W Polsce mikrodomy pełnią przeważnie funkcję domów letnich tzw. wakacyjnych. Natomiast Amerykanie promują te domy jako te, do zamieszkania całorocznego – według nich pomimo niewielkiego rozmiaru, świetnie się do tego sprawdzają. Krótki czas budowy oraz niższe koszty postawienia takiego domu sprawiają, że zainteresowanie tego typu nieruchomościami jest coraz większe.
Co cechuje mikrodomy ? Przede wszystkim niewielki metraż – przeważnie są to nieruchomości o powierzchni maksymalnie 50 m.kw. Większość z nich nie przekracza często 30 m.kw., co sprawia, że są wielkości niewielkiej kawalerki. Najczęściej są domy parterowe z antresolą. Im mniejszy metraż, tym dom jest bardziej niezwykły. Architekci próbują tworzyć unikalne projekty, ograniczając maksymalnie metraż oraz koszty utrzymania do minimum. W jaki sposób zaoszczędzić miejsce we wnętrzach ? Warto zrezygnować z tradycyjnych drzwi wewnętrznych i zamontować drzwi przesuwne. Składane stoliki i krzesła to również spora oszczędność miejsca. Szafy mogą mieć zastosowanie jako ścianki działowe a w podłodze możemy ukryć różne schowki. Kolejnymi cechami mikrodomów są liczne przeszklenia (duże okna) oraz taras lub balkon, które stanowią dodatkową powierzchnię. Mikrodomy przeważnie zbudowane są z drewna lub elementów prefabrykowanych.
Co z pozwoleniem na budowę ? Według obowiązujących regulacji znowelizowanego prawa budowlanego wystarczy, że zgłosimy roboty budowlane wraz z dokumentacją we właściwym urzędzie. Urząd ma 30 dni na zgłoszenie sprzeciwu. - jeśli tego nie zrobi, możemy wystartować z budową.
Projekty w Polsce
Pracownia 90 stopni ma w swojej ofercie projekt domu o powierzchni około 40 m.kw. Na parterze znajduje się wiatrołap, łazienka oraz salon z aneksem kuchennym wraz z wyjściem na niewielki taras. Na poddaszu przewidziana została sypialnia z balkonem. Konstrukcja domu jest drewniana szkieletowa a jako wykończenie elewacji zaproponowano gont drewniany.
Kolejnym popularnym mikroromem jest Dom Kereta. Jest to nietypowy projekt, gdyż nieruchomość w najszerszym miejscu ma zaledwie 152 cm, a w najwęższym jedynie 92 cm. Budynek położony jest w Warszawie na Woli przy ulicy Żelaznej. Został wybudowany w 2012 roku. Dom pełni funkcję instalacji artystycznej, ale można w nim czasowo mieszkać.
Projekty zagraniczne
W Londynie powstał prototyp przenośnego domu o powierzchni zaledwie 12 m.kw. – na tym metrażu udało się zaprojektować sypialnię z aneksem kuchennym oraz łazienkę z prysznicem.
W Szwecji mikrodomy popularne są wśród studentów –są one odpowiedzią do tradycyjnych akademików. Na metrażu 10-12 m.k.w. zmieszczono kuchnię, łazienkę, pokój oraz sypialnię na antresoli.
Mikroapartamenty są już dość mocno popularne w Polsce – powstają przede wszystkim we Wrocławiu i Warszawie. Sprawdzają się idealnie jako mieszkania pod wynajem. Czy tak będzie z mikrodomami ? Wszystko na to wskazuje, ale czas pokaże.
Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN