Analitycy rynku bacznie obserwujący rynek komercyjny zwracają uwagę na sektor powierzchni biurowych. Głośno jest o coraz to lepiej udoskonalonych inwestycjach, które powstają na terenie całej Polski. Najwięcej biur przybywa oczywiście w stolicy kraju, tj. w Warszawie.


Nowoczesne powierzchnie biurowe oferują zupełnie inną jakość. Budynki powstają w atrakcyjnych punktach miast (niekoniecznie w ścisłych centrach), przy galeriach handlowych i przy często uczęszczanych ulicach. Najemcy narzucają coraz większe wymagania, którym deweloperzy starają się sprostać, a często nawet je wyprzedzać. Najwspanialsze nowoczesne biurowce posiadają cichobieżne windy, monitoring, całodobową ochronę i podziemne parkingi. W pomieszczeniach biurowych zamontowane są klimatyzatory, w całych budynkach rozprowadzone jest wifi. Często nie brakuje nawet zielonych tarasów, na których pracownicy mogą wypoczywać podczas przerwy w pracy. Te standardy mają oczywiście swoją cenę, która nieprzerwanie od lat idzie w parze z jakością. Im wyższe standardy, tym adekwatnie wyższa cena.


Wiele firm jest jednak w stanie zapłacić nawet najbardziej wygórowane stawki. Dla wielu przedsiębiorstw liczy się nie tylko wygoda pracy, ale również prestiż. „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” – w tym porzekadle jest oczywiście wiele racji. Korporacje, dla których nienaganny wizerunek rynkowego giganta jest kluczową kwestią, są w stanie wydać na luksusowe powierzchnie biurowe naprawdę sporo pieniędzy.


Niemniej jednak o ile biur jest coraz więcej, to proporcjonalnie do nich nie przybywa w tym samym tempie najemców. Polski rynek dalej nie jest nasycony taką liczbą bogatych korporacji, które mogą pozwolić sobie na wynajem ekskluzywnych i prestiżowych biur. Ceny za powierzchnie biurowe do wynajęcia choćby w Warszawie potrafią być bardzo wysokie. To sprawia, że o ile chętnych być może by i nie brakowało, o tyle cena odcina ich od możliwości wynajęcia takich biur.


Analitycy rynku nieruchomości ostrzegają, że już wkrótce możemy być świadkami zmian na rynku najmu biur. Zwłaszcza duże miasta, takie jak Warszawa, Kraków czy Wrocław są już nasycone nowoczesnymi inwestycjami, które całkiem niedawno zostały oddane do użytku. Często można zobaczyć, że w dalszym ciągu są w nich dostępne wolne przestrzenie do wynajęcia. Niektórzy inwestorzy już teraz decydują się na niewielkie obniżki cen, aby przyciągnąć do swoich biur najemców. Często najemcy są również kuszeni zwolnieniami z początkowych opłat, na przykład brak czynszu za wynajem przez pierwszy miesiąc najmu. Niektóre duże biurowce oferują nawet bezpłatny dostęp do wifi, co dla wielu najemców również stanowi bardzo dużą zaletę.


Co odpowiada za taką sytuację? Wielu analityków rynku jest zdania, że tempo powstawania nowych powierzchni biurowych jest nieadekwatne do przyrostu przedsiębiorców, którzy mogliby te biura wynająć. Coraz trudnej jest również deweloperom wykupić grunty w atrakcyjnych lokalizacjach. Ci, którzy zdecydowali się na wybudowanie atrakcyjnych biur w nieatrakcyjnej lokalizacji, z pewnością jako jedni z pierwszych odczują ubywanie najemców.
Sytuacja na rynku jest obecnie trudna. Wiele firm decyduje się na cięcie kosztów, co sprawia, że w pierwszej kolejności starają się oni minimalizować koszty wynajmu. To niestety odbija się negatywnie na właścicielach nowoczesnych biurowców, w których ceny za wynajem są zbyt wysokie.


Czy sytuacja będzie się pogłębiać, czy może za chwilę się polepszy – ciężko jednoznacznie stwierdzić. Póki co jednak wielu analityków zwraca uwagę na zbyt duży wzrost podaży w stosunku do popytu na powierzchnie biurowe do wynajęcia.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN