Stare budownictwo odbierane jest najczęściej negatywnie. Pomimo niejednokrotnie bardzo bogatej infrastruktury odstrasza swoim standardem. Krzywe ściany w mieszkaniach, niewielkie, zamknięte pokoje czy obecność zsypów w budynku, stanowiących często idealne miejsce do życia dla insektów, to klasyczny obraz wysokich bloków. Wbrew pozorom, jest on dość krzywdzący, ponieważ nie wszystkie stare wieżowce są zaniedbane. Łatka jednak, można powiedzieć, została przypięta.

Mogłoby się zatem wydawać, że w obecnych czasach deweloperzy nie będą się porywać na tego rodzaju „masowe” budownictwo, oferujące dużą liczbę mieszkań na stosunkowo małej działce. Nic bardziej mylnego. Na rynku nieruchomości coraz częściej możemy zobaczyć śmiałe, sięgające chmur inwestycje mieszkaniowe.

Wysokie budynki mieszkalne z pewnością są bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia dewelopera. Stosunkowo niewielka działka daje możliwość wybudowania bardzo dużej liczby lokali mieszkalnych. Wszystko dzięki temu, że budynek pnie się w górę, a nie wszerz.

Można jednak pokusić się o pytanie, czy tego rodzaju inwestycje znajdą swoich nabywców? Czy będą chętni aby kupić mieszkanie w bloku stylizowanym na budynki z wielkiej płyty z czasów PRL? Oczywiście, że tak.
W tym miejscu zaznaczyć należy jednak, że nowoczesne budownictwo niemal w niczym nie przypomina tego z lat 70.tych czy 80.tych.

Czego możemy spodziewać się po nowoczesnych inwestycjach mieszkaniowych tego rodzaju? Przede wszystkim od bloków z wielkiej płyty odróżnia je nowoczesny design oraz przemyślane rozlokowanie mieszkań. Deweloperzy starają się, aby mieszkania były w pełni rozkładowe, słoneczne i dające możliwość niemal dowolnej aranżacji przez przyszłych właścicieli.
Z pewnością w nowoczesnych inwestycjach nie natkniemy się na zsypy. O ile ich obecność w budynku rzeczywiście stanowi pewien komfort w postaci braku konieczności wynoszenia śmieci na zewnątrz, o tyle w praktyce ze zsypów jest więcej kłopotów, niż pożytku. Obecnie deweloperzy stawiają na zewnętrzne śmietniki, do których wprawdzie trzeba specjalnie zejść (a jak wiadomo, zwłaszcza dla osób mieszkających na wyższych piętrach jest to pewnego rodzaju niedogodność), jednak tym samym mieszkańcy chronieni są przed zaśmieceniem budynku od wewnątrz. Nie trzeba przy tym dodawać, że brak śmieci w budynku zapewnia brak insektów, dla których śmieci są doskonałą pożywką.

Nowoczesne wieżowce wyposażane są również w cichobieżne windy, które zapewniają komfortowe przemieszczenie się z parteru na swoje piętro. Dodatkowo, w przeciwieństwie do starych wind, które były niestety głośne i dość kłopotliwe dla mieszkańców (zwłaszcza w porze nocnej), nowoczesne windy poruszają się naprawdę cicho.

Tym, czego nie zagwarantują nam żadne inne budynki mieszkalne, są niesamowite widoki. Dotyczy to zwłaszcza ostatnich pięter budynku. Możliwość codziennego podziwiania panoramy miasta dla wielu osób stanowi bardzo duży atut. Ponadto mieszkanie na wyższym piętrze gwarantuje większe poczucie prywatności i oderwania od miejskiego zgiełku, który pozostawiamy wiele pięter pod sobą.

Dawniej, kiedy posiadanie samochodu nie było jeszcze standardem, nie dbano szczególnie o zapewnienie mieszkańcom miejsc parkingowych. Dziś przy starym budownictwie stanowi to niejednokrotnie duży problem.
W nowoczesnych inwestycjach inwestorzy dbają o to, aby mieszkańcy nie musieli martwić się o miejsce do parkowania. Często przy inwestycjach, zwłaszcza tych położonych w centrach dużych miast, powstają parkingi podziemne, do których dostęp mają jedynie mieszkańcy budynku.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN