzyć betonowe detale. Może to być na przykład belka sufitowa, lub betonowy filar.
Ile razy, wchodząc do mieszkania w butach na obcasie, lub o twardym podbiciu, szybko zdejmowaliśmy je w przedpokoju, aby nie zarysować parkietu? Jeśli zależy nam na wytrzymałej podłodze, której nie straszne będą ostre obcasy, beton architektoniczny jest doskonałym rozwiązaniem. Dzięki jego zastosowaniu zyskamy zarówno solidną, jak i oryginalną podłogę w całym mieszkaniu lub domu.



Jak dodać surowemu materiałowi więcej ciepła?
Zastosowanie w naszym domu lub mieszkaniu betonu, jako elementu dekoracyjnego, wcale nie oznacza, że nasze wnętrza będą surowe i pozbawione ciepła. Jego surowość możemy w prosty sposób przeciąć drobnymi detalami, lub elementami o ciepłej kolorystyce. Jeśli zdecydujemy się na betonowe podłogi, możemy nadać im przyjemnego, domowego klimatu kładąc w centralnych punktach miękkie, np. białe dywaniki. Doskonale sprawdzą się w salonie, gdzie często spędzamy sporą część wolnego czasu. Beton jest chłodnym materiałem, dlatego położenie np. pod stołem, blisko sofy dywanu, ogrzeje pomieszczenie.
Jeśli wolimy surowość betonu przenieść na ściany mieszkania, to możemy nadać mu innego wyrazu stosując grę świateł. Zamontowanie pod sufitem ledowych lampek o ciepłej barwie i skierowanie ich na ścianę, nada jej zupełnie innego wyglądu. Możemy także eksperymentować z kolorowymi ledami, w zależności od pożądanej kolorystyki, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu.


Jakie meble do mieszkania? Betonowe!
Jeśli chcemy, aby betonowy akcent w naszym mieszkaniu był subtelniejszy, możemy śmiało postawić na betonowe meble. Pamiętajmy, że beton ma uniwersalny charakter – świetnie sprawdzi się zarówno we wnętrzach urządzonych w ciepłym klimacie, jak również tych o bardziej surowym charakterze. Nasz akcent może stanowić betonowa sofa, ława do salonu czy regał na książki. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej wyobraźni i preferencji – oferta producentów betonowych mebli już jest bardzo szeroka, a z miesiąca na miesiąc staje się jeszcze bardziej urozmaicona.
Jeśli posiadamy w naszym mieszkaniu duży balkon lub taras, albo mamy dom z ogrodem, to warto zastanowić się nad rozwiązaniami z betonu architektonicznego. Jeśli zależy nam na stałych elementach wyposażenia, np. zestawie grillowym, to zamiast tradycyjnych krzeseł i stołu możemy zastosować te z betonu. Z pewnością nie straszne będą im zmieniające się warunki pogodowe, a jeśli będziemy chcieli nadać im nieco ciepła, wystarczy ułożyć na nich np. miękkie poduszki.

Jak widać, zastosowanie betonu architektonicznego przy urządzaniu mieszkań i domów stwarza bardzo szerokie możliwości adaptacyjne wnętrza. Jeśli chcemy, by nasze mieszkanie lub dom zyskało na charakterze i podoba nam się wprowadzenie do wnętrza nieco surowości i naturalności, to beton jest doskonałym materiałem aranżacyjnym.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca