Drzewa wycina się szybko, ale rosną wolno.

Co prawda, kupujący może sam w przyszłości posadzić własne drzewka, ale będzie też potrzebny czas, liczony w latach, by mógł się cieszyć z planowanych efektów, np. zacienienia czy dekoracji, jakie dają dorodne drzewa. Drzewa wycina się prosto, ale rośną one wolno. Dlatego, jeśli drzewa są sporych rozmiarów, a my planujemy wycinkę na szeroką skalę, warto przeanalizować, które egzemplarze opłaca się jednak zostawić, by podnieść wartość działki.

O tym, że drzewa, rosnące już na działce, są prawdziwą wartością dodaną, może świadczyć poniższy przykład, dość powszechny.
Często grunty rolne lub łąki, po przekształceniu, zostają zakupione pod budowę domu i dopiero po kilku latach zbierania funduszy, inwestor rozpoczyna budowę. Następnie mijają kolejne miesiące, lub czasem lata i nieruchomość zostaje wreszcie zamieszkana. Wtedy przychodzi czas na ogród.
Wraz z letnimi upałami, gdy słońce praży niemiłosiernie, nagle okazuje się, że w całym ogrodzie nie ma ani skrawka cienia. Ratujemy się wtedy parasolami, altankami i namiotami przeciwsłonecznymi, a w międzyczasie sadzimy młode drzewka, czekając, aż urosną na tyle, by dać trochę cienia. Tymczasem dorodny starodrzew w otoczeniu to niesamowita wartość dodana ogrodu. Zachęca do przyjemnego relaksu w naturalnym, szumiącym na wietrze, ażurowym cieniu.

 

Istniejące drzewa a zabudowa.

Jeśli kupujemy działkę z istniejącym drzewostanem, czy to w formie młodych samosiejek, czy dorodnych egzemplarzy, warto zastanowić się nad potencjałem, jaki taki drzewostan wnosi do nieruchomości. Przygotowując działkę pod zabudowę, część drzew warto zostawić w kluczowych miejscach, np. tworząc kompozycyjne skupiska i kępy zadrzewienia, lub po to, by spełniały rolę ażurowej, zielonej ściany.
W przypadku niewielkiej ilości istniejących drzew, które chcemy zachować, raczej nie powinno być problemu z dogodnym usytuowaniem na działce budynku. Dobry architekt bez trudu wkomponuje bryłę budynku w zastanym drzewostan. Może się jednak zdarzyć, że istniejące drzewa lub ich duża ilość uniemożliwia budowę domu, oraz wszelki prace ziemne i przygotowawcze pod zabudowę. W takim przypadku, decyzja o częściowej wycince jest oczywista. Tutaj jednak należy się upewnić, czy do planowanej wycinki drzew będziemy musieli uzyskać zgodę odpowiednich organów decyzyjnych. W niektórych przypadkach bowiem potrzebne będzie zezwolenie na usunięcie drzewa, a niekiedy trzeba będzie dokonać zgłoszenia zamiaru usunięcia drzewa. Szczegółowych informacje można uzyskać w urzędzie danej gminy.

Jeśli zależy nam na dorodnym egzemplarzu, który rośnie wyjątkowo niefortunnie, uniemożliwiając budowę, a nie chcemy stracić go bezpowrotnie – można postarać się o przesadzenie drzewa w inne miejsce. W przypadku młodszych drzew, zabieg można przeprowadzić samodzielnie, a przy większych egzemplarzach warto skorzystać z usługi profesjonalistów, dysponujących specjalnym dźwigiem do przewożenia drzewa wraz z bryłą korzeniową. Zabieg najlepiej wykonać jesienią albo bardzo wczesną wiosną, kiedy drzewo nie weszło jeszcze w okres wegetacji.

 

 

Zalety drzew.

Drzewa działają kojąco na system nerwowy, szum drzew i cień, dający wytchnienie w czasie letnich upalnych dni to niezaprzeczalne wartości, które wnosi obecność drzew do otoczenia.
Dodatkowo, obecność drzew na działce podnosi wartość nieruchomości. Drzewa są prawdziwą ozdobą otoczenia domu, mają też wiele innych korzyści

- drzewa produkują tlen
- wiele z gatunków wytwarza prozdrowotne lotne substancje zapachowe
- wiele gatunków daje wartościowe owoce
- dają schronienie dla wielu gatunków ptaków, owadów i drobnych ssaków
- są miejscem relaksu, dając cień i przyjemny szum
- zmniejszają siłę wiatru i zwiększają wilgotność powietrza w otoczeniu
- poprawiają jakość gleby, wzbogacając ją w próchnicę
- wydzielają przestrzeń kompozycyjnie
- zasłaniają niechciane widoki, odgradzają od sąsiadów
- redukują hałas
- ich system korzeniowy osusza teren, wchłaniając nadmiar wody

 

Co dla niektóych jest zaletą, dla innych może być utrapieniem.

Jednak dla niektórych drzewa mogą być utrapieniem, gdyż kojarzą się z nadmiarem liści do grabienia, czy przyczyną zatkanych rynien dachowych. Dlatego rodzaj i miejsce gatunku drzewa, warto dobrze zaplanować, zarówno gdy sadzimy nowe – jak i wtedy, kiedy zostawiamy istniejące egzemplarze. Drzewa powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od zabudowań, między innymi ze względu na możliwość wyrządzenia potencjalnych szkód, kiedy się nadmiernie rozrosną. Szczególnie tyczy się to wysokich i smukłych drzew, które mogą łatwo złamać się pod naporem silnego wiatru i spowodować szkody na posesji – zarówno naszej jak i sąsiada.

Warto też mieć na względzie, że duża ilość rozłożystych drzew zacienia kawałek ogrodu, co może mieć wpływ na osłabiony wzrost roślin i warzyw, jeśli rosną one w cieniu korony. Niektóre gatunki drzew, poprzez swój rozległy system korzeniowy, osuszają nadmiernie okolicę, zabierając wodę innym roślinom. Z kolei brak drzew i cienia – powoduje zbytnie nasłonecznienie i tym samym, również nadmiernie wysusza glebę – dużo szybciej, niż sama obecność korzeni drzew.

 

Drzewa a północ i południe.

Analizując położenie drzewa względem orientacji kierunków świata, można modulować skalą zacienienia budynków.
Południe: drzewa liściaste posadzone od południowej strony domu, będą w lecie zacieniać nieruchomość i wnętrza, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń. W zimie – po zrzuceniu liści, przepuszczą większość promieni słońca.
Północ: jeśli nie ma ku temu wyraźnych przesłanek, lepiej nie sadzić drzew, zwłaszcza iglastych, od strony północnej domu, jeśli zależy nam, by nie zacieniać okien.

 

Wartości dodane drzew.

Wiele z gatunków drzew, które często występują naturalnie w przyrodzie, ma walory nie tylko ozdobne ale i prozdrowotne. Taka wiedza może pomóc podjąć decyzję o zachowaniu wartościowych okazów, by cieszyć się z ich plonów we własnym ogrodzie. Popularne drzewa iglaste produkują olejki eteryczne, a pędy sosny zbierane są na syrop i miód wzmacniający odporność. Brzozy to drzewa bardzo popularne na niektórych terenach Polski jako samosiejki – wiosną produkują sok, tak zwaną oskołę – źródło wielu witamin, soli mineralnych i innych, cennych dla zdrowia substancji. Sok można zbierać wiosną i przechowywać przez jakiś czas. Jarząb pospolity (jarząb zwyczajny) – jego owoce wykorzystuje się na przetwory, nalewki i lecznice wyciągi z domowej apteczki.

 
Jak widać, obecność drzew na działce, nawet młodych, nie zawsze powinna skłaniać nas do szybkiej i całościowej wycinki. Nawet niewielkie, pozostawiane skupiska zastanej roślinności na działce, mogą być przyczynkiem do utworzenia wokół nich ciekawej kompozycji roślin ogrodowych, po dosadzeniu odpowiednich bylin ozdobnych. Dzięki temu ogród nie straszy pustką, zanim posadzone młode rośliny ozdobne podrosną na tyle, by pięknie przyzdobić nowy ogród.