Według prawa odświeżenie ścian, czyli ich malowanie oraz położenie kafli jest możliwe bez otrzymania pozwolenia. Nie musimy również zgłaszać chęci wymiany drzwi wewnętrznych, montażu instalacji alarmowej oraz sieci internetowej. Jednak większość domowych prac remontowych wymaga wizyty we właściwym urzędzie a nawet uzyskania pozwolenia na budowę w formie decyzji administracyjnej. W związku z czym remont, który miał się okazać szybkim remontem, może wydłużyć o kilka tygodni. Dlatego warto zaplanować je ze sporym wyprzedzeniem.

Jakie czynności remontowe należy zgłosić do urzędu ?

Podczas remontów bardzo często wykonujemy takie czynności jak tynkowanie wnętrz lub ocieplanie mieszkania od środka. Według prawa, do wykonania powyższych czynności, niezbędna jest zgoda urzędnika. Jeśli więc mamy złośliwego sąsiada, a nie zgłosiliśmy remontu do urzędu, możemy spodziewać się kontroli.

Jakie jeszcze prace remontowe musimy zgłosić do urzędnikom ? Wizyta w urzędzie niezbędna jest przy zamiarze naprawy lub budowy podjazdu do garażu, chodników lub zamontowanie instalacji bramy wjazdowej w innym niż dotychczasowym miejscu. Prace typu budowa ścian działowych, przeniesienie łazienki lub toalety w inne miejsca, wymiana instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej, elektrycznej oraz centralnego ogrzewania to czynności, które również musimy zgłosić właściwemu organowi.

Kiedy należy zgłosić czynności remontowe? Najrozsądniej jest to zrobić minimum miesiąc przed rozpoczęciem planowanych prac. Pracownicy urzędów mają 30 dni od momentu doręczenia kompletnego zgłoszenia, by zgłosić sprzeciw. Jeśli w tym czasie nie otrzymamy negatywnej odpowiedzi lub wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, możemy bezproblemowe wystartować z remontem. Czasami organ może wydać zaświadczenie o braku sprzeciwu. Musimy jednak pamiętać, że nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od terminu określonego w zgłoszeniu powoduje jego wygaśnięcie.

Gdzie należy zgłosić czynności remontowe ? Ze względu na położenie mieszkania mamy do wyboru starostwo powiatowe lub urząd miasta na prawach powiatu.

Jak ma wyglądać zgłoszenie ? Co musi zawierać ? W zgłoszeniu musimy określić rodzaj, zakres i sposób w jaki będą wykonywane prace remontowe. Musimy również podać termin rozpoczęcia planowanego remontu. Jako załącznik musimy załączyć oświadczenie informujące urzędników o tym, że dysponujemy prawem do danego lokalu mieszkalnego. Jeśli zależy nam na uzyskaniu pozwolenia na budowę, musimy do wniosku dołączyć egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami i pozwoleniami wymaganymi przepisami odrębnymi. W niektórych przypadkach wymagane jest dostarczenie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Dodatkowo musimy pamięć, by powiadomić spółdzielnię mieszkaniową bądź wspólnotę mieszkaniową o planowym remoncie.

Często nie wiemy czy dana praca remontowa jest przebudową czy tylko remontem. Jaka jest więc różnica między nimi ? W ustawie Prawo Budowlane pojęcia te zostały zdefiniowane. Remont to prace budowlane polegające na odtworzeniu stanu pierwotnego, które nie stanowią bieżącej konserwacji. Natomiast przebudowa to wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu, poza charakterystycznymi parametrami, takimi jak: powierzchnia zabudowy, kubatura, długość, szerokość, wysokość, liczba kondygnacji. Przykładowo wymiana okien to remont a powiększenie lub pomniejszenie otworów okiennych to już przebudowa.

Niestety, nie każde prace i zmiany, które mamy w planie można bezproblemowo zakwalifikować do jednej z tych dwóch kategorii. Jeśli nie jesteśmy pewni co do kwalifikacji, to lepiej złożyć wniosek do urzędu.



Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN