Aktualnie najpopularniejszymi domami są niewielkie nieruchomości parterowe o powierzchni ok. 100 – 120 m.kw. Mniejsza dzietność młodych małżeństw sprawia, że niewielkie domy parterowe sprzedają się w pierwszej kolejności. Domy tego typu są wygodne i energooszczędne. Mniejszy metraż jest równoznaczny z tańszymi rachunkami za utrzymanie. Najmniejszymi domami parterowymi są te o powierzchni ok. 60 – 80 mkw. Decydują się na nie przeważnie starsi ludzie, którym zależy nie tylko na niewielkim metrażu, ale i na kawałku ogródka.
Dużym plusem domów parterowych jest cena. Projekty domów parterowych są przeważnie w niższych cenach niż projekty budynków wielopiętrowych. Zakup gotowego domu parterowego bądź wykończenie domu deweloperskiego również kosztuje mniej pieniędzy. Odchodzi koszt schodów, okien dachowych, stropu oraz wykończenia poddasza.
Kolejną zaletą jest energooszczędność. Prosta bryła oznacza ograniczenie zużycia energii, co sprawia, że dom przyjazny jest dla środowiska naturalnego. Dzięki „rozłożeniu” pomieszczeń na jednym poziomie, możemy w naturalny sposób doświetlić nieruchomość światłem dziennym. Ponadto mniejsza powierzchnia domu, to niższe rachunki za prąd oraz za ogrzewanie.
Powiedzenie „dom na lata” sprawia, że co raz to młodsi ludzi myślą o przyszłości. Dom parterowy jest po prostu bardzo wygodny. Ważnym plusem tego typu domów jest brak schodów. Unikamy dzięki temu ciągłego wspinania się po schodach. Jest to ważny argument nie tylko dla osób starszych i niepełnosprawnych, ale i dla rodzin z małymi dziećmi. Nie musimy martwić się o dodatkowe zabezpieczenia schodów. Ponadto brak schodów oznacza sporą oszczędność miejsca – schody zabierają przestrzeń, którą można wykorzystać na inny, dowolny cel.
Ważnym atutem jest to, że czas realizacji budowy domu parterowego jest krótszy, przez wzgląd na wykonanie tylko jednego poziomu i zachowania prostej bryły budynku.
Warto jednak zaznaczyć, że dość często w przypadku domów parterowych niezbędne będzie posiadanie większej działki. Cała powierzchnia domu zaplanowana jest wtedy na parterze, a nie na dwóch piętrach gdzie metraż rozkładałby się na dwie części. Może się to wiązać z większymi kosztami zakupu działki.
Minusem jest też mniejszy ogródek. Posiadając dom parterowy musimy wziąć pod uwagę, że zajmie on więcej powierzchni niż dom dwukondygnacyjny i zabierze nam powierzchnię terenu zielonego.
Warto wspomnieć, że w Pracowniach Projektowych oprócz projektów domów parterowych dostępne są również projekty domów parterowym z poddaszem użytkowym. To idealna opcja dla młodych osób, których nie stać na wykończenie całego domu od razu oraz dla tych, którzy dopiero planują powiększenie rodziny. W pierwszej kolejności wykańczany jest parter domu, a poddasze zostaje wykończone w dowolnym momencie w przyszłości. Adaptacja poddasza w późniejszym terminie pozwala rozłożyć koszty w czasie oraz zaspokoić zmiany potrzeb mieszkańców. Ponadto przy budowie domu z poddaszem nie jest wymagana tak duża działka, jak w przypadku domów parterowych, co obniża koszt zakupu gruntu.
Co wybrać: dom parterowy czy dom parterowy z poddaszem użytkowym ? Musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Ile osób będzie mieszkać w budynku ? Czy będą wśród nich dzieci lub osoby starsze? Jakie możliwości budowy daje nam działka ? Jaka jest jej szerokość i jakie są zapisy w warunkach zabudowy ? Przy planowaniu budowy domu działka ma ogromne znaczenie, a przy zakupie gotowego domu liczą się z kolei nasze własne preferencje. Oba typy domów mają plusy i minusy, więc ostateczną decyzję musimy podjąć my sami.
Dział Analiz WGN
Karolina Mydłowska