Okazuje się, że aranżacja kuchni to nie małe utrapienie wielu Polaków. Nie bez przyczyny, ponieważ kuchnia to miejsce nie tylko na kulinarne eksperymenty, ale również na spotkania i rozmowy z bliskimi, dlatego musi być funkcjonalna, a zarazem cieszyć oko. Mała kuchnia powinna być przede wszystkim odpowiednio doświetlona – poza głównym źródłem światła warto wybrać kinkiety czy lampki LED do umieszczenia nad blatami. Ponadto istotna jest kolorystyka – jasne i ciepłe barwy na ścianach oraz blaty w kolorze jasnego drewna doskonale kontrastują z ciemnymi frontami mebli, optycznie powiększając przestrzeń. Taki duet z pewnością sprawdzi się w nowoczesnej aranżacji.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Szczecin, Pogodno

Kuchnia jest również miejscem kompromisów – jeśli zdecydujesz się na zmywarkę, prawdopodobnie nie będzie w niej miejsca na wyspę kuchenną czy dwuskrzydłową lodówkę. Podobnie z akcesoriami – w kuchni powinny znaleźć się wyłącznie te, które są użytkowane przez domowników, aby nie przytłaczały przestrzeni.

„W kuchni w każdym rozmiarze niezwykle ważny jest również tzw. trójkąt roboczy. Lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza powinny być oparte na wierzchołkach trójkąta. Takie ustawienie znacząco poprawi komfort pracy oraz skróci dystans pokonywany podczas przygotowywania posiłków. W mniejszej kuchni to rozwiązanie jest szczególnie użyteczne, ponieważ pozwala wydzielić część kuchenną od jadalnianej”– wyjaśnia Aneta Nowakowska, architekt wnętrz serwisu Noiladnie.pl.

Pokój dzienny, kuchnia i sypialnia to sfery, które mogą istnieć wspólnie w jednej przestrzeni. Aby jednak każda z nich spełniała swoją funkcję, należy taką aranżację odpowiednio zaplanować. Szczególnie duże wyzwanie pojawia się, gdy do dyspozycji mamy niewielką przestrzeń. Kluczowy jest w tym przypadku wybór mebli, które posiadają szerokie zastosowanie.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN:Mieszkanie na sprzedaż w bloku Wieluń

Przykładem może być sofa z funkcją spania czy stolik z możliwością rozłożenia. Istotna jest również odpowiednia konfiguracja mebli kuchennych – warto, aby posiadały dużą ilość szafek czy szuflad oraz były zabudowane do sufitu, co pozwoli na właściwą organizację.

W przestrzeniach wielofunkcyjnych sprawdzą się również meble o delikatnej formie, na cienkich nóżkach – za sprawą swojej konstrukcji nie przytłoczą wnętrza, tylko staną się gustownym dodatkiem. Może to być fotel, komoda czy stolik kawowy. W tym przypadku również ogromne znaczenie ma kolorystyka – jasne, pastelowe odcienie warto zestawiać z kontrastowymi barwami, co pomoże wyraźnie oddzielić konkretne strefy.

Pomieszczenia ze skosami, pomimo że mają swój niepowtarzalny urok, frasują każdego, kto próbował je urządzić. Już sam wybór mebli i dodatków nie jest łatwym zadaniem, a jak dodatkowo poradzić sobie z trudno ustawnymi przestrzeniami? Wybierając meble i dodatki, trzeba przygotować się na wiele kompromisów, bo nie każdy model regału czy łóżka będzie odpowiedni dla takiego wnętrza.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Wołczkowo

Kilka rozwiązań może pomóc uporać się z tymi trudnościami. Przede wszystkim wybierz tylko te meble, które będą niezbędne w Twojej sypialni. Podstawą jest łóżko – ustaw je w centralnym punkcie, dzięki czemu przy ścianach pozostawisz miejsce na szafę bądź komodę, a sobie zapewnisz komfort podczas wstawania. Przy skośnej ścianie możesz postawić fotel z niewielkim stolikiem i lampką stołową – w ten sposób stworzysz kącik do czytania i wykorzystasz jej potencjał.

„Skośne ściany, pomimo że sprawiają wiele trudności, mają też kilka zalet – dodają przytulności, dobrze doświetlają wnętrze i dają nieskończone możliwości, jeśli chodzi o dobór dodatków i akcesoriów, które można obok nich ustawić. Warto więc wykorzystać te funkcjonalności przy planowaniu aranżacji. Pamiętaj jednak, że urządzając sypialnię, podstawą jest zapewnienie sobie wygody i komfortu.

Drobne dodatki, takie jak szafka nocna, dodają uroku całej aranżacji, a do tego zapewnią dodatkowe miejsce do przechowywania. Puchaty dywan, który ociepli wnętrze, będzie również dodatkiem szczególnie docenianym o poranku. Tego typu akcesoria określą styl Twojej aranżacji – za ich pomocą możesz dowolnie dekorować i zmieniać swoje wnętrze” – tłumaczy Magdalena Mrozek, architekt wnętrz współpracująca z Noiladnie.pl.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Ostrów Wielkopolski, Wenecja

Wąska kuchnia, wielofunkcyjny salon czy skosy w pomieszczeniu to tylko część wyzwań, z jakimi mierzą się osoby, które urządzają nowy dom, czy planują remont. Warto zatem skorzystać z profesjonalnego wsparcia architektów, którzy mogą przygotować projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb.