Woda, a dokładniej jej szum, posiada właściwości kojące dla systemu nerwowego. W suche, upalne dni zapewnia przyjemną świeżość w powietrzu, zwłaszcza jeśli oczko posiada kaskadę wodną lub fontannę. Tryskająca bryza tysięcy drobnych kropelek, zawieszonych w powietrzu, uprzyjemnia przebywanie w pobliżu i pozwala się miło zrelaksować. Niewątpliwym urokiem są też ozdobne rośliny wodne, jak kwitnące nenufary, czy strzeliste szable liści irysów wodnych.

Oczko wodne we własnym ogrodzie na pewno wprowadzi więcej życia, niezależnie od tego, czy w stawie będą pływały rybki czy nie. Często mogą pojawić się ważki, motyle, żaby, czy inne płazy, a ptaki chętnie też przylecą, aby się napoić.

Styl dopasowany do architektury.

Oczko wodne, czy większy zbiornik wodny powinien być dopasowany do stylu, panującego w otoczeniu. Jeśli mamy ogród naturalistyczny, czy w stylu wiejskim, z luźno puszczonymi kępami bujnych kwiatów i zieleni, możemy zdecydować się na naturalną sadzawkę w nieregularnych kształtach, niczym miniaturowe jeziorko, z kępami przybrzeżnych roślin bagiennych i luźno ułożonymi gdzieniegdzie głazami.

Natomiast do eleganckiego, minimalistycznego ogrodu pasują również minimalistyczne zbiorniki wodne, bez nadmiaru gatunków roślin. Możemy pomyśleć o kaskadzie wodnej czy o wprowadzeniu materiałów, typu okładzina kamienna, geometryczne bryły kuli wodnych, oblewane wodą, lub o efektownym podświetleniu tafli wody.

Sadzawka w wersji miniaturowej.

Mimo, że nie każdy dysponuje działką odpowiednich rozmiarów i budżetem potrzebnym do założenia sadzawki ozdobnej z prawdziwego zdarzenia, to jednak praktycznie każdy ma w zasięgu ręki możliwość wprowadzenia elementu wody, szumu fontanny i uroku roślin ogrodowych.

Oczko wodne nie musi być wcale sporych rozmiarów i wkopane w ziemię. Miniaturę oczka wodnego można bowiem założyć nawet w większej, szkliwionej donicy, czy w innym, ozdobnym pojemniku. Istotne tylko, aby był szczelny i najlepiej, by nie nasiąkał wodą. Choć w drewnianej beczce również z powadzeniem można założyć oczko – ważne, żeby nie był impregnowany substancja, która mogłaby przenikać do wody i wpływać negatywnie na jej jakość. To może spowodować zamieranie ozdobnych roślin wodnych, które posadzimy w pojemniku, oraz powodować nadmierny rozrost glonów i złą jakość wody. Jeśli nie chcemy często wymieniać wody w miniaturowym oczku wodnym, powinniśmy zadbać o napowietrzenie, np. poprzez umieszczenie w nim małej fontanny, czy posadzenie roślin filtrujących. Jednak w małych, płytkich zbiornikach dużo trudniej jest utrzymać czystą i klarowną wodę, niż w dużych sadzawkach, które mają swój, samoregulujący się, ekosystem. Miniatury oczek wodnych wymagają przez to o wiele staranniejszej pielęgnacji, niż duże zbiorniki. Należy m.in. co jakiś czas przerzedzać nadmiernie rozrastające się rośliny, aby nie zarosły całego lustra wody.

Jeśli natomiast planujemy założenie większej sadzawki, z rybami i elementami małej architektury ozdobnej, jak mostek, altanka, kaskada wodna czy sztuczna wyspa – warto zasięgnąć porady specjalistów tematu – doświadczonych ogrodników, czy architekta krajobrazu. W zależności od rozmiarów, jest to już większe przedsięwzięcie, wymagające zaplanowania i doboru odpowiednich materiałów, kolejności robót i sprzętu – typu urządzenia do napowietrzania czy filtracji wody.

Jakie rośliny do oczka wodnego?

Do małego oczka wodnego możemy wybrać takie rośliny, jak miniatury lilii wodnych, czy miniaturowe odmiany innych roślin wodnych, również w wersji ozdobnej, np.: strzałkę szerokolistną, tatarak dwubarwny w odmianie 'Variegatus'.
Jak wybrać najlepsze miejsce ?
Miejsce pod oczko wodne trzeba przemyśleć. Najlepiej w pobliżu miejsca, gdzie często odpoczywamy w ogrodzie. Jednocześnie warto wybrać miejsce w półcieniu, gdzie słońce operują przez część dnia. Chociaż większość roślin wodnych preferuje pełne słońce, to jednak – zwłaszcza w małych zbiornikach – woda od słońca bardzo szybko się nagrzewa, co sprzyja wykwitowi glonów. Może to być miejsce w cieniu drzewa, które częściowo rzuca cień na taflę wody. Jednak nie bezpośrednio pod koroną, gdyż wtedy liście zanieczyszczą zbiornik.

Jakie urządzenia do oczka wodnego?

Jeśli chcemy cieszyć się czystą wodą i dobrym ekostystemem w oczku, musimy zadbać o jakość wody, poprzez instalacje odpowiednich urządzeń ku temu służących.
W każdym oczku, aby woda była czysta, niezbędne jest odpowiednie napowietrzenie wody. Dobre natlenieni wody w zbiorniku stojącym wspiera rozwój roślin i ogranicza rozwój glonów. Do dotlenienia wody najlepsze są specjalne urządzania, czyli napowietrzacze, ale wystarczające mogą się okazać wszelkie fontanny i wodospady - jeśli nasze oczko wodne jest naprawdę niewielkie.
Natomiast, jeśli w stawie planujemy hodować ryby, wysokie i stałe natlenienie wody będzie niezbędne, wtedy już bez specjalistycznego sprzętu może być trudno.
Z reguły oczko wodne należy zaopatrzyć w odpowiednie co do wielkości oczka filtry. Mają one za zadanie oczyszczanie wody, w sposób mechaniczny i biologiczny. Dobrym uzupełnieniem filtrów jest lampa UV-C. Służy ona główne zwalczaniu glonów i patogenów chorobotwórczych.

Założenie oczka wodnego to nie jest taka trudna sprawa, a jeśli nie mamy doświadczenia, lub nie jesteśmy pewni, czy podołamy – zawsze możemy zdecydować się najpierw na jego prostą wersję miniaturową.