Styl grecki to synonim relaksu, wakacyjnego luzu i aktywnego wypoczynku. Przeniesienie tego klimatu do wnętrza mieszkania z pewnością zapewni właścicielom chociaż namiastkę Grecji.

 

Co jest najbardziej charakterystyczne dla greckiego stylu? Zacząć należy przede wszystkich od palety barw – dominują tutaj błękity, przywodzące na myśl morze, a także różne odcienie zieleni, przywodzące na myśl oliwne gaje. Kolorem dominującym w greckich domach jest również czysta biel. Uzupełniana jest ona przez pełną paletę niebieskiego – od jasnych błękitów, poprzez żywy turkus, na ciemnym i spokojnym granacie kończąc. Popularne są również odcienie brązu i beżu, przywodzące na myśl ziemię, a także wspomniane wcześniej odcienie zieleni – raczej spokojne i przytłumione, oliwkowe.

Bardzo popularnym materiałem używanym przy wystroju greckich wnętrz są ozdobne kamienie. Można położyć je na jednej ze ścian mieszkania. Dodadzą one wnętrzu nieco większej surowości i naturalności, która doskonale będzie równoważyć się z wyrazistą paletą kolorów. Z kamienia możemy wykonać również podłogę, dzięki czemu sprawimy, że nasze mieszkanie będzie wyglądało, jakby należało do rodowitego Greka. Wszelkie łuki, na przykład w oknach lub przejściach pomiędzy pomieszczeniami są tu mile widziane.

Jeśli nasze mieszkanie jest wyposażone w balkon lub taras, to również tam możemy stworzyć grecki klimat. Wystarczy wyłożyć podłogę naturalnym kamieniem, ściany pomalować na czystą biel, przecinającą się na przykład z turkusową mozaiką na jednej ze ścian. Będzie to stanowiło doskonałe tło dla serca tarasu – drewnianego stolika z krzesłami, przy którym będziemy mogli wypić popołudniową kawę, delektując się wolnym czasem.

We wnętrzu mieszkania również powinniśmy postawić na drewniane meble. Najlepiej, aby były one proste i niezbyt masywne. Naturalne drewno nadaje wnętrzom cieplejszego klimatu, co będzie doskonale kontrastować z chłodem ścian i podłóg, tworząc całościowo spójną kompozycję.

W łazience możemy pokusić się o wyłożenie podłogi czarno-białą, lub biało-błękitną mozaiką z niewielkich płytek. Doskonała ozdobą, która nie tylko optycznie powiększy pomieszczenie, ale również nada mu bardziej wyrazistego klimatu, będzie umieszczenie na jednej ze ścian fałszywego okna. Wystarczy do ściany przymocować dwie okiennice (najlepiej w tradycyjnym, niebieskim kolorze), a za nimi – na ścianie – namalować widok z greckiego okna – prezentujący gaje oliwne, niewielkie domostwa czy wspaniałe morze ze srebrzystą poświatą słońca. Wówczas, uchylając okiennice, będziemy mogli cieszyć się naprawdę imponującym efektem. Oczywiście najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego malarza, który stworzy na naszej ścianie wspaniałe dzieło. Takie rozwiązanie jest dobre do niemal każdego pomieszczenia w mieszkaniu – sprawdzi się zarówno w łazience, jak i sypialni czy kuchni (o ile jest w niej wolna, pusta ściana).

Materiały, jakie doskonale sprawdzają się w greckich wnętrzach, to oczywiście wszelkie materiały naturalne – bawełna, len czy wiklina. Króluje również naturalne drewno.

Ważnym elementem są dodatki, które powinny stanowić wyraziste akcenty, na przykład czerwony obrus w kratę (lub bieżnik, jeśli nie chcemy zbytnio zasłaniać pięknego, drewnianego stołu), dzbany i wazony z kwiatami. Wspaniale sprawdzą się również niewielkie, wyplatane dywaniki, które dodadzą wnętrzu mieszkania więcej ciepła i uroku.
Mieszkania w greckim stylu są stonowane, a równocześnie tętnią życiem i przywodzą na myśl upragnione wakacje. Nic dziwnego, że na taki styl decyduje się wiele osób, które nader wszystko kochają wakacyjne klimaty.

Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt poleca