Nazwa stylu wywodzi się od angielskiego słowa „rustic”, czyli „wiejski” albo „swojski”. W aranżacjach w tym duchu popularne są inspiracje pochodzące z dawnych chat i szlacheckich dworków. Nurt kojarzący się z sielskim życiem na wsi ukształtował się w Stanach Zjednoczonych, gdzie (po uzyskaniu niepodległości) bardzo popularne stały się drewniane meble, wykonywanych z łatwo dostępnych materiałów, często skrawków. To właśnie drewno ze swoimi naturalnymi spękaniami i niedoskonałościami stało się podstawą i najbardziej charakterystycznym elementem stylu rustykalnego. Ważnym uzupełnieniem jest także umiłowanie do tradycyjnego rzemiosła i lokalnego rękodzieła. Jest to widoczne zwłaszcza w dodatkach: tkaninach, ceramice, akcesoriach kuchennych.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom w zabudowie szeregowej na sprzedaż Costa del Sol, Kadyks

Elementami charakterystycznymi dla stylu rustykalnego jest drewno w każdej postaci. Nie tylko w oczywistej formie ale również jako element wykończenia pojawiający sie np. na frontach mebli, posadzkach na nawet ścianach. Wnętrza często są uzupełniane o tradycyjne wyroby rzemieślnicze takie jak np. plecione kosze, naczynia kamionkowe i ceramiczne czy żeliwne garnki. Odwołania do minionych lat są także widoczne w tkaninach. Pojawiają się ręcznie plecione dywany, haftowane makatki, makramy, dekoracyjne zasłonki i zazdrostki, lniana poście. Jest to również widoczne w przypadku mebli. Co ciekawe nie muszą to być oryginalne antyki. W wielu popularnych sklepach wnętrzarskich i meblowych znajdziemy odpowiednio stylizowane i postarzane meble.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Grudziądz

Elementy rustykalne można przemycić nie tylko w dodatkach czy tekstyliach ale co ciekawsze np. w płytach podłogowych czy ściennych. Rustykalne akcenty mogą być w swej prostocie bliskie klasycznemu rozumieniu piękna są spójne z nowoczesnym myśleniem o wnętrzach. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie barw, które subtelnie nawiązują do przestrzennego oraz stonowanego krajobrazu nadmorskich okolic. Ten zaś z powodzeniem zaprosić można nie tylko na prowincję, lecz również do wnętrz miejskich mieszkań i domów. Do kuchennych aneksów, na otwarte salony, do pracowni, łazienki albo na balkon. Jako stylowy powiew ciepła i świeżości. Warto dążyć do efektu inspiracji, unikając dosłowności i imitacji.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Kalisz

Przecierana biel, urok nielakierowanych desek, elementy wykonane z wikliny oraz sufitowe konstrukcje z widocznych, drewnianych belek – wszystkie te rozwiązania pomogą budować przytulny, rustykalny charakter wybranych wnętrz. Pod warunkiem zachowania złotej zasady: mniej znaczy więcej. Tym, co dodatkowo pomaga wydobyć pełen urok oraz potencjał wnętrza jest światło płynące z dużych okien oraz bryza świeżego powietrza, które nawet w miejskiej dżungli przypominać będą o spokojnej atmosferze wybrzeża. I o rustykalności, która wcale nie musi być słodka ani sentymentalna. O tym, czy rustykalne akcenty sprawdzą się w danym wnętrzu, nie ujmując nic z jego nowoczesności, zadecyduje rozmiar przestrzeni oraz aranżacyjny umiar: mniej kolorów, mniej dodatków oraz więcej nie dosłowności, czyli doskonałe pole dla wyobraźni. Wszystko po to, by budzić się w cieple południowego światła i przy porannej kawie czuć andaluzyjski luz.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom w zabudowie szeregowej na sprzedaż Legnica, Złotoryjska

W pokoju dziennym w stylu rustykalnym postaw na prostą sofę obitą lnem lub filcem. By aranżacja nie była zbyt dosłowna, możesz też zdecydować się na nowoczesną kanapę i „ubrać” ją w szatę z naturalnej tkaniny. Stolik kawowy może przyjąć formę starej skrzyni albo ławy. Dobierając meble, unikaj nadmiaru barw – najważniejsze jest naturalne drewno. Stare meble i sprzęty nie muszą być odnawiane – zadrapania i uszkodzenia dodadzą im charakteru. Zamiast dywanu wybierz ręcznie tkany chodnik lub kolorowy kilim. Idealne tkaniny do tego typu wnętrz? Koniecznie naturalne: len, bawełna, wełna. Mogą być zarówno gładkie, jak i zdobione drobnymi, kwiecistymi lub kraciastymi wzorami. Z kolei szydełkowe i koronkowe serwety wprowadzą do pomieszczenia w wiejskim stylu odrobinę romantyzmu. Stosowanie stylu rustykalnego przy aranżacji wnętrz jest obecnie popularne zarówno w Polsce, jak i poza nią. Jedną z głównych zalet, które ma, jest prostota.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Dom w zabudowie szeregowej na sprzedaż Bytom

Inspiracje i bliskość natury są kluczowe w stylu rustykalnym i są one oczywiście widoczne w barwach stosowanych w aranżacji wnętrz. Wykorzystywane są barwy mające odzwierciedlenie w przyrodzie. Chętnie stosowane są w tym stylu biel, zieleń, zarówno jasna, jak i lekko przydymiona, delikatny błękit i kolor niebieski. W pomieszczeniach dominują kolory pastelowe. Ważnym składnikiem stylu są także drewno i meble w naturalnym kolorze. Nie stosuje się, na przykład, koloru jaskrawo czerwonego. Rustykalność, zwana również w tym kontekście ludowością, przejawia się także we wzornictwie. Tego zaś pełno w dodatkach, ozdobach. Koronkowe firanki, haftowane obrusy, serwetki, do tego z motywami roślinnymi, w paski albo kraty również stanowią o rustykalności stylu. Zdobnictwo jest jednak ograniczone do minimum i nie odgrywa dużej roli.

Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w nowym budynku Międzyzdroje

Dawniej trwałą składową stylu wiejskiego był sporych rozmiarów piec kaflowy z solidnymi, żeliwnymi drzwiczkami. Współcześnie trafia się rzadko, zamiast niego aranżując wnętrze, dość często dodaje się do wystroju w stylu rustykalnym kominek. Moda na stosowanie stylu rustykalnego, a ściślej, jego elementów, przybiera w Polsce na sile. Przejawia się na różne sposoby. Występuje na przykład przy aranżacji kuchni albo salonu na poddaszu domu lub kamienicy w postaci pozostawiania słupów i belek w naturalnym kolorze. Także w podłodze wykonanej z szerokich i grubych desek. Rustykalność to także kupowanie do aranżacji wnętrz przedmiotów wykonanych z tworzyw naturalnych, drewna, kamienia, ceramiki.

 Zdjęcie pochodzi z oferty WGN: Apartament na wynajem Legnica

Rustykalny styl naszego lokum można też podkreślić drobiazgami, typu stare zegary, figurki, stara komoda oraz obrazami ze scenami z życia wiejskiego. Bardzo pasują do niego doniczkowe rośliny, w donicach ceramicznych lub drewnianych. Estetycznie i rustykalnie pomieszczenie wzbogacą też przedmioty wykonane z wikliny albo makatki na ścianach.

 Zdjecie pochodzi z oferty WGN: Mieszkanie na sprzedaż w bloku Pleszew

Styl rustykalny doskonale sprawdza się w kuchni, która powinna być sercem każdego domu. Podstawą powinny tu być meble - jeśli nie w całości z drewna to przynajmniej z drewnianymi frontami. Do tego dopasowany kolorystycznie blat z kamienia lub drewna, a wyżej szafki wiszące w formie witrynek. Jeśli wystarczy miejsca, można zrobić ekspozycję z naczyniami, których używamy najczęściej - pięknie zdobiona ceramika będzie się dobrze prezentowała na otwartych półkach (kilka talerzy można postawić pionowo). Kubeczki zawieszamy na metalowych haczykach na ścianie pod tymi półkami.