Biel i czerń pomimo, że klasyczna, budzi w nas obawy przed nudą i chłodem, jakie mogłyby zapanować w pomieszczeniu. Tymczasem istnieje wiele gotowych projektów pokazujących, że myślenie takie jest błędne. Za pomocą czerni i bieli połączonych z drewnem, możemy stworzyć naprawdę bogate i ciepłe wnętrze.

Największą zaletą klasycznych wnętrz jest ich ponadczasowość. Urządzając dom czy też mieszkanie w jasnej, stonowanej kolorystyce możemy być pewni, że za kilka lat nasze wnętrza dalej będą mieścić się w kanonach panującej mody.



Prywatnie czy pod każdy gust?
Urządzenie mieszkania albo domu w klasycznym stylu doceniane jest zwłaszcza przez osoby, które chciałyby przeznaczyć swoją nieruchomość na wynajem. Również hotele doceniły kolorystyczne zestawienie czerni, bieli i drewna. Stonowana kolorystyka z pewnością przypadnie bowiem do gustu większej liczbie osób zainteresowanych wynajmem czy rezerwacją eleganckiego pokoju hotelowego. Ponadto stylowe, klasyczne wnętrze będzie odpowiadało zarówno osobom młodym, jak również tym starszym. We wnętrzach takich charakteru nadają bowiem dodatki – w subtelny sposób możemy zatem sprawić, że wnętrze będzie albo klasyczne i surowe, albo ciepłe i kolorowe. Zmiany te nie będą przy tym wiązały się dla nas z dużymi kosztami finansowymi.

O ile czerń i biel rzeczywiście kojarzy się z surowością, o tyle drewno stanowi materiał ocieplający wnętrze i dodający pomieszczeniu szyku. Na rynku dostępna jest pełna paleta kolorów i rodzajów drewna, dzięki czemu możemy stworzyć zestaw kolorystyczny najbardziej odpowiadający naszym potrzebom. Ważne, aby kolory były wyważone. O ile biel może być kolorem dominującym w pomieszczeniu, o tyle zastosowanie czerni na dużej powierzchni może być już ryzykowne. Pamiętajmy bowiem, że czerń nie tylko sprawi, że w pomieszczeniu będzie ciemniej, ale i optycznie je pomniejszy.

Łącz kolory ze smakiem
Najmniej ryzykownym zestawieniem bieli, czerni i drewna, jest wyznaczenie bieli jako koloru dominującego. Jasny pokój wyda się zarazem przestronniejszy, jak również bardziej schludny.
Jeśli chodzi o drewno, to powinniśmy przemyśleć nasz wybór, gdyż na rynku dostępny jest cały wachlarz drewna różnego rodzaju i w odmiennej kolorystyce.
Czerń może stanowić doskonały dodatek – silny akcent dodający wnętrzu charakteru. Można również pomalować na czarno jedną ze ścian, po czym rozświetlić ją białymi elementami dekoracyjnymi oraz jasnymi meblami.



Jakie drewno wybrać?
Do wyboru mamy wiele rodzajów drzew, z których musimy wybrać rodzaj i kolor najbardziej odpowiadające naszemu wnętrzu oraz indywidualnemu gustowi.
Do wyboru mamy m.in. klon charakteryzujący się białożółtą barwą z różowym odcieniem, wyróżniający się dużymi, wyraźnymi słojami. Jeszcze inny efekt uzyskamy przy użyciu mahoniu, który odznacza się bursztynowoczerwoną barwą z wyraźnymi słojami, a jeszcze inny efekt da nam heban, który jest dość ciemnym drewnem, ale wyróżnia się bardzo ozdobnym przenikaniem się czerni z głębokim, ciemnym brązem.

Umiar kluczem do wspaniałego efektu
Przy projektowaniu biało-czarnych wnętrz najważniejsze jest zachowanie kontrastów. Jeśli zdecydujemy się pomalować ściany na czarno, to meble powinny odcinać się od nich kolorystycznie. Zupełnie inaczej jest natomiast w przypadku bieli – jeśli nasze ściany będą jasne, to meble mogą zachować stonowaną, nie odcinającą się zbytnio kolorystykę, lub wręcz przeciwnie – stanowić silny kolorystycznie, ozdobny akcent w pomieszczeniu. Możemy więc śmiało zdecydować się na zastosowanie buku, klonu, jak również ciemnego mahoniu.
Wszystko zależy tak naprawdę od efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na klasycznym, nadającym się pod wynajem wnętrzu, to jako kolor dominujący powinniśmy użyć bieli.
Jeśli natomiast urządzamy wnętrze pod siebie i chcemy uzyskać efekt intymności, np. w sypialni, możemy zdecydować się na bardziej śmiały krok – zestawienie czerni z ciemniejszymi rodzajami drewna i jedynie wzbogacenie wnętrza o białe akcenty.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca