Ekologia stanowi bardzo ważny element dzisiejszej codzienności. Pojawiła się kilka lat temu, by mocno utrwalić się z świadomości wchodzących w dorosłość pokoleń.
Obecnie do ekologii przywiązuje się bardzo dużą uwagę. Niezależnie od tego, czy dotyczy ona jedzenia, ubierania się, czy też jest wpisana w wystrój nieruchomości – stanowi bardzo ważny element codzienności.
Wielu osobom bardzo zależy na tym, aby ich mieszkanie czy dom odzwierciedlały ich eko-naturę. Z rozwiązaniami dla nich przychodzą nowocześni projektanci, którzy potrafią połączyć naturalne surowce i wpleść jej w przedmioty użytku codziennego, aby były zarówno funkcjonalne, jak również nie szkodziły naturze.
Absolutnie niepożądanym elementem wystroju eko-wnętrz są surowce wtórne. W eko-mieszkaniach nie sprawdzą się więc lakierowane fronty kuchenne czy krzesła wykonane z plexiglasu. Jeśli zależy nam na tym, aby wnętrze naszego mieszkania było rzeczywiście ekologiczne, postawmy na meble wykonane z naturalnych surowców.
Co możemy wykorzystać? Doskonale sprawdzą się: naturalne drewno, wiklina, bambus czy korek. Tego rodzaju surowce doskonale sprawdzą się jako podstawy mebli, takich jak fotele czy sofy. Z samej wikliny czy drewna mogą być również wykonane krzesła.
Doskonałymi materiałami uzupełniającymi, które można przeznaczyć na przykład na siedziska czy poduchy, są: ekologiczna bawełna, len, włókna konopi oraz jedwab.
Materiały te posiadają tak zróżnicowaną fakturę, że z pewnością każdy miłośnik eko-stylu znajdzie coś dla siebie.
Ekologiczna naturalność doskonale wpisuje się w styl holenderski. Mieszkania i domy urządzone w tym stylu są jasne i słoneczne. Na ścianach dominują jasne kolory, głównie czysta biel, która przecinana jest przez akcenty kolorystyczne. W holenderskich wnętrzach doskonale sprawdzają się beże, brązy i szarości. Wnętrza zdają się być stonowane, monochromatyczne, a zarazem bardzo przytulne i ciepłe.
Bardzo silny akcent w stylu holenderskim stanowią meble. Powinny być wykonane z naturalnego drewna. Zazwyczaj są proste i dość masywne, co sprawia, że skupiają na sobie dużą uwagę.
Okna w mieszkaniach holenderskich wpuszczają bardzo dużo światła. Wszelkie grube firany czy zasłony są tu niemile widziane. Ważne jest po prostu, aby nie ograniczać przestrzeni, nie wyznaczać jej sztywnych granic. Widok łona natury za oknem, wszelkich drzew, krzewów, dzikich ptaków, jest tu jak najbardziej pożądany.
Doskonałym, silnym akcentem – zwłaszcza w przypadku urządzania domów – jest kominek. Jego obudowa powinna być wykonana z naturalnych materiałów, na przykład kamieni. Doda całemu wnętrzu więcej ciepła i stworzy bardzo rodzinną atmosferę.
Po powyższym opisie widać wyraźnie, że styl holenderski i eko-styl mają ze sobą wiele wspólnego. To właśnie dzięki tym cechom wspólnym oba style doskonale się przenikają, uzupełniając się nawzajem.
Pamiętajmy, że każde wnętrze – nawet to najbardziej surowe i naturalne – nabierze bardziej indywidualnego charakteru za sprawą dodatków. W holenderskim eko-stylu najlepiej sprawdzą się naturalnie tkane, kolorowe dywaniki, ozdobne poduchy czy rośliny o niebanalnych kształtach usadowione w kolorowych donicach, które same w sobie będą stanowiły doskonałe uzupełnienie. Większej przestrzeni można dodać wnętrzom przy pomocy dużych luster. Aby dodać im większej elegancji, można oprawić je w masywne, drewniane ramy. Świetnie sprawdzają się także ramy wykonane z materiałów, na przykład lnu lub bawełny.
Agnieszka Kuśnierek
Specjalista działu Architekt WGN poleca