Emocje, jakie towarzyszą nam podczas kupna lokalu, są często powodem popełniania przez nas wielu błędów. Oczywistym jest, że kiedy trafimy na mieszkanie naszych marzeń, chcielibyśmy czym prędzej je kupić, aby nikt nie zabrał nam go sprzed nosa. Konieczne jest jednak wstrzymanie się, i wnikliwa weryfikacja, czy przypadkiem nie kupujemy kota w worku.

Mieszkania z rynku pierwotnego

W przypadku zakupu nowego lokalu mieszkalnego powinniśmy na wstępie przyjrzeć się deweloperowi. Czynności, jakie powinniśmy podjąć, to m.in. prześledzenie historii dewelopera, sprawdzenie, czy posiada on aktualne pozwolenie na budowę czy zapoznaniem się z planami całej inwestycji.
Następną kwestią jest określenie przedmiotu umowy, a więc określenie stanu prawnego nabywanego przez nas mieszkania i szczegółowy jego opis, czyli powierzchnia, piętro, standard wykończenia itp.). Umowa powinna również zawierać zapis, że deweloper zobowiązuje się zrealizować przedmiot umowy bez jakichkolwiek odstępstw w niej zawartych. Da nam to gwarancję, że w cenie otrzymamy dokładnie to, czego się spodziewamy. Często bowiem kupujący nie wczytują się w szczegóły umowy, po czym okazuje się, że w cenę mieszkania nie są wliczone elementy białego montażu, lub standard wykończenia jest gorszy od tego, którego oczekiwaliśmy.
Niezwykle ważne jest także określenie dokładnego terminu oddania mieszkań. W umowie powinien się więc znaleźć zapis, że deweloper zobowiązuje się zakończyć prace do konkretnego dnia, nie zaś np. w terminie iluś miesięcy od chwili przyjęcia inwestycji przez gminę. Zdarza się bowiem, że przy takim mało konkretnym terminie, końcowa data oddania mieszkań do użytku wydłuża się.
Umowa powinna zawierać również szczegółowy harmonogram płatności wraz z podanymi numerami kont bankowych, na które mają być dokonywane wpłaty. Ponadto powinny zostać określone terminy wzajemnych rozliczeń.
Wnikliwa weryfikacja umowy pozwoli nam z pewnością unikną wielu błędów i mogących wystąpić podczas trwania inwestycji nieporozumień z deweloperem.

Lokale mieszkalne z rynku wtórnego wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Ich główną zaletą jest to, że są już wykończone i w zasadzie gotowe do zamieszkania od zaraz. Również w ich przypadku należy jednak wystrzegać się szybkiego zakupu. Najpierw powinniśmy przyjrzeć się dokładnie mieszkaniu, które chcemy nabyć, aby uniknąć późniejszych rozczarowań.
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić stan techniczny mieszkania a także stan stolarki drzwiowej i okiennej oraz podłóg. W przypadku mieszkań wymagających remontu musimy bowiem oszacować, czy nasz budżet przeznaczony na zakup mieszkania i jego remont nie zostanie przekroczony. Zweryfikujmy również stan elewacji budynku a także dowiedzmy się w jakiej technologii i przy użyciu jakich materiałów był budowany.
Dowiedzmy się też od sprzedającego, jakie elementy wyposażenia wliczone są w cenę sprzedaży i pozostaną w mieszkaniu i czy do lokalu przynależy na przykład miejsce parkingowe, piwnica itp.
Równie ważną kwestią jest weryfikacja stanu prawnego mieszkania. Wszelkie nasze wątpliwości rozwieją zapisy w księdze wieczystej. Powinnyśmy także poprosić właściciela mieszkania o akt notarialny zakupu mieszkania oraz o zaświadczenie, iż na lokalu nie ciążą żadne zaległości czynszowe.

Jeśli przed zawarciem umowy kupna mieszkania czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego, zachowamy spokój i rozsądek, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia ewentualnych problemów i rozczarowań związanych z faktycznym stanem mieszkania.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN