Nawet jeżeli kształt kuchni uniemożliwia zaprojektowanie innego układu zabudowy meblowej, zawsze można poprawić jej funkcjonalność i zapewnić sobie większą wygodę pracy. To właśnie na jej brak, obok niedostatku miejsca do przechowywania, narzekamy najczęściej. W starej kuchni nie było wygodnie? Najczęściej to wina szafek z utrudnionym dostępem do zapasów przechowywanych na półkach. Nie dość, że musimy się po nie schylać w głąb szafki, ich znalezienie wymaga często wyjęcia kilku innych produktów. Ten problem można rozwiązać, zastępując mało funkcjonalne szafki – szufladami z pełnym wysuwem. Po wysunięciu szuflady mamy łatwy dostęp do wszystkich produktów, od razu również możemy przejrzeć całą jej zawartość.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom w zabudowie szeregowej na sprzedaż Bolesławiec

 

Szuflady będą bardzo dobrym rozwiązaniem w miejscach z utrudnionym dostępem, jak szafki narożne. Często są słabo zagospodarowane, a ich potencjał niewykorzystany w pełni, ponieważ starsze systemy nie zawsze zapewniały taką możliwość. Dlatego pora to zmienić. Szufladę można wysunąć przed korpus szafki, a wtedy dużo łatwiej wyjąć z niej garnek, butelkę oleju lub opakowanie mąki, nawet przechowywane na samym końcu.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Manilva, Malaga

 

Kupno mebli systemowych wiązało się kiedyś z ustandaryzowanymi wysokościami modułów szafek i ustawienia blatu roboczego. Nie było to wygodne rozwiązanie dla osób o wyższym wzroście, które musiały korzystać z blatu z pochylonymi plecami. Zrozumiałe więc, że wybierając nowe meble szczególną wagę przywiązują do wysokości blatu, która zapewni im brakujący dotychczas komfort pracy. Obecnie o niego łatwiej nie tylko w zabudowach projektowanych na zamówienie. Nawet w meblach systemowych dostępna jest opcja nieskomplikowanego dostosowania wysokości blatu. 

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Szczecin, Centrum

To proste i bardzo wygodne rozwiązanie. Szafki dolnej zabudowy wyposażone są w regulowane nóżki o wysokości 10 lub 15 cm. Wybierając wyższe ustawienie, możemy zyskać dodatkowe centymetry, które poprawią warunki codziennej pracy wysokim użytkownikom mebli. Należy jedynie upewnić się, że wybrany system mebli taką opcję posiada i dostosować wysokość blatu odpowiednio do własnych potrzeb. Przez lata nasz kuchenny arsenał zyskał wiele dodatkowych sprzętów. Z braku miejsca często trzymamy je na blacie, a to z kolei ogranicza powierzchnię roboczą. Dlatego wybierając nowe meble do kuchni, szukamy rozwiązań, które zoptymalizują dostępną powierzchnię do przechowywania. Wiadomo, że nie powiększymy wnętrza, ale możemy maksymalnie wykorzystać jego potencjał, decydując się na zabudowę do sufitu.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom wolnostojący na sprzedaż Tczew, Lubiszewo

 

Dodatkowe 28 cm wysokości, w porównaniu do standardowych szafek, to aż o 40% większa pojemność. W ten sposób łatwiej wygospodarować dodatkowe miejsce na przechowywanie wielu naczyń czy drobnego sprzętu AGD. Przedmioty, których nie używamy na co dzień, zamiast trzymać na blacie kuchennym, możemy umieścić na najwyższych półkach i sięgać po nie wtedy, kiedy ich potrzebujemy.

 

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na sprzedaż Myszków, Centrum

 

Nie każde pomieszczenie ma idealne wymiary. Czasami w ciągu zabudowy pod blatem pozostają wnęki, których wymiary są węższe niż typowych modułów szafek. Kiedyś najczęściej projektowano tam otwarte półeczki. Jeżeli takie rozwiązanie nie sprawdziło się w naszej kuchni, możemy zastąpić je koszami cargo ukrytymi za frontem meblowym. Aby zamontować system cargo wystarczy nawet 15 cm, ponieważ takie obecnie są minimalnie wymagane wymiary wnęki. Wraz z otwarciem frontu wysuną się jak szuflada, zapewniając pełen dostęp do przechowywanych zapasów.

źródło: Spółka Meblowa KAM