W aranżacji sypialni chodzi nie tylko o stylowe czy funkcjonalne wnętrze. To pomieszczenie powinno przede wszystkim wspierać nasz dobry sen i pomagać organizmowi w głębokim relaksie. O czym należy pamiętać przy jego urządzaniu? Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy jedną trzecią życia. Warto więc zadbać o to, aby pokój był nie tylko piękny, ale też funkcjonalny. Tutaj każdy element aranżacji ma znaczenie i może wpływać na samopoczucie. Pierwszym krokiem, jaki należy poczynić, niekoniecznie musi być wybór łóżka.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Głogów

Najważniejszym elementem każdej sypialni jest łóżko. Bardzo ważne jest aby było odpowiednio dobrane nie tylko pod względem estetycznym. Idealne łóżko to takie dopasowane do nas. Dobry materac nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki, nie istnieje także idealne wypełnienie, które sprawdzi się u wszystkich. Wygoda snu to kwestia niezwykle indywidualna, dlatego przed zakupem należy położyć się na materacu i go wypróbować. Już po kilku minutach będziemy w stanie ocenić, czy spełnia nasze wymagania. Podczas testu w sklepie sprawdźmy, w jaki sposób materac dostosowuje się do ciała i czy odpowiednio podpiera kręgosłup. Niedopasowana powierzchnia może sprawić, że będziemy budzić się obolali i spięci.  Nie od dziś wiadomo, że barwy mogą wpływać na nasze samopoczucie. Dlatego jeśli zależy nam na relaksie, do sypialni wybierajmy stonowane, spokojne odcienie. Dają one uczucie równowagi, ciszy, łagodzą napięcia i sprzyjają odprężeniu.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Mielno, Unieście

To szczególnie ważne, jeśli prowadzimy intensywny tryb życia, obfitujący w wyzwania i stres. Po ciężkim dniu pracy nasz układ nerwowy potrzebuje ukojenia, a wzrok odpoczynku, a nie odbierania kolejnych, mocnych bodźców. Kolory ścian oraz odpowiednie oświetlenie dopełnią aranżację sypialni, która wspiera zdrowy sen. Jeśli chodzi o barwy, warto postawić na te bardziej stonowane, które sprzyjają relaksowi i wyciszają umysł. Sprawdzą się tu wszelkie odcienie beżu, szarości, zieleni, niebieskiego, bieli czy kości słoniowej. Jeśli gustujemy w pobudzającym pomarańczu lub czerwieni, umieśćmy je w drobniejszych elementach wyposażenia – wygodnym, tapicerowanym fotelu czy poduszkach.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Warszawa, Bemowo

Pamiętajmy, że kolor pomieszczenia to nie tylko ściany, ale także kapa na łóżko, wezgłowie, dywan i dekoracje okien. Ostatnią rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest dobór oświetlenia. W sypialni zarówno oświetlenie górne, jak i punktowe powinno rzucać ciepłe światło, które nada przytulności i ułatwi wyciszenie umysłu po ciężkim dniu. To w połączeniu z wygodnym łóżkiem i harmonijnie zaprojektowanym pomieszczeniem, z pewnością podniesie komfort naszego snu. Eksperci są zgodni, że sypialnia powinna być wolna od nadmiaru urządzeń elektrycznych. Ekrany komputerów, telewizorów i smartfonów emitują światło niebieskie, które zaburza nasz rytm dobowy i hamuje produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za regulację uczucia senności. 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w kamienicy Giżycko

Zasady higieny snu mówią nam, że najlepiej nie korzystać ze smartfona czy oglądać telewizji na około 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. To minimalny czas, w którym organizm ma szansę się wyciszyć i zacząć wydzielać odpowiednie ilości hormonu ułatwiającego zasypianie. Niekorzystnie na nasz sen mogą wpływać także inne źródła światła. Jeśli chcemy się porządnie wyspać, najlepiej zgasić wszystkie lampki, również te na przedpokoju. Ponadto warto zainwestować w rolety czy zasłony, które zaciemnią pomieszczenie i zniwelują światło latarni i księżyca. To w połączeniu z wygodnym materacem i ciszą stanowi idealne warunki do zapadnięcia w zdrowy sen.