Ogień zapewnia nie tylko ciepło, ale również przyjazny klimat we wnętrzu. Dawniej kominek kojarzył się z domem lub mieszkaniem w starej kamienicy. Zgodnie z przepisami kominek nie mógł być jedynym źródłem ciepła w domu, ale ta funkcja była jego głównym zadaniem. Obecnie coraz więcej osób pragnie mieć kominek u siebie w mieszkaniu, ale w nowym budownictwie. Nie tylko ze względów cieplnych, ale również dekoracyjnych. Nie w każdym bloku jest jednak możliwość zamontowania tradycyjnego kominka. Nie zawsze są dostępne odpowiednie przewody kominowe. Jaki kominek sprawdzi się w tym celu i będzie do tego idealny ? Biokominek daje taką możliwość, gdyż jest to rozwiązanie dla każdego mieszkania: nie wymaga podłączenia go do przewodu kominowego ani specjalnej wentylacji.

Co cechuje ekologiczny kominek ? Przede wszystkim nieskomplikowana budowa. Głównym elementem jest palenisko wykonane przeważnie ze stali nierdzewnej, w którym położony jest zbiornik na biopaliwo. Obudowa biokominka musi być zbudowana z materiałów, które nie przenoszą temperatury. Na tylnej ścianie biokominka temperatura często sięga nawet 120 stopni, więc warto osłonić tył np. szybą. Co ważne, nie wolno montować biokominka na ścianie pokrytej tapetą papierową. W środku paleniska najczęściej ułożone są kamienie bądź drewienka ceramiczne imitujące drewno. Tradycyjne paliwo zastąpiono w tym przypadku biopaliwem, czyli bioetanolem, w postaci płynnej lub żelowej. Jest to spory plus, gdyż dzięki temu nie jest więc wymagane regularne usuwanie popiołu.

Ten rodzaj kominka możemy samodzielnie zainstalować bez pomocy fachowców, w dowolnym miejscu: w mieszkaniu czy domu. Pamiętać jednak musimy, by docelowe miejsce było bezpieczne i odsunięte od materiałów łatwopalnych. Do zamontowania biokominka nie musimy posiadać żadnej zgody czy pozwolenia, nie wymagane jest też podłączone do instalacji kominkowej. Ważne jest jednak zapewnienie prawidłowej wentylacji w pomieszczeniu, ze względu na emisję CO2. Musimy pamiętać, by nigdy nie dolewać paliwa do płonącego ognia.

Przed zakupem musimy się zastanowić jaki chcemy rodzaj biokominka. Do wyboru mamy kilka modeli:

- urządzenie mobilne, które możemy przenosić pomiędzy pomieszczeniami
- biokominek wbudowany we wnękę ścienną, tworzący ze ścianą jednolitą płaszczyznę
- biokominek z możliwością zawieszenia na ścianie

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na pojemność zbiornika na biopaliwo oraz jego moc. Będzie to miało przekład na walory grzewcze urządzenia. Ciekawym pomysłem są biokominki ze zbiornikiem na zapachowe olejki eteryczne oraz modele sterowane za pomocą pilota.

Przeciętny biokominek ma moc grzewczą około 3kW, więc pełni on głównie funkcję dekoracyjną, a nie grzewczą. Zróżnicowany design to ogromna zaleta biokominków. Do wyboru mamy wiele różnych modeli: m.in. biokominki szklane bądź z dekoracyjną oprawą ze stali lakierowanej proszkowo. Możemy wybierać wśród różnych kolorów ram: klasyczne biele lub nowoczesne ramy stalowe. Są też takie, który dzięki dekoracyjnej konsoli przypominają tradycyjny kominek. Na rynku są też biokominki, które mają wygląd donic lub wazonów. Dla wszelkiego rodzaju wnętrz możemy znaleźć idealny biokominek.
Urządzenia te nie tylko sprawdzą się dobrze w pomieszczeniach, ale również na tarasie lub balkonie. Stworzą niepowtarzalny klimat, dając delikatne światło i ciepło.

Dzięki temu, że biokominek jest łatwy w montażu i nie wymaga pozwoleń, to każdy z nas może go u siebie mieć. A myśl o salonie z kominkiem, wygodnym fotelu, przyjemnym kocu i kubku gorącej czekolady nie jest już tak odległa.


Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN