Wielu kupujących nieco inaczej określa sobie standardy. Dla jednych standardem będzie klimatyzacja w mieszkaniu, dla innych obecność windy w budynku, dla jeszcze innych ważna jest po prostu infrastruktura otoczenia.

Co zatem jest obecnie ważne dla kupujących? I co mogą zaproponować deweloperzy?

Obecność przedszkoli i szkół okazuje się być niezmiernie istotna. Kupującymi są bardzo często osoby, które planują założenie większej rodziny, lub takie, które posiadają już dzieci. Bardzo ważne jest dla nich zatem, aby nie tracili dużo czasu na dojazdy do szkół. Bliskość oświaty zapewnia zatem duży komfort.

Jeśli chodzi o samo otoczenie osiedli, to bardzo ważna jest dla kupujących infrastruktura otoczenia. Bliskość osiedlowych sklepów, lokali handlowo-usługowych, galerii czy punktów rozrywki stanowi bardzo duży atut. Nie trudno bowiem wyobrazić sobie, że nikt nie chce specjalnie dojeżdżać samochodem do sklepu po bułki i mleko. Im więcej usług zapewnionych w okolicy (lub wręcz w ramach osiedla), tym bardziej pozytywnie będzie postrzegana inwestycja.

Obecność windy w budynku, chociaż wydaje się już standardem, niejednokrotnie wcale nim nie jest. Budynki 3 kondygnacyjne często nie są wyposażane w windy. Natomiast bloki powyżej 4 pięter powinny już windę mieć. Mimo wszystko, jeśli w opisie inwestycji brakuje informacji i obecności windy w budynku, warto dowiedzieć się przed wizytą na inwestycji, czy ją ona posiada. Dla wielu osób mieszkanie w bloku bez windy całkowicie dyskwalifikuje inwestycję. Brak windy to poważne utrudnienie dla osób, które posiadają małe dzieci i muszą codziennie przemieszczać się pomiędzy piętrami z wózkiem. Również osoby starsze i niepełnosprawne miałyby z tego rodzaju inwestycją duży problem.

Kupujący mieszkania często pytają również o obecność wózkowni i rowerowni w budynku. Coraz więcej osób nie chce wnosić do mieszkania ciężkiego wózka, który zajmie cenną przestrzeń w mieszkaniu. To samo dotyczy rowerów, które w dużych blokowiskach często trzymane są po prostu na balkonach. Rowerownie i wózkownie to doskonałe rozwiązanie.

Niezmiernie ważny dla kupujących jest parking. Może to być parking podziemny oferujący możliwość wykupienia miejsc postojowych, może to być również ogrodzony parking naziemny. Preferencje są różne, dlatego inwestycje wyposażone w oba te rodzaje parkingów znajdą swoich odbiorców.

Na co jeszcze kupujący zwracają uwagę? Na to, czy osiedle jest ogrodzone. To bardzo duży atut zwłaszcza dla rodzin, które posiadają dzieci i obawiają się o ich bezpieczeństwo. Dodatkowym atutem jest obecność na terenie osiedla placu zabaw dla dzieci. Dzięki temu rodzice mają możliwość zabawy ze swoimi pociechami w obrębie inwestycji. Obecność placu zabaw może wydawać się błahą sprawą, jednak często osiedla zlokalizowane są z dala od innych zabudowań. To sprawia, że jeśli nie byłyby one wyposażone we własne place zabaw, to najmłodsi lokatorzy zwyczajnie nie mieliby miejsca do zabaw.

Dobre skomunikowanie z centrum miasta też pełni ważną rolę. Często właściciele mieszkań poruszają się komunikacją miejską – zwłaszcza do pracy, kiedy to wjeżdżanie samochodem w poranne korki dla wielu osób nie ma sensu.

Jak widać, oczekiwania kupujących są dość sprecyzowane. Deweloperzy zdają się rozumieć te potrzeby i na nie odpowiadać. Oferta inwestycji spełniających te wymagania wbrew pozorom wcale nie jest długa. Nie wszystkie inwestycje spełniają naraz wszystkie powyższe oczekiwania. Niemniej jednak są one dostępne na rynku.

 

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN