Poniższe rozwiązania są naprawdę warte rozważania, jeśli jesteś dopiero na etapie projektowania swojego przyszłego domowego salonu kąpielowego – niezależnie od tego, jakich jest on jakich jest rozmiarów.

Dżungla w łazience.

Wilgotność panująca w łaziance to idealne miejsce, aby stworzyć zieloną mini dżunglę. Wprowadzanie do tego pomieszczenia kilku zielonych roślin z pewnością ożywi i zmiękczy wizualny chłód ceramicznych płytek i białych sprzętów sanitarnych.
Oczywiście w łazience musi być okno, bo bez tego pozostaje nam ewentualnie doświetlanie odpowiednim światłem do uprawy roślin. Większość gatunków będzie dobrze czuła się w warunkach podwyższonej wilgotności i temperatury. Szczególnie odnajdą się tu zwłaszcza te rośliny, które pochodzą z rejonów tropikalnych. Dzięki stale podwyższonej wilgotności nie trzeba będzie ich dodatkowo zraszać, a i podlewać można rzadziej.
Jeśli chodzi o wybór, możemy postawić na maranty, filodendrony, storczyki czy paprocie wszelakiej odmiany. Tak naprawdę jedynie kaktusy i sukulenty nie będą zadowolone z takich warunków – reszta odnajdzie się znakomicie.

Faktury na ścianach.

Ściany nie muszą być wykafelkowane na gładko, monochromatycznie i grzecznie. Ciekawy efekt otrzymamy, wprowadzając jedną, wybraną ścianę w zupełnie innej fakturze.
Prostym, szybkim i coraz popularniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach gotowych paneli ściennych, przeznaczonych do łazienki.
Do wyboru mamy np. panele betonowe - nadają łazience nowoczesnego minimalizmu, a także industrialnej surowości. Jednak pamiętajmy, że mają one swój ciężar, co należy uwzględnić przy montażu. Zwykle montuję się je na specjalnych systemach do tego przeznaczonych.
Kolejna propozycja zamiast płytek, to panele szklane, wykonane ze szkła hartowanego, dostępne w różnych kolorach i wzorach.

Jeśli mowa o ciekawej fakturze, która świetnie będzie się prezentować dodatkowo podświetlona, to najlepszym wyborem będą panele 3d. Wykonane są one ze specjalnych tworzyw sztucznych albo włókna kokosowego. Są lekkie, trwałe i dostępne w wielu ciekawych formach przestrzennych.

Można też pokusić się o położenie na wybranej ścianie dekoracyjnego tynku, który daje możliwość zastosowania różnych efektów - zarówno ciekawych faktur i wzorów, jak i np. efektu naturalnego postarzenia.
Dobrym pomysłem w łazienkach w stylu eklektycznym czy industrialnym, jest położenie na fragmencie ściany płytek licówek, ciętych ze starej cegły. Jest to rozwiązanie bardzo efektowne, gdyż każda cegła jest inna, a ich oryginalność rzuca się w oczy.

Zaszalej z kolorami i wzorami! Tapety łazienkowe.

Zmywalna tapeta w łazience może zastąpić płytki i wprowadzić nietuzinkowe wzornictwo do wnętrza, w których do niedawna nie spodziewalibyśmy się takiego rozwiązania. Obecnie stosowane technologie, oraz nowoczesne systemy, pozwalają na zastosowanie tapety również w środowisku o podwyższonej wilgotności i zmiennej temperaturze.
Niektórzy producenci mają nawet w swojej ofercie tapety pod prysznic, oparte na specjalnym systemie uszczelnionej impregnacji.
Tak więc od teraz w całej łazience możemy mieć niezwykłe wzory, desenie i feerię barw. Oryginalne, dizajnerskie, niemal w każdym stylu. Unikatowa i ciekawa łazienka gwarantowana!

Drewno w łazience?

Tak i to w każdej odsłonie! Drewno i woda mogą dobrze ze sobą współpracować, jeśli właściwie dobierzemy gatunek i zabezpieczymy je odpowiednią impregnacją. W ten sposób można zastosować w łazience nie tylko drewniane meble, czy okładziny na ścianę, ale też obudowy wanny, blaty pod umywalkę, czy podesty pod prysznic. Drewno jest dobrym izolatorem, daje przyjemne wrażanie ciepła, więc jest dobrą alternatywą dla płytek podłogowych.

Nietuzinkowa wanna.

Wanna to dla wielu serce łazienki. Bywa, że relaks w niej jest tak ważny dla kogoś, że zakup danej nieruchomości warunkuje tym, czy w łazience jest miejsce na wannę.
Jeśli powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, to warto zaaranżować wannę tak, by naprawdę stanowiła serce tej przestrzeni. Wanna wcale nie musi być wciśnięta w narożnik, lub umieszczona pod ścianą. Nie bójmy się wanien wolnostojących i niestandardowych rozwiązań. Można zagrać kolorem lub materiałem, z którego wykona jest sama wanna. Ciekawie zaaranżowane otoczenie, np. zmiana faktury podłogi czy ścian, a także dobrze dobrane oświetlenie, to tylko kilka ciekawych pomysłów. Dzięki takim zabiegom, zwykła łazienka przemieni się prawdziwy pokój kąpielowy, albo w domowe mini spa.

Pomysł na umywalkę.

Kiedy myślimy o umywalce, najczęściej widzimy w wyobraźni klasyczną, białą. Ale umywalka nie musi być nudna - może być niezwykłą rzeźbą i ozdobą łazienki.
Nietuzinkowy przykład? Nablatowa umywalka z bryły kamienia polnego. Ciekawa, nieregularna bryła przepołowionego kamienia, częściowo tylko oszlifowana i wypolerowana. Albo może elegancka bryła geometrycznej misy z różowego marmuru lub czarnego granitu bardziej wpasuję się w ogólny wystrój wnętrza?
Takie kamienne umywalki są coraz ogólniej dostępne w sklepach. Można też zamówić wykonanie na zamówienie u artysty kamieniarza wg indywidualnego projektu.
Kolejną alternatywą są misy umywalki wykonane z metalu, na przykład z miedzi.
A może efektowna umywalka nablatowa w formie fajansowego naczynia, dekoracyjnie ozdobiona kolorowymi ornamentami i wzorami ?
Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza do wnętrz utrzymanych w duchu industrialnym lub rustykalnym, jest zrobienie umywalki z kawałka drewna, lub ze starego sprzętu gospodarskiego: kamiennego żlebu, czy starej misy ocynkowanej.

Antyki jako główny punkt aranżacji.

Jak już wiemy, drewno, po odpowiedniej impregnacji doskonale nadaje się do łazienki. Może by tak pomyśleć o wprowadzeniu do łazienki odrobiny antycznego ducha czasu? Oryginalny wystrój łazienki w eklektycznym stylu – połączeniu nowoczesności i wzornictwa z dawnych epok – zawsze wygląda ciekawie i intrygująco.
Stare, dekoracyjnie rzeźbione meble, po odpowiedniej renowacji i przygotowaniu, doskonale posłużą jako szafka pod umywalkę, lub jako bieliźniarka na świeże ręczniki. Nawet nowoczesna, modernistyczna łazienka, czy aranżacja w stylu loft, świetnie będzie korespondować ze starym meblem. Szczególnie polecane są tutaj komody z szufladami, jednak najlepiej, aby były dość płytkie. Stolik pod umywalkę, czy stara, drewniana toaletka, równie dobrze się sprowadzą. Warto rozważyć zamontowanie kamiennego blatu zamiast drewnianego – zwłaszcza w przypadku szafki pod umywalkę. Wtedy całość będzie bardziej odporna na wilgoć.
W wystroju z wykorzystaniem starych mebli świetnie prezentuje się ultra nowoczesna baterie podtynkowa, lub wręcz przeciwnie – czarne lub mosiężne baterie umywalkowe z klasycznymi, starodawnymi kurkami.


Przedstawione rozwiązania to tylko kropla w morzu możliwości, które oferują obecne technologie i rozwiązania, wspierające pomysłowość w wystroju i aranżacji wnętrz. Dzięki temu każdy chętny, przy odrobinie fantazji i mniej lub bardziej rozbudowanych funduszach, może urządzić łazienkę ciekawie, nieszablonowo i komfortowo.