Czym w zasadzie są nieruchomości komercyjne? To wszelkiego rodzaju nieruchomości o charakterze innym, niż mieszkaniowy. Inwestycje komercyjne powstają z myślą o prowadzeniu na ich terenie wszelkiego rodzaju działalności gospodarczej. Mogą to być wspomniane powyżej centra logistyczne, hale produkcyjne, magazyny, biurowce, centra handlowe itp.

Nieruchomości komercyjne mogą być ponadto przeznaczone zarówno na sprzedaż, gwarantując duży zastrzyk gotówki, lub też pod wynająć, stając się tym samym stałym źródłem regularnych dochodów.

Jeden z największych rozkwitów na rynku komercyjnym można zaobserwować w segmencie biurowym. W Polsce, zwłaszcza w dużych, skomercjalizowanych miastach, przybywa w dynamicznym tempie luksusowych biurowców, które zachwycają nie tylko swoim wyglądem, ale również zastosowaniem nowoczesnych technologii. Inwestorzy kładą nacisk nie tylko na prestiż lokalizacji, ale również samego budynku. Konkurencja na rynku jest duża, dlatego nowo powstające inwestycje wyróżniają się coraz to bardziej zmyślnymi rozwiązaniami. Standardem staję się klimatyzacja w biurach, dostępność parkingu podziemnego czy cichobieżnych wind. Ochrona i całodobowy monitoring również wchodzi do standardu przy tego rodzaju nieruchomościach.
Jak wiadomo, wraz ze wzrostem standardu, rośnie proporcjonalnie cena wynajmu i sprzedaży, jednak rynek zweryfikował już, że bardzo wiele firm jest w stanie podjąć ten wydatek, w zamian zyskując prestiż lokalizacji i bardzo komfortowe warunki do pracy.

Kolejnym segmentem wybijającym się na rynku komercyjnym jest rynek hal i magazynów. Do Polski stale przybywa zagranicznych inwestorów, odnotować można również rozwój wielu polskich przedsiębiorstw, które wraz z rozwojem, potrzebują coraz większej powierzchni magazynowej. Rynek szybko odpowiedział na te zapotrzebowania i obecnie w każdym zakątku Polski można usłyszeć o zakańczanych i rozpoczynających się, nowych inwestycjach tego rodzaju.
ogromną popularnością cieszą się również centra logistyczne, stanowiące serce rynkowych gigantów. Wielu zagranicznych przedsiębiorców właśnie do naszego kraju postanawia przenieść swoje sektory księgowe, logistyczne itp. Zainteresowanie zawdzięczamy nie tylko atrakcyjnym nieruchomościom komercyjnym, ale również możliwości optymalizacji kosztów ponoszonych przez przedsiębiorstwa, choćby z tytułu zatrudniania dużej ilości pracowników.

Powierzchnie handlowe to kolejny segment, który wyraźnie rozwinął się w ostatnim czasie. W Polsce stale utrzymuje się duże zapotrzebowanie na nowoczesne galerie handlowe, połączone niejednokrotnie z budynkiem biurowym. Polacy docenili możliwość dokonania zakupów w centrach handlowych, w których mają zapewnioną dużą ilość różnorodnych sklepów i usług. Nowoczesne galerie handlowe zapewniają nie tylko łatwy dostęp do sklepów i usług, ale również wyposażane są w nowoczesne lokale gastronomiczne. Standardem staje się również obecność kina w galerii, z którego chętnie korzystają mieszkańcy poszczególnych miast.

Na podstawie powyższego widać, że rynek nieruchomości komercyjnych jest bardzo zróżnicowany i bogaty w inwestycje. Miejmy nadzieję, że będzie się on stale rozrastał, oferując przedsiębiorcom i rynkowym gigantom bogatą ofertę nieruchomości. Warto pamiętać o tym, że powstanie wielu inwestycji komercyjnych wiąże się ze stworzeniem tysięcy nowych miejsc pracy.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN