Przede wszystkim należy zacząć od tego, gdzie najbardziej dynamicznie rozwija się sektor przedsiębiorczy. Oczywiście stolica zajmuje tutaj pierwsze miejsce na piedestale. Bardzo duży rozwój sektora biznesowego zaobserwować można również w Katowicach, Poznaniu czy we Wrocławiu. We wszystkich większych miastach w Polsce, a także w niedalekiej od nich odległości, powstają duże inwestycje komercyjne. Są odpowiedzią na zapotrzebowanie przedsiębiorców, którzy stale poszukują powierzchni biurowych i magazynowych, które spełniałyby ich oczekiwania.

Zacznijmy zatem od tego, co może zaoferować rynek nowoczesnych magazynów.

Przede wszystkim komercyjni deweloperzy dbają o to, aby magazyny i centra logistyczne powstawały przy doskonale skomunikowanych trasach. Im lepsza droga i im szybszy dojazd do miasta, tym więcej chętnych na wynajęcie powierzchni magazynowych.

Obecnie budowane magazyny to nie tylko przestrzeń do przechowywania towarów. Powstające obecnie magazyny są nowoczesne i doskonale wyposażone w najnowsze systemy, mające na celu usprawnienie pracy.

Popularne są narzędzia do zarządzania pracą magazynu, transportem czy optymalizacją sieci logistycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się ponadto hale i magazyny wysokiego składowania. Jeśli hala daje możliwość połączenia funkcji produkcyjno-magazynowych, to niewątpliwie jest to kolejny atut.

System alarmowy, monitoring czy ochrona również stanowią dużą wartość dodaną dla najemców. Mają oni wówczas poczucie, że ktoś czuwa nad bezpieczeństwem ich pracowników i towarów. Bardzo istotny jest także utwardzony wjazd na teren magazynu, a także duże i wygodne do manewrowania place, gdzie podjeżdżać mogą samochody dostawcze.

Dodatkowe media, takie jak ogrzewania, dostęp do bieżącej wody wydawać się mogą standardem, jednak zdecydowanym plusem jest na przykład dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Jak natomiast przedstawia się sytuacja w segmencie biurowym? Na co zwracają obecnie uwagę najemcy?

Przede wszystkim liczy się wysoki standard wykończenia powierzchni biurowych. Chyba każdemu przedsiębiorstwu zależy na zwiększaniu swojego prestiżu w oczach kontrahentów i klientów, zatem zdecydowanie większą popularnością cieszą się właśnie tego rodzaju lokale. Istotny jest również standard samego budynku oraz lokalizacja. Dla przedsiębiorców ważne jest, aby każdy mógł z łatwością odnaleźć ich siedzibę czy biuro. Kolejną kwestią jest dostęp do Internetu, co w dzisiejszych czasach wydaje się już chyba oczywiste.

Przedsiębiorcy zwracają również bardzo dużą uwagę na to, czy do budynku, w którym chcą wynajmować powierzchnie biurowe, przynależy parking (najlepiej bezpłatny). Dużym atutem jest również bliskość komunikacji miejskiej, ponieważ – w zależności od profilu działalności danej firmy – różnimy środkami lokomocji poruszają się ich klienci. Ważne jest zatem, aby po opuszczeniu środka komunikacji miejskiej mogli w szybki i łatwy sposób trafić do biura najemcy.

Wracając do standardu budynku, to bardzo istotna jest obecność takich udogodnień jak cichobieżna winda, klimatyzacja, całodobowy monitoring i ochrona. Wielu przedsiębiorców zwraca również uwagę na to, czy istnieje możliwość dowolnej adaptacji biura pod swoje potrzeby, uwzględniając takie choćby działania jak stawianie ścianek działowych lub ich wyburzanie.

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się biura typu studio, gdzie większość pracowników pracuje na jednej, otwartej, wspólnej przestrzeni. Jest to rozwiązanie o tyle korzystne, że pracownicy mają poczucie większej swobody. W prostszy sposób mogą się też ze sobą komunikować, co z pewnością usprawnia proces obiegu informacji w firmie.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN