Skąd się wziął ten styl  i kiedy powstał? Shabby chic narodziło się w Wielkiej Brytanii w latach 80. ubiegłego wieku a jego założycielką była projektantka Rachel Ashwell.  Napisała nie tylko książkę, ale i otworzyła sklep ze stylowymi meblami. Styl inspirowany jest śródziemnomorską kulturą Prowansji Toskanii i Grecji. 

Do właściwego zinterpretowania stylu shabby chic niezbędne jest prawidłowe przetłumaczenie członów jego nazwy. Shabby oznacza zniszczony, starty, obdarty, podniszczony, zaś chic oznacza szyk i elegancję. Styl ten jest bardzo „kobiecy” i spełni oczekiwania miłośniczek wnętrz retro i vintage. Cechą charakterystyczną tego stylu jest połączenie starych przedmiotów z nowymi meblami i dodatkami.

Jakie kolory są stosowane przy tego typu aranżacjach ? Dominują kolory jasne i pastelowe. Przeważnie są to pudrowe odcieniu różu, beżu, błękitu i żółci. Podstawą jest jednak ponadczasowa biel. Ściany w białym kolorze lub kremowe tapety z motywem kwiatowym, a do tego rozbielone podłogi to kwintesencja tego stylu.

W stylu shabby chic przy urządzaniu wnętrz przede wszystkim wykorzystujemy stare bądź celowo postarzane meble. Przedmioty te na pierwszy rzut oka wyglądają na zaniedbane, po których widać upływający czas. Nowe meble celowo są przerabiane, by wyglądały na stare i zużyte. Do uzyskania takiego efekti przecieramy je, by dawały wrażenie obdartych. Dodatkową czynnością, którą możemy zastosować w tym stylu jest kilkakrotne pomalowanie danego przedmiotu, w taki sposób, by spodnia warstwa prześwitywała, co da dodatkowy efekt starej, łuszczącej się powierzchni. Do przeróbek świetnie sprawdzą się meble w stylu prowansalskim lub francuskim. W omawianym stylu idealnie sprawdzą się meble wypoczynkowe z obiciami bawełnianym lub lnianymi, z licznym dekoracyjnymi poduszkami.
Jakie oświetlenie zastosować ? Doskonale sprawdzą się lampy stołowe oraz kinkiety z tekstylnymi abażurami.

Uzupełnieniem stylu jest użycie charakterystycznych dodatków. Do takich należą koronkowe obrusy, liczne hafty, a na komodach ustawione porcelanowe figurki lub drewniane szkatułki. Podstawą są również kwiaty w wazonach, których nie może zabraknąć w stylu shabby chic. Lustra oraz obrazy w starych, drewnianych ramach dopełnią dekorację ścian. W tych wnętrzach idealnie sprawdzą się metalowe elementy wystroju, np. metalowe osłonki na kwiaty lub metalowa rama łóżka.

Co ważne styl shabby chic sprawdzi się nie tylko w niewielkich mieszkaniach, ale również w przestronnych apartamentach bądź domach. Jest to zatem dość uniwersalny styl, który możemy wszędzie zastosować.

Podsumowując możemy stwierdzić, że styl shabby chic nadaje wnętrzu wyjątkową przytulność, komfort i charakterystyczną nutę romantyzmu. Dzięki zastosowaniu jasnej palety kolorów uzyskujemy lekkie i delikatne wnętrza, które kojarzą nam się z rodzinnym ciepłem. Podstawą są niedoskonałości na meblach, którą pokazują upływ czasu oraz umieszczenie charakterystycznych dodatków. Jeśli nie przepadamy za minimalizmem i surowym wnętrzem, to ten styl będzie dla nas odpowiedni.

Pamiętajmy, że we własnym domu lub mieszkaniu spędzamy większość czasu, więc warto urządzić wnętrze odzwierciedlając nasze potrzeby. W związku z czym nie tylko wyposażenie jest ważne, ale również styl w jakim wnętrze zostanie zaaranżowane.

 

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN