Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, które pomogą Państwu podczas tworzenia własnego, indywidualnego projektu wymarzonej łazienki.
Wanna czy prysznic?
Często jest to kwestia sporna. Jedni wolą szybki, orzeźwiający prysznic, inni są zwolennikami długiego wylegiwania się w wannie. Oczywiście wszystko zależy od tego, jaką przestrzenią dysponujemy w naszej łazience.
Jeśli nie możemy dojść do zgody, czy w naszej łazience ma znajdować się wanna czy prysznic, jest na ten problem doskonały kompromis. Możemy zamontować kabinę z wysokim brodzikiem. Obecnie na rynku pojawia się coraz to więcej różnorodnych modeli, dzięki czemu możemy wybrać produkt, który w największym stopniu będzie spełniał nasze oczekiwania. W kabinie można wziąć zarówno długą, orzeźwiającą kąpiel, jak również szybki prysznic. Ponadto udogodnieniem takich kabin są dodatkowe funkcje, jak np. bicze wodne.
Jeśli chcemy jednak zaoszczędzić jak najwięcej miejsca i decydujemy się na zwykłą kabinę prysznicową, mamy również kilka opcji do wyboru. Możemy kupić gotową, zamkniętą kabinę, lub zaprojektować własną, otwartą. W przypadku drugiej opcji mamy większą swobodę w zakresie aranżacji i dopasowania wyglądu kabiny do całej łazienki. Możemy całkowicie zrezygnować z kabiny, montując na ścianie baterię. Dzięki takiemu zabiegowi zyskamy wrażenie większej powierzchni łazienki.
Zwiększenie wrażenia przestrzeni
Montując w małej łazience duże lustro, automatycznie nadajemy pomieszczeniu więcej głębi i przestrzeni. Jeśli dodatkowo podświetlimy je punktowo, zyskamy dodatkowy efekt estetyczny.
Powinniśmy również przemyśleć ustawienie szafek. W przypadku małych łazienek dobrze jest zrezygnować z szafki pod zlewem, na korzyść pawlacza. Ukryjemy w nim przedmioty, m.in. środki czystości i rzadko używane przybory toaletowe. Jeśli mamy możliwość zamontowania szafki za lustrem, zdecydujmy się na takie rozwiązanie – dzięki temu nasze codzienne przybory toaletowe będą ukryte. Zostawienie ich na widoku sprawi, że łazienka wyda się mała i zagracona.
Dodatkowym zabiegiem, który pozwoli nam na optycznie powiększenie łazienki, jest zastosowanie fototapety na jednej ze ścian. Musimy jedynie pamiętać, aby wzór sprawiał wrażenie głębi.
Płytki też mają znaczenie
W małych łazienkach powinniśmy unikać drobnych kafli. Najlepiej sprawdzają się duże, prostokątne płytki. Powinny mieć one również stonowaną kolorystykę, gdyż optycznie dodaje to pomieszczeniu przestrzeni. W przypadku, gdybyśmy zastosowali kwadratowe płytki, optycznie zmniejszylibyśmy szerokość poszczególnych ścian. Z tego właśnie względu nie są one polecane do małych pomieszczeń.
Łazienka i toaleta w jednym
Jeśli nie posiadamy w mieszkaniu osobnej toalety, musimy wkomponować ją w naszą łazienkę. Dobrym rozwiązaniem jest wybór nowoczesnego, podwieszanego sedesu. Dodatkowo, jeśli mamy taką możliwość, możemy odgrodzić go niewielką, cienką ścianką od kabiny prysznicowej czy zlewu. Ścianka taka powinna być wysoka na max. 1,5 metra wysokości. Możemy ustawić na niej ozdobne świece, mydełka lub kwiaty. W ten sposób dodamy pomieszczeniu klimatu, a równocześnie wyraźnie oddzielimy łazienkę od toalety.
Brak okna
Większość małych łazienek pozbawiona jest okien. Aby rozjaśnić pomieszczenie, dobrze jest zastosować kilka punktów oświetlenia. Możemy zdecydować się np. na LEDy i umieścić je jako podświetlenie szafek lub pawlacza. Dzięki takiemu zabiegowi dodatkowo zwiększymy poczucie przestrzeni w naszej małej łazience.
Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca