Kuchnia zamknięta

Kuchnia zamknięta jest opcją najbardziej kameralną. Kuchnia oddzielona drzwiami od pozostałej części mieszkania, to opcja w dalszym ciągu najbardziej popularna i cały czas ma swoich zwolenników. Przy takim typie kuchni nie musimy się martwić, że zapach przypalonej potrawy przeniesie się do pozostałej części mieszkania, a stos nieumytych naczyń zostanie zauważony przez nieproszonych gości.

Jeśli jesteśmy posiadaczami kuchni o niewielkim metrażu musimy wykazać się wielkim sprytem. Dobre rozplanowanie mebli oraz umieszczenie sprzętów kuchennych, to klucz do sukcesu. Przy wyborze mebli możemy zdecydować się na system drzwiczek przesuwanych w szafkach (tzw. osłony przesuwane), które okażą się bardziej praktyczne niż tradycyjne drzwiczki otwierane. Wybierając zlew warto zdecydować się na zlew jednokomorowy, a kupując piekarnik wybrać taki, który posiada funkcję mikrofalówki. A co jeśli chcemy posiadać w kuchni stół ? Praktycznym rozwiązaniem jest stół składany, przykręcany na stałe do ściany. Na co dzień zajmujący mało miejsca jako złożony, a na czas posiłków rozłożony. Najlepiej jeśli będzie w kolorze ściany, dzięki czemu stanie się mniej widoczny. Jaka kolorystyka w przypadku małej kuchni ? Przede wszystkim dobrze sprawdzą się kolory jasne i słoneczne, które optycznie powiększą przestrzeń kuchenną. Jedną z ważniejszych rzeczy w małej kuchni jest jej oświetlenie. Oprócz tradycyjnego oświetlenia na suficie, warto dodatkowo zamontować LEDy, które możemy umieścić bezpośrednio pod szafkami kuchennymi.

Kuchnia otwarta, czyli aneks kuchenny

Kuchnia otwarta najczęściej połączona jest z salonem, tworząc jedną, wspólną powierzchnię. Połączenie kuchni ze strefą dzienną sprawia, że uzyskujemy większą przestrzeń. Dodatkowo dzięki takiej opcji możemy utrzymywać stały kontakt z pozostałymi domownikami bądź odwiedzającymi nas gośćmi.
W przypadku takiego rozwiązania ważne jest zaaranżowanie obu pomieszczeń, w taki sposób, by tworzyło jedną spójną całość. Wspólnym elementem obu pomieszczeń mogą być jednakowe kafle na podłodze lub materiały wykończeniowe meble w tym samym kolorze. Ważną czynnością przy urządzaniu takiej kuchni jest właściwe wkomponowanie sprzętów kuchennych, by wygląd kuchni był schludny i poukładany. Idealną opcją jest zatem zakup sprzętów pod zabudowę kuchenną, czyli lodówka, zmywarka, mikrofalówka zostaną ukryte za fornirem. Ciekawym pomysłem jest rezygnacja z uchwytów szafek a następnie zastąpienie ich klikami –dzięki czemu stają się one niewidoczne. Częstym rozwiązaniem przy otwartych kuchniach jest umiejscowienie stołu kuchennego pomiędzy kuchnią a salonem.

Kuchnia z wyspą

Wyspa w kuchni to idealne połączenie kuchni i salonu bądź jadalni. Dzięki temu uzyskujemy spójność połączenia obu pomieszczeń. Jest to pomysł nie tylko dla dużych przestrzeni, ale również dla niewielkich metraży. Wyspa kuchenna to nie tylko kolejny blat roboczy, ale bardzo często dodatkowe szafki. Coraz bardziej popularne jest usytuowanie na wyspie zlewu bądź płyty grzewczej. Dodatkowym pomysłem na zagospodarowanie wyspy jest jej urządzenie jako mini bar a obok postawienie wysokich hokerów. Jeśli mieszkanie jest małe i nie ma wydzielonej części jadalnianej, to wyspa świetnie się sprawdzi jako wysoki stół, przy którym swobodnie możemy zjeść posiłek. Ostateczna decyzja w jaki sposób zaaranżujemy wyspę kuchenną zależna jest od indywidualnych potrzeb i upodobań.

Pamiętajmy, że kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu – nie tylko przyrządzamy w niej potrawy, ale również często spożywamy w niej jedzenie oraz zdarza się, że spotykamy się w niej z rodziną czy przyjaciółmi. Jeśli mamy problem z aranżacją kuchni, skorzystajmy z pomocy architekta wnętrz. Taka osoba na pewno sprawi, że wymarzona kuchnia będzie funkcjonalna i praktyczna, a jednocześnie estetyczna. Aktualne trendy są bardzo elastyczne, więc każdy z nas znajdzie kuchnię idealnie dopasowaną do swoich potrzeb.


Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN