Poniżej postaramy się zaprezentować Państwu kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – ułatwią Państwu aranżację własnego przedpokoju w taki sposób, aby był on funkcjonalny. Sposoby te odnoszą się zarówno do małych przedpokojów w mieszkaniach, jak i tych w domach.

Można powiedzieć, że przedpokój w pewnym sensie reprezentuje całe nasze mieszkanie czy dom. Osoby odwiedzające nas trafiają w pierwszej kolejności właśnie do tego pomieszczenia. Pierwsze wrażenie zawsze jest ważne i z pewnością każdemu zależy na tym, by było ono jak najlepsze.

Pamiętajmy zatem, że funkcjonalność tej części nieruchomości to nie wszystko – równie ważna jest strona estetyczna.

Kolorystyka jest kluczowa
Najważniejszą rzeczą, od której powinniśmy zacząć, jest odpowiedni dobór kolorów. Ściany i podłogi powinny być utrzymane w jasnej, stonowanej kolorystyce. Możemy również zdecydować się na tapetę, jednak ważne jest, aby nie była ona za bardzo wzorzysta. Zbyt barwne i pstrokate tapety optycznie zmniejszą nasz przedpokój. Zyskamy zatem efekt wprost odwrotny do zamierzonego.

Efekt wizualny
Możemy wzbogacić wizualne wrażenie przestrzeni, stosując prosty trik. Na jednej ze ścian umieśćmy lustro. Jeśli możemy pozwolić sobie na zawieszenie ładnego, dużego lustra np. po zewnętrznej stronie drzwi do szafy, wzmocnimy efekt przestrzeni. Ponadto duże lustro, odbijając światło, dodatkowo rozświetli pomieszczenie. A im jaśniej, tym przestronniej.



Jak najmniej ozdób
Aby zwiększyć optycznie wielkość przedpokoju, powinniśmy zrezygnować ze zbędnych ozdób. Wszelkie kwiaty, wisiory czy kosze powinny zostać schowane. Dzięki takiemu zabiegowi wprowadzimy do przedpokoju większy ład. Dobrym rozwiązaniem jest niewielki pawlacz, w którym będziemy mogli ukryć buty, parasolki, czy bardzo rzadko noszone rzeczy.

Jeśli nie ma miejsca na siedzisko
Jeżeli w przedpokoju potrzebne jest nam krzesełko, np. aby przed wyjściem założyć buty, również możemy skorzystać z ciekawych, nowatorskich rozwiązań. Stawianie nawet niskiego taboretu sprawi, że mimo wszystko będzie on nam zawsze przeszkadzał. Jego obecność w przedpokoju sprawi ponadto, że wyda nam się on mniejszy, niż jest w rzeczywistości. W takiej sytuacji możemy zamontować na jednej ze ścian składane siedzisko. Najlepiej, by było ono w kolorze ściany (co sprawi, że będzie bardzo mało widoczne), lub np. w kolorze szafy na kurtki. Nie powinniśmy zawieszać na ścianie składanego krzesła w kolorystyce zupełnie odbiegającej od tej, która charakteryzuje pomieszczenie. Inwestycja w tego typu siedzisko pozwoli nam zaoszczędzić dużo miejsca, gdyż będziemy rozkładać je jedynie w sytuacji, kiedy aktualnie będziemy chcieli z niego skorzystać. Potem wystarczy jedynie opuścić wspierającą siedzisko nóżkę i swobodnie zawiesić siedzisko na ścianie, odzyskując tym samym cenną przestrzeń.

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo produktów, które umożliwiają swobodną aranżację dowolnego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu. Inspiracji możemy ponadto szukać w projektach dostępnych w katalogach drukowanych oraz na stronach www poświęconych projektowaniu. Przy ich pomocy możemy stworzyć własny, niepowtarzalny projekt przedpokoju, w którym będziemy czuli się zawsze komfortowo.


Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca