Ekologiczne domy modułowe

Ekologiczne domy modułowe pozwalają w przypadku stawiania domu od zera osiągnąć pożądany efekt już na podstawowym etapie. Wszystko dzięki specyfice technologii prefabrykacji.

Domy modułowe w porównaniu z tradycyjnymi domami znacząco redukują emisje dwutlenku węgla przy procesie budowy.

Wynika to z faktu, że zakłady tworzące prefabrykaty stale usprawniają swoją działalność, dzięki czemu zmniejszają swój możliwy ślad węglowy.

W przypadku budownictwa modułowego najbardziej emisyjnym elementem procesu pozostaje transport części. Oczywiście emisyjność dystrybucji będzie skorelowana z bliskością fabryki, od miejsca montażu.

 

Ekologiczne materiały budowlane

Budowa domu z materiałów przyjaznych dla środowiska bez wątpienia będzie stanowić wspomniany, istotny aspekt uatrakcyjniający nieruchomość dla przyszłych nabywców.

Niezależnie od faktu czy zdecydowaliśmy się na dom z prefabrykatów czy bardziej tradycyjne budownictwo, dobrze postawić na materiały budowlane zmniejszające negatywny wpływ na planetę.

Jedynym z nich jest wełna z owiec, stosowana jako element ocieplający. Jej dużym atutem jest to, że w przeciwieństwie do innych naturalnych materiałów rozkłada się znacznie wolniej.

Alternatywną formą izolacji mogą być też bele słomy. Cechują się one niezwykłą skutecznością w zapewnieniu izolacji termicznej. Często są one wykorzystywane na sufitach, strychach czy ścianach, aby zapewnić niższe temperatury latem i utrzymać ciepło w domu zimą.

Słoma cechuje się również większym zrównoważeniem produkcji od wełny. Można ją łatwo zbierać, a także przetwarzać przy niewielkim wpływie na środowisko.

Warto również rozważyć zastosowanie korka. Ten niecodzienny materiał ma istotne właściwości antybakteryjne, a przy tym jest oddychającym materiałem.

 

 

 

 

Korek może służyć jako wykończenie zewnętrznych okładzin, jak również jako materiał do podłóg. Innym wartym uwagi surowcem jest bambus.

Dzięki swojej wytrzymałości jest on niezastąpiony w przypadku ciągłej ekspozycji na rozciąganie. Bambusy cechują się także dużą wytrzymałością na ściskanie, osiągając lepsze wyniki niż tradycyjne materiały.

 

Zalety bambusa nie przekreślają jednak możliwości korzystania z drewna i stali. Jedną z opcji jest wykorzystywanie odzyskanego drogą recyklingu drewna.

Drewno nie tylko umożliwi stworzenie rustykalnej atmosfery, ale również dzięki swojemu pochłonięciu CO2 będzie surowcem neutralnym klimatycznie.

Obecny rozwój konstrukcji drewnianych umożliwia stawianie coraz stabilniejszych i śmielszych koncepcji. Dobrze obrazuje to ostatni trend powstających drewnianych wieżowców.

Drugim możliwym recyklingowanym materiałem jest stal. Proces wytwarzania stali wymaga dużo energii ze względu na wydobycie, kuźnictwo, ogrzewanie, kształtowanie i transport metali ciężkich, dlatego użycie stali z recyklingu będzie decyzją przyjazną środowisku.

 

Wykorzystywanie naturalnego światła

Ogromną rolę w oszczędzaniu energii na oświetlenie będzie odgrywać umiejętność wprowadzenia do wnętrza dziennego światła.

Kluczem do osiągnięcia optimum między naświetleniem, a nagrzaniem wnętrza będzie wręcz strategiczne rozmieszczenie okien.

Duże, skierowane w stronę słońca okna są idealne do dostarczania naturalnego ciepła w ciągu dnia. O ile jest to dużym atutem zimą, to latem sprzyjają przegrzewaniu przestrzeni, co może znowu wymuszać stosowanie nieekologicznej klimatyzacji.

Dlatego jeśli chcemy tego uniknąć dobrze skierować okna w stronę drzew zapewniających trochę cienia.

Inną możliwością jest zwrócenie ich w stronę północy lub południa aby uniknąć nadmiernej ekspozycji przy wschodzie słońca.

Analogicznie jeśli zależy nam na szczególnym oświetleniu jakieś powierzchni, warto rozważyć skierowanie ich w zachodnią lub wschodnią stronę.

 

 

Minimalizowanie rachunków

Ekologiczność i redukowanie wysokości rachunków za media to rzeczy idące w parze. Kwestia światła nie jest jednak jedynym aspektem, który możemy wziąć pod uwagę.

Aby zredukować nadmierne zużycie wody warto rozważyć implementacje systemu zbierania wody deszczowej. Chociaż deszczówka nie nadaje się do picia, to z jej pomocą możemy zrobić pranie czy podlać rośliny.

Używając deszczówki zmniejszamy również ryzyko powodzi i możliwej erozji gleby. W przypadku zużycia prądu, oprócz fotowoltaiki energooszczędność możemy osiągnąć stosując subelniejsze kroki.

Jest to między innymi wymiana żarówek na LED-y, montaż kompaktowych lamp fluorescencyjnych, czy pompy ciepła. Warto również stale kontrolować zużycie prądu poprzez podłączenie odpowiednich mierników.

Analogiczny monitoring można również zastosować dla ogrzewania i klimatyzacji. Montując zaawansowany termostat będziemy w stanie kontrolować temperaturę wewnątrz domu.

Dla osiągnięcia większej oszczędności warto rozważyć wykorzystanie energii geotermalnej, czerpiącej energię z podpowierzchniowych basenów pary lub gorącej wody. Uzyskane ciepło pozwoli zasilić generator elektryczny domu.

 

Zadbaj o ekologiczne wyposażenie domu

Ekologiczne wyposażenie wnętrza to szeroki termin. Oprócz podstawowych, przedstawionych elementów wykończeniowych warto również zwracać uwagę na takie kwestie jak dobór farb, które nie emitują szkodliwych toksyn do powietrza.

Nawet takie małe wybory będą przekładać się na to jaki wpływ na środowisko będzie mieć nasz dom.

W dążeniu do posiadania możliwie jak najbardziej neutralnego dla środowiska domu możemy również postawić na udekorowanie całości meblami pochodzącymi z recyklingu lub ze zrównoważonej produkcji.

 

Ostatnim elementem ekologicznej układanki są rośliny doniczkowe. Domowa flora nie tylko zapewni zielone życie naszemu domowi, ale również poprawi jakość powietrza i zapewni mieszkańcom komfort psychiczny.

W przypadku roślinności możemy również trochę poeksperymentować ze skalą tworząc chociażby ścianę obłożoną mchem.

 

Podsumowanie

Jest wiele metod, których zaimplementowanie może uczynić nasz dom bardziej neutralnym dla środowiska.

Dobranie i zastosowanie najlepszych jest już kwestią indywidualnego wyboru definiowanego przez szereg możliwości i ograniczeń.

Warto jednak pamiętać, że ekologiczny dom w rzeczywistości powinien być wyrazem indywidualnego procesu dążącego do zmiany swoich zachowań na bardziej pro-środowiskowe.

Tym samym bez ekologicznego właściciela nawet najlepiej zaprojektowany własny kąt może zamienić się w środowiskowy koszmar.