Budownictwo skandynawskie od dłuższego czasu uznawane jest za bardzo solidne i wyznaczające trendy na rynku. Skandynawskie eko-domy to połączenie najwyższej jakości, przy uwzględnieniu ekologicznych rozwiązań. Z tego też względu stanowią one niejednokrotnie wzór dla polskich budowniczych.
Na uwagę zasługują choćby skandynawskie domy modułowe.
Czym jest dokładnie ekologiczne budownictwo? To zrównoważone wznoszenie obiektów budowlanych przy zachowaniu dbałości o naturalne środowisko. Ważne jest, aby gospodarowanie materiałami było jak najbardziej optymalne od początku budowy, do momentu jej zakończenia. Ważne, aby poszczególne cykle budowy domu odbywały się na jak najmniej szkodliwych dla środowiska działaniach.
Już na etapie budowy zwraca się dużą uwagę na to, aby gotowy budynek mieszkalny zapewniał jak najbardziej ekologiczne funkcjonowanie, na przykład poprzez zmniejszenie poboru energii elektrycznej.
Istotne jest również unikanie podczas budowy stosowania materiałów uznawanych za uciążliwe dla naturalnego środowiska.
W jaki jeszcze sposób można uczynić dom bardziej ekologicznym?
Istotne jest minimalizowanie zanieczyszczeń i odpadów. Ważna jest oczywiście odpowiednia ich selekcja.
Bardzo duże znaczenie ma także zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Energię można czerpać między innymi z wiatru czy słońca.
W Polsce źródła energii nie są jeszcze zbyt popularne, jednak należy zaznaczyć, że ich popularność stale wzrasta. Zaspokajają one około 5 % zapotrzebowania na energię w naszym kraju. Najczęściej wykorzystywany jest wiatr, a także biomasa (biodegradacja odpadów) i woda (hydroenergetyka).
Szacuje się, że do 2020 roku udział energii odnawialnej na rynku będzie wyższy, niż 20 procent, co stanowi bardzo obiecującą prognozę.
Eko domy tworzone są ze zdrowych dla środowiska materiałów. Duży nacisk kładzie się również na umożliwienie użytkownikom budynku racjonalnego eksploatowania tego budynku.
Dość popularną koncepcją jest zielona architektura. Można na przykład pokusić się o postawienie domu z zielonym dachem, tj pokrytym roślinnością, przeważnie zieloną trawą.
Na materiały budowlane uznawane za ekologiczne, składa się głównie drewno. Istotne jest, aby było to drewno z certyfikatem potwierdzającym, że drewno pochodzi z kontrolowanych wycinek. Coraz chętniej wykorzystuje się również naturalny kamień, metale z odzysku, korek, płyty pilśniowe czy beton wysokiej jakości.
W trakcie budowy eko-domów istotnym czynnikiem jest nie tylko stworzenie ekologicznego budynku. Ważne jest również, aby ilość odpadów była jak najmniejsza. Ważny jest również dobrze rozplanowany etap budowy, aby możliwe było uniknięcie niepotrzebnego, nadmiernego wykorzystania wody, energii elektrycznej i przeznaczenia na odpady nieużytych materiałów budowlanych (przez zakupienie zbyt dużej ich ilości i w efekcie mało gospodarne wykorzystanie).
Ekologicznych rozwiązań jest całkiem sporo. Jednym z nich może być zastosowanie wewnątrz izolacji budynki folii paraizolacyjnej, która ma za zadanie zwiększyć wydajność izolacji. Dzięki niej wilgoć nie przenika do wnętrza budynku, a para wodna odprowadzana jest na zewnątrz do szczeliny wentylacyjnej.
Opinie na temat ekologicznego budownictwa są podzielone. Nie brakuje zwolenników, jak również przeciwników tego rodzaju budownictwa. Faktem jest jednak, że eko domów przybywa, a Polacy zwracają coraz większą uwagę na czystość środowiska. Zwiększa się także wiedza na temat odnawialnych źródeł energii, a także ich dostępność.
Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca