Szczyt popularności stylu japońskiego przypada w Polsce na lata 90, a teraz znów powraca do polskich domów. Młodzi ludzie żyją aktywnie, szybko i często w stresie. Z kolei styl japoński mocno nawiązuje do filozofii zen, czyli wnętrza w tym stylu są oazą spokoju i wyciszenia. Mieszkanie urządzone w tym stylu staje się więc ucieczką od życia codziennego - miejscem, gdzie możemy zregenerować siły i złapać oddech.

Jak w takim razie urządzić mieszkaniu w stylu japońskim ? Na co zwrócić uwagę ?

Minimalizm - dotyczy to nie tylko dodatków i ozdób, ale również mebli. W kulturze japońskiej nie ma miejsca na zbędne meblościanki czy szkatułki poukładane na komodach. Mniejsza ilość mebli sprawia, że w pomieszczeniu uzyskujemy większy przepływa powietrza oraz energii. Im mniej tym lepiej, króluje zatem minimalizm i niezagracona przestrzeń Wybierzmy więc jeden, ale wpasowujący się w kulturę Japonii dodatek np. rysunek, żywe drzewko Bonsai bądź Sakura (japońska wiśnia).

Prywatność - mieszkańcy Japonii chętnie wykorzystują tzw. mobilne ścianki z drewna lub papieru ryżowego do odgrodzenia się od pozostałych mieszkańców. Parawanowe ścianki są charakterystycznym i kluczowym elementem japońskich wnętrz.

Funkcjonalność – w japońskich wnętrzach nie ma miejsca na zbędne ozdoby oraz niepraktyczne dodatki i dekoracje, wszystko jest przemyślane i zaplanowane

Jakie meble idealnie wpasują się w styl japoński ?

Będą to niskie i proste meble. Nadstawki szafek i komód będą świetnie nawiązywać do tradycyjnej Japonii. Idealnie sprawdzą się też popularne dwustronne regały, którymi można przykładowo rozdzielać dwie części danego pomieszczenia. Z kolei idealnym łóżkiem będzie klasyczny materac obudowany jedynie drewnem.

Jakie kolory i materiały przeważają w tym stylu ?

Przede wszystkim będą to kolory ziemi - czyli czerń, biel oraz brunatne akcenty. Przy dodatkach warto zdecydować się na żywy akcent kolorystyczny: intensywną czerwień lub fiolet. Czerwień symbolizuje życie oraz energię, a fiolet według filozofii zen pobudza do działania. Warto zaznaczyć, że w japońskim rozumieniu czerwień oraz czerń symbolizują kolory ziemi.

W stylu japońskim przeważają materiały naturalne, czyli drewno, bambus, papier ryżowy, jedwab czy kamień.

Ponadto ważnym elementem w tym stylu jest oświetlenie wnętrz. Najlepiej, by było one jak najbardziej naturalne, więc atutem będą duże powierzchnie okienne. Zdobić je powinny jedwabne zasłony lub żaluzje. Sztuczne oświetlenie uzyskiwane jest głównie z lamp ściennych i podłogowych. Oświetlenie sufitowe nie jest stosowane. Rodzaj oświetlenia powinien sprzyjać medytacji. Na fotografiach przedstawiających ten styl widzimy najczęściej jasne ściany oraz ciemne meble i dodatki. Centralnym punktem pomieszczenia jest z kolei miejsce, gdzie skupione będą intensywne barwy.

Czego unikać ? Na pewno tworzyw sztucznych oraz wykończeń z metali (srebra i złota).

Styl japoński możemy porównać do stylu minimalistycznego, który również jest prosty i schludny, ale dużo chłodniejszy. Jeśli chcemy sprawdzić czy ten styl będzie dla nas odpowiedni, zacznijmy od zastosowania go w łazience lub sypialni, które przeważnie są naszą oazą spokoju.

Musimy pamiętać, że we własnym domu lub mieszkaniu spędzamy większość czasu, dlatego warto urządzić wnętrze odzwierciedlając nasze potrzeby. W związku z czym nie tylko wyposażenie jest ważne, ale również styl w jakim wnętrze zostanie zaaranżowane.

 

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN