Kupujący domy jednorodzinne często kierują się emocjami. Jeśli jakaś nieruchomość im się spodoba, starają się przekonać samych siebie, że jest wprost stworzona dla nich. Przypuśćmy, że zdecydują się na jej zakup bez większych przemyśleń.
Czasem minie, emocje opadną i właściciele domu zaczną dostrzegać mankamenty, na które wcześniej nie zwrócili większej uwagi.
To bardzo istotne, aby powstrzymać swoje emocje i zdecydować się na przemyślany zakup. Tylko w ten sposób unikniemy rozczarowań. Dom może okazać się za mały i nie sprosta dużej rodzinie. Może też okazać się zbyt duży, i wówczas właściciele narażą się na niepotrzebne koszty związane z jego wykończeniem i utrzymaniem. Poza tym część pomieszczeń będzie wówczas stała pusta, co jest zwyczajnie bezsensowne.

 

Na co zatem zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu? Jakie kwestie przeanalizować?
Najbardziej istotnym kryterium jest powierzchnia domu. Mamy tu na myśli przede wszystkim powierzchnię użytkową. 4.osobowa rodzina powinna rozglądać się za domem oferującym 3 sypialnie, salon, wystarczająco dużą jadalnię, aby rodzina mogła swobodnie spożywać w niej wspólne posiłki. Do tego łazienka z wc i osobne wc, dzięki czemu członkowie rodziny zapewnią sobie większy komfort.
Jeśli rodzina jest mniejsza (2+1) lub na zakup decyduje się para, to wystarczą zdecydowanie 2 sypialnie, salon (może być nawet z otwartą kuchnią i przechodnią jadalnią), łazienka i wc.

Oczywiście jest to przykładowy schemat, ponieważ należy uwzględnić swoje życiowe plany. Jeśli małżeństwo planuje na początku mieszkać tylko we dwoje, ale w perspektywie najbliższych lat planuje powiększyć rodzinę, to oczywiście powinno rozglądać się za większą nieruchomością, aby nie narażać się na konieczność przeprowadzki w szybkim czasie.

Kolejną ważną kwestią jest odległość nieruchomości od centrum. Należy uwzględnić takie czynniki jak miejsce pracy i codzienny dojazd do niej (co zabiera nie tylko cenny czas, ale również wymaga kosztów dojazdu). Oczywistym jest, że domy położone na obrzeżach miast są wystawiane na sprzedaż w bardziej atrakcyjnych cenach, co przyciąga klientów. Niemniej jednak należy wziąć pod uwagę, czy decydując się na dom „na wylocie”, a równocześnie pracując gdzieś blisko centrum, nie narazimy się na duże koszty dojazdu, co z pewnością obciążyłoby nasz miesięczny budżet.
Jest również druga strona medalu – nie szukajmy domów w centrum miasta, jeśli zależy nam na bliskości dużej liczby terenów zielonych, ciszy, dużemu poczuciu prywatności itp. Jeśli powiększamy rodzinę, a koniecznie chcemy uniknąć kupienia domu w centrum, to wybierzmy taką lokalizację, która zapewni równoczesny dostęp do parków, łąk, jezior itp., a także ważnych z punktu widzenia rodzica miejsc – przychodni, przedszkola, szkoły podstawowej itp.

 

Pozostaje jeszcze kwestia ogrodu. Duży czy mały? Przemyślmy, czy jesteśmy zwolennikami spędzania wolnego czasu w ogrodzie, czy będziemy z niego często korzystać. Równocześnie weźmy również pod uwagę, że posiadanie ogrodu wiąże się z obowiązkiem jego utrzymania (przycinania trawy, dbania o roślinność i kwiaty itp.). Im większy ogród, tym więcej czasu będziemy musieli poświęcić na jego utrzymanie. Oczywiście można skorzystać z praktycznego rozwiązania i wybudować taras, lub zasadzić mało wymagające pielęgnacji rośliny. Jest to już jednak bardzo indywidualna kwestia.

 

Ostatnim ważnym kryterium jest garaż. W bryle budynku, osobno czy wcale? Jak wiadomo, obecność garażu powoduje wzrost ceny nieruchomości. Jego posiadanie jest jednak bardzo wygodne i zapewnia bezpieczeństwo dla samochodu. Garaż w bryle automatycznie zmniejsza powierzchnię użytkową budynku, jednak jest bardzo praktyczny (zwłaszcza, kiedy chcemy w zimie przenieść zakupy z samochodu do kuchni, a nie chcemy wędrować z nimi po śniegu czy w deszczu). Osobny garaż zapewnia większą powierzchnię użytkową domu, jest też bardzo estetycznym rozwiązaniem.

 

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca