Posiadając mieszkanie w centrum miasta największym minusem dla wielu z nich jest brak własnego ogródka lub prywatnego miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu. Z pomocą w tej kwestii przychodzi nam posiadanie balkonu i zaaranżowanie go w sposób sprzyjający relaksowi, na wiele sposobów. Jakich? Spójrzcie poniżej.

Balkon jako ogródek

O ile chcemy, aby nasz balkon służył do wypoczynku ale również był miejscem, w którym wyhodujemy ciekawe rośliny służące nie tylko ozdobie ale jako przyprawy w kuchni typu bazylia, oregano, melisa czy mięta. Jest to ciekawe połączenie hobby jakim może być ogrodnictwo oraz odprężeniu się wśród pachnącej zieleni. Można zainwestować w długie donice i powiesić je na barierce lub kiedy mamy na to miejsce ustawić przy ścianie regał, który posłuży jako półki pod donice i na nich uprawiać rośliny, które przypadną nam do gustu, należy tylko pamiętać o podlewaniu ich, gdyż balkon ogranicza dostęp roślinom do wody. Oprócz roślin uprawnych można ozdobić balkon najróżniejszymi kwiatami, które będą kolorowo prezentować się i cieszyć oko.


fot. Pixabay

Balkon jako azyl

Dla tych, którzy od ogrodnictwa wolą książkę lub dobrą muzykę możemy zaproponować zaaranżowanie balkonu przez ławy do siedzenia z poduszkami i stolik, aby położyć na niej ulubioną kawę lub herbatę. Meble mogą być zakupione w sklepie, najlepiej aby były odporne na wilgoć lub miały schowek na poduszki i koce. Dla osób bardziej kreatywnych i technicznych polecamy zrobienie własnych mebli na przykład z euro palet – wystarczy je wygładzić papierem ściernym, pomalować na ulubiony kolor, zbić je w większy format i ułożyć na nie poduszki. Jest to tańsza opcja i niesamowicie efektowna i zaskakująca. Jeżeli przeszkadza nam wzrok sąsiadów można wziąć pod uwagę montaż zasłon, które nieco oddzielą naszą prywatność od sąsiadów i dadzą poczucie pełnej swobody, a dodatkowo w porze wietrznej lub słonecznej osłonią nas nieco i nie przeszkodzi to w dalszym zanurzaniu się w lekturze.

 

Balkon służący dzieciom

Dzieci też lubią mieć swoje miejsce, urządzone pod nich z mnóstwem zabawek i ciekawych zajęć. Można zorganizować piaskownicę, parasol osłaniający od promieni słonecznych i mamy gotowe miejsce zabaw dla naszych pociech. Dodatkowo w prosty sposób można zmontować namiot w stylu tipi z 3 kijów oraz przwiewnego materiału i będzie to cieszyło dzieci oraz ich rodziców widzacych ich radość na twarzy. Balkon jako mini jadalnia Niektóre mieszkania mają niewielki metraż stąd pomysł z jego powiększeniem zawsze cieszy. Z tego powodu można zaaranżować balkon jako rozszerzenie jadalni, ustawić na nim stolik z krzesłami lub ławki i podłużny stolik. Oba rozwiązania dadzą dodatkowe miejsce do spożywania posiłków lub picia kawy. Oczywiście jest to zastosowanie w porze ciepłej, zimą musimy wrócić do mieszkaia i przeczekać zimno, aby znów móc wiosną rozkoszować się promieniami słońca.


 fot. Pixabay

Ostatnia propozycja, która sprawdza się dla osób nieco mniej kreatywnych ale bardzo pragnących użytkować balkon to zawieszenie hamaka. Hamak zawieszony od jednej barierki do drugiej będzie miał wystarczającą szerokość, aby dorosły człowiek mógł się położyć i odpocząć. Wystarczy tylko mocna lina i oczywiście...hamak. Całość przedsięwzięcia jest mało kosztowna i generuje niewielkie zaangażowanie w pracę nad jego zawieszeniem.

Wizja czytania książki na świeżym powietrzu, delikatnie bujając się na hamaku z dala od ludzi? Czy wymaga więcej argumentów na „tak”? Oczywiście, że nie! Wraz z nadchodzącą wiosną już dziś warto pomyśleć nad wykorzystaniem naszego balkonu dostosowując go do naszych potrzeb.