Przy urządzaniu pokoju dziecięcego pamiętajmy, aby zawierał on najważniejsze strefy. Po pierwsze pokój musi mieć wydzieloną strefę do spania. Poza tym dziecko musi mieć jeszcze miejsce na naukę oraz osobne na zabawę.
Jak pogodzić to wszystko, jeśli jeden pokój musi służyć dwójce dzieci?

siostra+siostra / brat+brat
Jeśli jesteśmy rodzicami dwóch dziewczynek, lub dwóch chłopców, nasze zadanie jest ułatwione. Ściany pokoju mogą być jednolite, tj. pomalowane na jeden kolor lub posiadające tę samą tapetę. Łóżka mogą znajdować się zarówno po przeciwnej stronie pokoju (co da dzieciom większe poczucie prywatności), jak również blisko siebie. Możemy na przykład zdecydować się na łóżko piętrowe, dzięki czemu zyskamy dla naszych pociech dodatkową przestrzeń do zabawy lub nauki. Obok łóżek powinny znajdować się np. biurka, przy których dzieci mogłyby odrabiać lekcje. Pozostała część pokoju, jako centralny punkt, powinna służyć dzieciom do wspólnej zabawy.



Jeśli dzieci mają inny gust, lub po prostu chciałyby, aby ich część pokoju bardziej odzwierciedlała ich upodobania, możemy w prosty i niedrogi sposób spełnić te życzenia. Najlepiej, jeśli wciągniemy dzieci w proces aranżacji. Możemy na przykład zaproponować im wybór indywidualnej tapety lub dywanu. Gdy każda z pociech dokona wyboru, wystarczy każdą część pokoju urządzić w wybranym przez nie stylu. Nawet, jeśli meble będą te same, to efekt różnorodności stworzy inny wzór lub kolor na ścianach, albo inna faktura dywanu. Nie musimy przy tym dzielić pokoju na pół, jak od linijki. Za pomocą wzorów lub kolorowych grafik możemy stworzyć efekt płynnego przejścia z jednej części pokoju do drugiej.

siostra+brat
Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli w jednym pokoju mają mieszkać dziewczynka i chłopiec. W tej sytuacji prywatność jest kwestią kluczową, gdyż zarówno dziewczynki, jak i chłopcy mają zupełnie odmienne potrzeby. Poza tym, o ile dwie siostry lub bracia z wielką chęcią dzielą pokój z rodzeństwem, o tyle zgodność między dziećmi przeciwnej płci jest często znacznie mniejsza.

W pokoju takim łóżka powinny znajdować się po przeciwnych stronach pokoju. Ważne jest również umiejscowienie szaf. O ile w pierwszym przypadku szafy mogą do siebie przylegać lub po prostu dzieci mogą dzielić ze sobą jedną, dużą szafę, o tyle siostra i brat powinni mieć je wyraźnie rozdzielone. Usytuowanie szafy nie jest już tak istotne – wszystko zależy od układu pomieszczenia, wielkości mebli i inwencji osób aranżujących pokój.



Jeśli chodzi o miejsce do zabawy, to ono również powinno być nieznacznie podzielone. Dobrym rozwiązaniem jest np., ustawienie biurek przy ścianie, obok siebie i oddzielenie ich niewielką ścianką. Z tyłu, za biurkami (a więc mniej więcej na środku pokoju) może znajdować się strefa zabaw. Ścianka umożliwi dzieciom dokonanie wyboru, czy mają ochotę bawić się razem, czy też nie. Ważne, aby pamiętać, że ścianka taka ma mieć bardziej znaczenie symboliczne. Nie stawiajmy więc muru, próbując podzielić pokój na dwie równe części. Możemy np. postawić między biurkami niewysoki, ozdobny parawan, lub niski murek z cienkich, kolorowych luksferów. Będą one przepuszczać światło, dzięki czemu dzieci nie będą miały poczucia odizolowania.

W obecnych czasach w sklepach meblowych możemy znaleźć cała masę ciekawych rozwiązań, które ułatwią nam aranżację pokoju dziecięcego w naszym mieszkaniu. Pokój możemy aranżować zarówno za pomocą koloru, jak również faktury tkanin, czy strukturą mebli. Ważne jest, aby pokój odzwierciedlał rzeczywiste potrzeby naszych dzieci. Warto więc pytać je o zdanie podczas dokonywania zakupów, jak również w trakcie prac remontowych.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca