Tropikalne, hawajskie wnętrza to połączenie soczystych, intensywnych kolorów z bardziej stonowanymi i neutralnymi kolorami. Wnętrza tętnią życiem i zachęcają do aktywności. To doskonały styl dla osób, które nie boją się eksperymentowania z paletą barw i które cenią sobie niebanalne, inspirujące wnętrza.
Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, których zastosowanie wprowadzi do wnętrza naszego domu nieco hawajskiego charakteru.
Przede wszystkim styl hawajski wyróżnia się wyjątkowo odważną, nasyconą intensywnymi barwami paletą kolorów. Królują intensywne błękity, żółcie, zielenie, pomarańcz i czerwień. Z racji tego, że są to bardzo mocne, dominujące kolory, warto stonować je za pomocą łagodnego beżu w kolorze piaszczystej plaży, brązu czy bieli.
Kolejną bardzo charakterystyczną dla tego stylu jest powiązanie z naturą. Odnosi się do niej opisana już wyżej paleta barw. Żółć kojarzy się ze słońcem i plażą, błękit z bezchmurnym niebem a zieleń ze wszechobecną roślinnością. Natura odnosi się w tym przypadku również do mebli. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej zbliżonego tropikom efektu, zrezygnujmy z ciemnych, masywnych mebli. W stylu hawajskim zdecydowanie lepiej sprawdzą się delikatne meble, o niemal wątłej konstrukcji wykonane z jasnego, naturalnego drewna albo bambusa. Wspaniale sprawdzi się również zastosowanie wikliny, która wzmocni poczucie bliskości natury.
Materiały obecne w mieszkaniu (czy to narzuty na sofach, obicia mebli, czy też poduszek itp.) powinny być wykonane z naturalnych, delikatnych i przewiewnych tkanin.
Jeśli mamy taką możliwość, nie ukrywajmy podłóg pod ciężkimi dywanami. O wiele lepiej sprawdzi się delikatna, drewniana podłoga. Wspaniały jest również bambus, który możemy zastosować nie tylko na podłodze, ale także wykorzystać jako podkładki na stół. Na oknach doskonale sprawdzą się materiałowe rolety, na przykład w ciepłym, brzoskwiniowym lub żółtym kolorze. Sprawią, że słońce przebijające przez kolorowy materiał, nabierze wyjątkowej, klimatycznej barwy.
Hawajskie wnętrza nie powinny być zbyt surowe. Wskazana jest duża ilość tropikalnej roślinności. Wspaniale sprawdzą się palmy, anturium a także wielobarwne, kolorowe kwiaty, takie jak na przykład adenium arabskie, dzbaneczniki, męczennice błękitne czy plątawy różowe. Bardzo popularny w Polsce i dość łatwy w hodowli jest skrzydłowiat kwiecisty, charakteryzujący się wspaniałymi, bujnymi liśćmi oraz pociągłymi, białymi kwiatami.
Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie fototapety z hawajskim motywem, prezentującej bujną roślinność lub rajską plażę z widokiem na błękitny ocean. Jeśli chcemy dodatkowo podkreślić styl, postawmy na hamak – jego zamontowanie w salonie czy przy domowej biblioteczce sprawi, że wnętrze wyda się jeszcze bardziej przytulne i skłaniające do wakacyjnego relaksu.
Dodatki stanowią bardzo ważny akcent. Wybierajmy te najbardziej kolorowe, kojarzące się z tropikalnym klimatem. Możemy użyć również naturalne ozdoby, na przykład ułożyć w bambusowej misce kilka kokosów. Należy tylko użyć wyobraźni i nie bać się niebanalnych zestawień. Ich efekty mogą okazać się naprawdę doskonałe, a z całą pewnością niepowtarzalne.
Styl hawajski jest wyjątkowo kolorowy, odważny i niebanalny. Jest wręcz stworzony dla osób, które cenią sobie nadmorskie klimaty, dużą obecność roślin i ciekawe połączenie barw. Takie wnętrze z pewnością będzie pobudzało do działania za dnia, zaś wieczorem skłoni do relaksującego wypoczynku.
Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca